Jak je to s první celoevropskou televizí?

V srpnu spousta médií (včetně RadioTV) informovala o první evropské televizi, která měla zahájit vysílání 20. září. Dnes je již jasné, že v tomto termínu žádná televize nevznikne. Zda vznikne 16. října, jak slibuje provozovatel, je zatím ve hvězdách. Podle všech indicií je i tento termín nereálný.

O 1. evropské televizi TV1EU jsme psali již dvakrát. Jde jistě o zajímavý projekt, ovšem začátky této televize jsou obestřeny spoustou nejasností. Duchovním otcem televize je podle oficiálního webu televize slovenský občan Pavel Hakan, o kterém slovenský obchodní rejstřík tvrdí, že sídlí v Košicích. Společnost TV1EU Broadcasting s.r.o. je registrována na Slovensku a jejím jediným vlastníkem je právě Hakan.

EU1TV má sídlo na Slovensku, studio v Budapešti a pobočku v centru EU v Bruselu. „Projekt počítá s tím, že téměř 70 procent programu bude veřejného charakteru,“ řekl ČTK v Bruselu hlavní manažer televize Peter Bujanský.

Jaké nejasnosti?

Největší pochybnosti vyvolává fakt, že se Brusel k myšlence první celoevropské televize zatím nijak nepřihlásil. Dalším problémem jsou licence. Pokud chce jakákoliv televize v Česku vysílat jinak než satelitně, potřebuje licenci. Nic takového ovšem neregistruje Rada pro RTV ani kabeloví operátoři. A v neposlední řadě pochybnosti způsobuje fakt, že EU1TV již potřetí oddálila datum svého oficiálního startu.

Pochybnosti o serióznosti projektu nerozptýlili jeho tvůrci ani minulý týden, kdy měli předstoupit před slovenskou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.
Představitelé televize se ovšem 8. září vůbec nedostavili před slovenskou licenční radu, která následně zamítla jejich žádost o přidělení licence na satelitní vysílání.

Podle Bujanského vyjádření v Bruselu bude ale možné od 16. října vysílání zachytit pomocí satelitu nebo kabelu. Bujanský uvedl, že například zprávy budou překládané do dvaceti jazyků, dabované a vysílány budou napůl živě, napůl ze záznamu. Dabované do oficiálních jazyků a namixované mají být i další programy.

Satelitní vysílání může být zahájeno poté, co získá licenci v kterékoliv zemi, ovšem pro vstup do kabelů potřebuje televize požehnání RRTV. Náš regulační orgán ale podle dostupných informací zatím žádnou podobnou žádost neřešil. Ani z ostatních zemí evropské pětadvacítky nepřišla zpráva o udělení jakékoliv licence této stanici, tkže pochybnosti zůstávají.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .