ABU – Asijská vysílací unie podporuje i soutěže robotů

ABU informovala o tom, že čínská televize CCTV hodlá u příležitosti konání Olympijských her v Pekingu spustit kanál v HD kvalitě. ABU jako organizace je asijskou obdobou EBU. Jen je o jedno desetiletí mladší. Zato ale pokrývá větší část světa.Jejími členy jsou ale napříkald i německé televize ARD a ZDF.

Podobně jako existuje v Evropě Evropská vysílací unie EBU, má svoji podobnou organizaci i Asie. Asia-Pacific Union (ABU) je nezisková nevládní profesní asociace vysílatelů, která se zformovala v roce 1964. V současné době má 170 členů v 53 zemích, čímž pokrývá oblast s přibližně třemi miliardami lidí.


Jak už název napovídá nejedná se o čistě asijskou unii. Podle stanov ABU se plným členem může stát jakýkoliv národní vysílatel, který sídlí mezi třicátým stupněm východní a stosedmdesátým stupněm západní šířky. Jde tedy o oblast mezi Tureckem a Samoou. Ze severu na jih ohraničuje tuto oblast Rusko a Nový Zéland. ABU je samozřejmě otevřená i členům z jiných zemí, které leží mimo vymezenou oblast. Tyto organizace se ale nemohou stát plnoprávnými členy.


Těmi nemohou být ani všechny televize a rozhlasy působící na vymezeném území. Z každé země můžou být totiž plnoprávnými členy jen dvě organizace. Ostatní se můžou stát jen přidruženými členy. Neplnoprávné členství je také vyhrazeno provozovatelům lokálních a regionálních stanic (ať už televizních či rozhlasových), poskytovatelům placených kanálů a vysílatelům z jiných oblastí, kteří svůj program v Asii jen šíří, nikoliv vyrábějí.


Podobně jako u Evropské vysílací unie je i v případě ABU smyslem spolupráce. Jde především o nákup vysílacích práv na velké sportovní podniky, kdy se ABU snaží vyjednat pro své členy co nejlepší podmínky. Dále Asijsko-Pacifická vysílací unie zajišťuje mezinárodní koordinaci kmitočtů. Rozvojovým zemím poskytuje zdarma některé programy. Svým členům radí v otázkách autorských práv a právních otázkách, nabízí poradenství v programové oblasti, při řešení technických otázek a také managementu. S tím souvisí pořádání seminářů, kurzů a workshopů nebo vydávání odborných časopisů a knih.


V neposlední řadě je třeba také jmenovat výměnu pořadů a zpravodajských příspěvků v rámci obdoby Eurovize, které se tu analogově říká Asiavision. ABU se také činí při koprodukční výrobě programů. ABU chce dle svých stanov také přispět k vzájemné výměně zkušeností mezi svými členy a umožnit jim vzájemné porovnání výsledků své práce. K tomu tady jsou různé ceny ABU.


Například měsíční cenu Aisavision dostalo za červenec japonské NHK. Vyznamenání a také finanční hotovost obdržela televize za to, jak zpravodajsky pokryla zemětřesení v prefektuře Nagano. NHK je i vítězem výroční ceny. Za svůj přínos zpravodajství byla tato instituce oceněna už třikrát za sebou. Ceny se nerozdávají jen televizím ale také rádiím.


Například za vzorné pokrytí sportovních podniků jakým jsou například Asijské hry. V oblasti rádií se dále oceňuje nejlepší drama, infotainment, pořad pro děti nebo mládež, dokument a pak také pořad na téma klimatické změny. Televize se může dočkat ocenění za drama, zábavný pořad, vysílání pro děti, vysílání pro mládež (u TV je kategorie dětí a mládeže oddělená), dokument a sportovní program. Infotainment a kategorie týkající se klimatických změn tu vypsaná není.


Kromě oceňování zpravodajské práce, oceňuje ABU také ty, kteří přispějí nebo se snaží přispět k rozvoji vysílací techniky. K tomu má napomoct i soutěž Robocon. Ta poslední proběhla tuto neděli v Hanoji ve Vietnamu. Loni se konala v malajském Kuala Lumpur, které je zároveň sídelním městem ABU. Rok 2005 patřil Pekingu a v roce 2004 se klání uskutečnilo v Soulu. Letošní ročník byl v pořadí šestý. Určen je studentům technických univerzit a vysokých škol. Čtyřčlenné týmy mají za úkol sestavit robota na dané téma, které se každý rok mění a s ním pak soutěžit.


ABU ale nežije jen pořádáním soutěží. Organizace musí mít také své vedení. Prezidentem, který je stejně jako tři viceprezidenti volen na tři roky, je Geniči Hašimoto z japonské televize NHK. Kromě prezidenta a viceprezidenta se na vedení podílí Sekretariát s generálním sekretářem a Administative Council se 14ti členy. O důležitých otázkách a mj. také o přijetí dalších členů hlasují všichni členové na zasedáních. Činnost ABU je financována z členských poplatků.


ABU spolupracuje i s dalšími vysílacími uniemi jako je například EBU, CBU, ASBU, NAB a další. Internetovou stránku ABU naleznete na www.abu.org. Členy je řada zemí. Namátkou například: Afghánistán, Ázerbajdžán, Austrálie, Bangladéš, Bhútán, Brunej, Kambodža, Čina, Egypt, Fidži, Indie, Indonésie, Irán, Japonsko, Jordánsko, Kazachstán, Kiribati, Jižní Korea, Kyrgyzstán, Laos, Malajsie, Maledivy, Mongolsko, Nepál, Nový Zéland, Pákistán, Papua-Nová Guinea, Filipíny, Katar, Saudská Arábie, Samoa, Singapur, Thajsko, Turecko, Uzbekistán, Vietnam či Jemen. Mezi přidruženými členy z jiných oblastí nalezneme televizní a rozhlasové společnosti z Francie, Německa (ARD a ZDF), Norska, Švýcarska, USA nebo Velké Británie či Federativních států Mikronésie.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .