Sledovanost hokejového MS zůstala za očekáváním

Přestože čeští hokejisté svými výkony překonali očekávání fanoušků a došli na Mistrovství světa až do finále, sledovanost jednotlivých zápasů českého týmu zůstala daleko za předpoklady. Finálové utkání se Švédy, které bylo nejsledovanějším přenosem celého šampionátu, sledovalo v průměru 1,47 milionu diváků starších 15 let. Pro srovnání: loňské finále s Kanadou přilákalo k obrazovkám téměř dvakrát tolik diváků.

Následující tabulka přehledně srovnává sledovanost zápasů českého týmu v play-off na hokejových šampionátech posledních tří let. Jde o průměrnou sledovanost celých přenosů v milionech diváků starších 15 let podle údajů peoplemetrového průzkumu Mediaresearch..
  2004  2005  2006 
datum soupeř sledovanost datum soupeř sledovanost datum soupeř sledovanost
Čtvrtfinále  5.5. 20:00  USA  2,697 milionu 5.5. 20:00  USA  1,548 milionu 18.5. 15:00  Rusko  1,187 milionu
Semifinále Česko nehrálo 14.5. 20:00  Švédsko 1,957 milionu 20.5. 15:00  Finsko  1,271 milionu
Finále  Česko nehrálo 15.5. 20:00  Kanada  2,776 milionu 21.5. 19:00  Švédsko  1,471 milionu


Zatímco v roce 2004 hokejový šampionát probíhal v Praze a Ostravě a hokejem žil celý národ a loni jsme do Vídně vyslali tým srovnatelný se slavnou partou z Nagana, letošní mistrovství světa z lotyšské Rigy se ničím mimořádným pochlubit nemohlo a zájem diváků byl podstatně menší. Čtvrtfinále a semifinále hrané v odpoledních hodinách zaostalo ve sledovanosti za osmifinálovým zápasem s Kanadou a finále se Švédskem se nestalo ani nejsledovanějším pořadem večera, tím byla Výměna manželek na Nově. Loňské finále přitom zcela zdecimovalo veleúspěšnou show Česko hledá SuperStar.


Kde hledat důvody tak nízkého zájmu diváků o mistrovství světa vledním hokeji, který je pravděpodobně historicky nejúspěšnějším sportovním odvětvím u nás? Příčin může být hned několik. Proti předchozím šampionátům či olympijským hrám nás reprezentoval tým bez hvězd největšího kalibru, od kterého navíc fanoušci po bídné sezóně neočekávali žádný velký úspěch.Hokejový šampionát navíc letos probíhal ve stínu dvou větších sportovních událostí – olympijských her a Mistrovství světa ve fotbale. Česká televize tak paradoxně v roce, kdy odvysílala nejvíce přenosů z Mistrovství světa v historii, zaznamenala jeden z nejhorších výsledků posledních let. Nezbývá jí než doufat, že si jí to diváci vynahradí v létě při fotbalovém šampionátu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .