Sledovanost ČT1 v létě trhá rekordy

radiotv222První program České telvize dosahuje v posledních týdnech velké úspěchy v žebříčcích sledovanosti. Ačkoliv Nova stále s přehledem vede, ČT1 na druhé pozici atakuje své dlouholeté rekordy a výrazně se vzdálila třetí Primě. Největší zásluhu na tom mají pohádky, nedělní filmy a dva seriály – Nemocnice na kraji města a hlavně Četnické humoresky. Vyplývá to z výsledků elektronického měření sledovanosti společnosti Mediaresearch, které zveřejňuje Asociace televizních organizací.

„Trvá úspěšný comeback Nemocnice na kraji města (průměr dosavadních dílů: podíl na publiku 42% při sledovanosti 18,2%), Četnické humoresky sledovalo průměrně 27,4% dospělých diváků a průměr podílu dospelých na publiku byl 57,5%. Vysokou sledovanost má soutěžní hra Hodina pravdy a mimořádně bodovala filmová komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku (22,2% a 53%),“ vysvětluje příčiny úspěchu ČT1 její mluvčí Richard Klatovský.

Nova nenašla zbraň na Četnické humoresky

Základním kamenem skvělé sledovanosti ČT1 je bezesporu seriál Četnické humoresky. V posledních týdnech dokázal zcela ovládnout Top 20 pořadů všech televizí a porazit všechna vydání Televizních novin na Nově, které v posledních měsících tyto žebříčky suverénně ovládaly. Předposlední díl humoresek ovládl Top 20 ve 25. týdnu s ratingem 28.8 procenta a poslední díl dokonce v 26. týdnu dominoval se sledovaností 30.3 procenta.

Zbrusu novému seriálu zdatně konkuruje více než dvacet let stará sága Nemocnice na kraji města. Ačkoliv neobsazuje pozice v Top 20 všech televizí, na horních příčkách Top 10 ČT1 nikdy nechybí. Sedmý díl sledovalo ve 27. týdnu 16.5 procenta všech diváků a šestý o týden dříve dosáhl dokonce ratingu 18.2 procenta. Vzhledem k tomu, že jde o několikátou reprízu, jde o úctyhodný výkon. Ve světle těchto výsledků bude velmi zajímavé sledovat výsledky Nemocnice po dvaceti letech, která bude uvedena premiérově na podzim.

ČT1 bojuje s Novou

Graf zobrazuje podíl na trhu jednotlivých televizí v posledních pěti týdnech, jak jej naměřila společnost Mediaresearch. V prvním sloupci je pro srovnání zobrazen stav z loňského července, kdy měla ČT1 v průměru o čtyři procentní body nižší podíl na trhu.

Z grafu je jasně patrné, že Prima si v posledních týdnech svým programem udržuje mimořádně vyrovnaný podíl na hranici dvaceti procent a žádné velké výkyvy se netýkají ani ČT2. První program České televize tedy evidentně soupeří s TV Nova.

Nejmarkantnější situace nastala ve 26. týdnu, kdy posledním dílem vyvrcholily Četnické humoresky a zároveň ČT zahájila nedělní reprízy slavných českých komedií. ČT1 překročila čtvrtinový podíl na trhu (v primetimu dosáhla dokonce 32.8 procenta), čímž atakovala několik let staré rekordy. Hned následující týden se projevila absence pondělních humoresek – podíl na trhu České televize poklesl o dva procentní body.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .