CNN po 25 letech – jak se z Davida stál Goliáš

cnn.gifTelevize CNN dnes slaví významné narozeniny, aktuální zpravodajství přináší divákům již čtvrt století. Když ji 1. června 1980 v Atlantě Ted Turner zakládal, jistě si ani on sám nepředstavoval, jakého významu a vlivu ve světě jednou dosáhne. Televize CNN dnes slaví významné narozeniny, aktuální zpravodajství přináší divákům již čtvrt století. Když ji 1. června 1980 v Atlantě Ted Turner zakládal (videozáznam ze zahájení vysílání ve formátu Windows Media), jistě si ani on sám nepředstavoval, jakého významu a vlivu ve světě jednou dosáhne. V roce 1980 nikdo nevěřil, že se čistě zpravodajská televize může uživit inzercí. Dnes je CNN bezesporu nejznámější zpravodajskou televizí na světě, která vysílá v mnoha jazycích a může ji sledovat více než 250 milionů domácností.

Na počátku osmdesátých let znali CNN pouze v USA. Stanice vysílala přes jediný satelit a program mohlo sledovat přibližně jedno procento všech Američanů. Dosah CNN se ovšem rychle šířil a v roce 1985 vznikla CNN International, která začala vysílat i pro evropské diváky.

Počet zaměstnanců se postupně zvýšil z dvou stovek na více než čtyři tisíce a sklepní studia vystřídala moderní výšková budova. V té době začala CNN svému majiteli také generovat zisk. Do konce osmdesátých let se pokrytí rozšířilo o několik dalších družic a CNN spustila další odnož, tentokrát pro Japonsko a pacifickou část Asie.

Počátkem devadesátých let již byla CNN uznávanou stanicí, ovšem raketový nárůst popularity jí přinesl rok 1991 a operace Pouštní bouře v Iráku. Reportéři CNN totiž odmítli doporučení americké armády k odchodu z Bagdádu a byli jedinými západními novináři, kteří osobně sledovali přílet amerických raket. Toho večera si CNN přímo naladilo více než 11 milionů domácností, další stamiliony sledovaly obrázky CNN na ostatních televizích. Od té doby je značka CNN v podvědomí milionů lidí synonymem k slovu zpravodajství.

Synonymem k značce CNN je kromě pravidelného zpravodajství a breaking news také jméno jejího nejslavnějšího moderátora Larryho Kinga. Larry King Live je úspěšná talk-show, která na CNN běží už od roku 1985. Během své kariéry King vyzpovídal více než 40 tisíc hostů a ani ve svých 71 letech tento účet neuzavírá. (více viz Larry King: Boha bych se zeptal, jestli má syna)

Ačkoliv je CNN světově nejznámější americkou televizí, na domácím trhu paradoxně není nejsledovanější. Více diváků má stanice Fox News mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Fox vysílá od 7. října 1996 a je svým formátem velice podobná CNN, například The O´Reilly Factor s Billem O´Reillym je pořadem podobným talk show Larryho Kinga. Ve srovnání s CNN je Fox News konzervativnější a příznivěji nakloněná prezidentu Bushovi.

CNN patří v současnosti do mediálního koncernu AOL Time Warner Inc., který ji ovládl před čtyřmi lety. Do stejného koncernu patří také deník Times, magazíny Sports Illustrated a People nebo filmová společnost Warner Brothers. Díky tomuto propojení pak například ve filmech od Time Warner hrají reportéři a moderátoři CNN sami sebe.

V CNN již není ani její zakladatel Ted Turner. Opustil ji před dvěma lety a zdá se, že v pravý čas. Hospodářské výsledky totiž v posledních letech stagnují, za rok 2004 ohlásila společnost tržby 877 milionů USD, což je přibližně stejně jako o rok dříve.

CNN zveřejnila k svému výročíá speciální internetovou stránku, která přináši řadu historických informací, fotografií a příspěvky reportérů z celého světa. „Zatímco se těšíme na poskytování mimořádného zpravodajství, všichni přemýšlejme nad úspěchy, které jsme nikdy nepovažovali za možné, s pocitem pýchy a úžasu,“ vyjádřil se k tomuto výročí zakladatel Ted Turner. Celý proslov je k dispozici zde – CNN: 25 YEARS ON.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: