Má Česká televize soupeřit o sport s komerčními televizemi?

ceskyhokejvelkyMinulý týden si veřejnoprávní televize zajistila exkluzivní vysílací práva k hokejovým přenosům domácí O2 Extraligy na další čtyři roky. O přenosy měla zájem i Nova, která postoupila do finálového výběru. Bezprostředně po rozhodnutí vyvstala otázka, zda by měla Česká televize soupeřit s komerčními stanicemi o sportovní vysílací práva, když je bude dotovat z koncesionářských poplatků. A pokud ano, do jaké míry by měla cenově konkurovat komerčním televizím?

Hokejová O2 Extraliga i v příštích sezonách exkluzivně na ČT

Zvyk je železná košile, řekli si zřejmě v agentuře BPA sport marketing, která obchoduje s vysílacími právy hokejové O2 Extraligy. Přenosy na následující čtyřleté období získala Česká televize, ačkoliv ve finále měla významného konkurenta – Novu potažmo Novu sport. Nicméně veřejnoprávní televize svou pozici uhájila, a tak i v následujících sezonách bude platit přirozené dělení na poli sportu – na veřejnoprávní televizi budou významné domácí soutěže, na soukromé konkurenci jen ligy ze zahraničí.

V dobách, kdy měla ČT s výjimkou fotbalu na sportovní přenosy prakticky monopol, bylo přirozené, že se hokejová extraliga vysílala právě na veřejnoprávní obrazovce. Jenže jak by se mělo s právy naložit dnes, když vyrostlo několik soukromých sportovních kanálů? Začalo to kdysi dávno megalomanským projektem Sport1 společnosti UPC Sport, následovala Galaxie sport, pak vznik veřejnoprávní ČT 4 Sport, soukromých satelitních a kabelových kanálů Sport1 a Sport2 (s dřívějším Sportem1 se shodují jen v názvu) a pokračovalo přerodem Galaxie na Novu sport. Na trhu se tak vytvořilo několik významných hráčů, jejichž výčet může doplnit i TV Prima, která sice o sport nikdy moc nestála, ale se svým novým „mužským“ kanálem Prima Cool může vstoupit i do této oblasti.

I proto vyvstává otázka, zda by měla ČT soupeřit o sportovní práva, když má na podobném poli mnoho konkurentů. V době, kdy veřejnoprávní televize nemůže z reklamy financovat program (příjmy z vysílání reklamy putují na zvláštní fond), je jasné, že ČT musí nákup drahých sportovních práv dotovat z peněz koncesionářů. A je sporné, nakolik je vysílání sportovních přenosů službou veřejnosti, když většinu událostí by dokázala obhospodařit i soukromá konkurence.

Logo O2 Extraligy

ČT dělá hokej kvalitně, jenže…

Kvalitativních argumentů v prospěch vysílání hokeje (i fotbalu) na ČT je mnoho – veřejnoprávní televize disponuje nejlepší sportovní redakcí s největším počtem respektovaných osobností, nabízí přenosy v lepší technické i vizuální kvalitě (zvlášť když to srovnáme s přenosy TV Nova ze zápasů fotbalové reprezentace nebo kdysi Gambrinus ligy), dává podstatně víc prostoru reportážím a analýzám a může nabídnout i divácky méně atraktivní zápasy protože nemusí usilovat o nejvyšší sledovanost za každou cenu. Může tedy vysílat i zápasy těch týmu, které nemají mistrovské ambice.

Jenže pokud na Českou televizi hledíme optikou veřejné služby, je minimálně na pováženou, zda by měla do sportovních megaakcí vůbec jít. Pokud by soukromé televize neměly o vysílání domácích sportovních soutěží vůbec zájem (třebaže by pro ně nebyly komerčně zajímavé), tehdy by byla role České televize v tomto procesu obhájitelná. Dala by totiž ve vysílání prostor soutěžím, které by se jinak na obrazovce neobjevily. A nemusela by za ně platit desítky milionů korun ročně jako dnes, když je cena za vysílací práva „vyšroubovaná“ díky konkurenční soutěži.

To ale není případ hokeje a fotbalu. Český fotbal žil dlouhá léta svůj vlastní život na Nově, a tatáž televize měla zájem vstoupit i do dění v českém hokeji. Nemluvě o Primě, která má z minulosti s domácími soutěžemi též své zkušenosti, i když nikdy nehrála první housle.

Slovenská televize nemá ve sportu konkurenci

Zajímavý příklad veřejné služby ve vztahu k sportovním přenosům nabízí Slovenská televize. Ta vysílá prakticky všechny domácí soutěže včetně hokeje a fotbalu bez omezení. Jenže situace u našich východních sousedů se výrazně liší. Soukromé televize Markíza a Joj by o domácí hokejovou nebo fotbalovou soutěž nezakoply. Joj sice provozuje sportovní internetový portál Huste.sk, kde rovněž nabízí přenosy z hokeje i fotbalu, ale do tendru na úrovni klasického vysílání nikdy nešla.

STV si díky tomu může diktovat podmínky, za jakých uzavře smlouvy na vysílání všech soutěží. V dobách reformního ředitele Richarda Rybníčka platila televize za práva na hokejovou extraligu a fotbalovou ligu maximálně jednotky milionů korun. Pokud svazy chtěly víc, televize přenosy odmítala koupit. Za nynějšího ředitele Štefana Nižňanského ochotně platí desítky milionů korun i když komerční potenciál přenosů zůstává stejný a míra konkurence mezi televizemi se nezměnila. Na Slovensku tak cena za sportovní práva není určena konkurenční soutěží ale je spíš důsledkem vzájemných přátelských konexí mezi vedením televize a sportovních svazů.

Gambrinus liga
Foto: www.gambrinusliga.cz

Proč se televize o práva nerozdělí?

Nicméně i na českém trhu je cesta jak skloubit veřejné i komerční zájmy. Česká televize je neodmyslitelnou součástí sportovního dění, jenže když už domácí soutěže financuje z peněz koncesionářů, bylo by logické, aby s právy i dále obchodovala. V zahraničí je běžné, že práva na vysílání jakékoliv soutěže má několik televizí na základě sublicence. Pokud by se ČT o své práva „podělila“ se soukromou konkurencí, a sublicencovala by nejatraktivnější domácí soutěže, prospělo by to divákovi, partnerům i veřejnoprávní kase. Část přenosů z hokeje i fotbalu by nadále vysílala ČT, část by běžela na soukromých televizích. Koncesionář by nepřišel o kvalitu, na kterou je ze strany veřejnoprávní televize zvyklý, a ta by část utržených peněz původně určených na sportovní přenosy mohla investovat do jiných aktivit.

I soukromé televize by z toho vytěžily. Mohly by vysílat komerčně nejatraktivnější přenosy, a ty méně atraktivní přenechat televizi veřejné služby. Je ale otázkou, zda by o podobnou spolupráci měly vůbec zájem. V nejbližších čtyřech letech se to zřejmě nedozvíme. Exkluzivita zvítězila.

Autor článku:

Komentáře (8)

    1. Jose

      Třeba by si mohla plnit své veřejnoprávní poslání a věnovat se věcem, které se tak příliš komerčně nevysílají, tedy nejsou nyní v takovém trendu jako sport. Myslím si, že zejména v kultuře by se takových věcí našlo dost, třeba divadlo atd. Prostě místo sportovního kanálu, když sport opravdu komerčně šlape velmi dobře, by byl lepší kulturní kanál, těch moc není, v podstatě je mi známo francouzsko-německé Arte a polské Kultura TV.

    2. Ivo Rottenberg

      Třeba by ČT 4 mohla přenášet přenosy nebo jen záznamy „menšinových sportů“ a klidně si odpustit přenosy přiblého fotbalu s bojujícími „fanoušky“. Opravdu jsou i jiné sporty než fotbal a hokej.

    3. Jose

      Jo. Přesně takhle nějak jsem to myslel. Hokej ještě snesu, ale fotbalu fakt mám už plný zuby, straší s tím, na kde jakém kanále a fakt se to uživí komerčně, prachů kolem toho lítá jéje a sem tam i nějaký ten kapr nebo jak se tomu v Ćesku říká, tak by to vážně na veřejnoprávních kanálech strašit nemuselo.

  1. Jan Štifter

    Nemyslím si, že je to dobře položená otázka! ČT4 sport, potažmo Česká televize je ze všech zmíněných sportovních kanálů nejdostupnější, je to tzv. must-carry a je také součástí veřejnoprávního multiplexu – to je hlavní nesporná výhoda. A dalšími argumenty jsou, že Nova sport při svém vzniku anoncovala zaměření především na zahraniční sportovní události nikoli ty tuzemské, právě proto vznikla ČT4 sport a nechápu, proč je stále něco České televizi vytýkáno, podívejte se laskavě do jiných zemí, třeba na STV na Slovensku, to je ubohost sama, má konsecionářské poplatky a ještě dostává od státu peníze, aby přežila … Tam se nikdo nad ničím nepozastavuje. Proč by měla být veřejnoprávní televize odpadová, ta s vysokou kulturou programu na který všichni trvdí, jak jej sledují nebo chtějí a přitom opak je pravdou? Osobně si myslím, že ČT svou úlohu plní bezvadně, nejen s ČT4 sport ale také s ČT24. A Dvojka nabízí také velmi zajímavé pokukání. Važme si toho co máme a nespekulujme nad „hovadinami“, upřímně, mě mrazí z některých projektů kandidátů na post ředitele ČT …

    1. Jose

      No ČT 24 je určitě mnohem lepší nežli třeba Z1 nebo Public TV. Na druhou stranu se jí , ale myslím docela oprávně vyčítá, že je dost podobná ČT 1. Tedy vše z ní se objeví pak v hlavních zprávách na ČT 1 nebo naopak vše z hlavnmích zpráv ČT 1 se po té objeví na ČT 24. Možná by nebylo od věci tam také dát trochu odlišných věcí. Takhle asi mnoha lidem stačí si pustit jen hlavní zprávy na ČT 1. Co se týče samotné ČT 1. Ta už před lety udělala určitý posun směrem k Nově a Primě a určitě by mohla býti méně bulvarnější a více se od nich odklonit a přiklonit se třeba k ČT 2. Tu mám osobně rád a hodnotím ji hodně vysoko. Pokud do konce roku, což by mělo nastat, z ní budou staženy všechny sportovní události a budou přesunuty na ČT 4 Sport, což by snad dle plánu mělo být. Tak pak, právě z ní, by mohl být, ten špičkový kulturní kanál. Co se týče Sportu. Ano máte zásadní pravdu v tom, že ČT 4 Sport poskytuje informace ze sportu zdarma, zatím co stanice jako Eurosport, Eurosport 2, Nova Sport, Sport 1, Sport 5 Motosport jsou placené. To je závažná věc. Na druhou stranu mne ale ČT 4 Sport opravdu ničím nezajímá a vyjma snad Sportu 1, který je horší, si myslím, že všichni ostatní jmenovaní jsou lepší. Ovšem jsou na rozdíl od ČT 4 Sport za prachy, to je fakt.

    2. Marcel Tichý

      Nemyslim si,ze CT4 Sport je ze sportovnich kanalu pro ceskeho divaka nejvice dostupny.Bude teprve tehdy az bude dokoncen kompletni prechod na pozemske digitalni vysilani.Do te doby ma naprosto stejnou dostupnost ci nedostupnost jako ostatni.Samozrejme neberu v potaz uzemi na kterem verejnopravni multiplex jiz vysila,protoze to nestoji za rec.Takze abych dokoncil mou myslenku:Rozhodne by se CT nemela vzdat vysilani zakladnich sportovnich prenosu na kanalech CT1,CT2 do doby nez kompletne prejde na pozemsky digital.Ne kazdy ma zajem o zakoupeni satelitniho kompletu kvuli CT4 jen proto,ze jedinou sanci videt sve oblibene sportovni prenosy je mozne pouze touto cestou a nasledne po 2 nebo 3 letech komplet vyhodit,protoze muj oblibeny sport na CT4 uz pojede laskave pozemsky.

      Na zaver;CT by rozhodne mela souperit o sport s komercnimi stanicemi.Duvodu je nekolik;Dokazi rozhodne zajistit kvalitnejsi a hodnotnejsi prenos nejen co se tyka kvality vysilani,vyroby,distribuce ale i vhodnemu vyberu komentoru.Vetsi profesionalita je rozhodne u CT.

    3. Jose

      No to bych zrovna takto neřekl. Je dostupnější. Je v každé české sat platformě, tedy UPC Direct i Digi TV i Sky Link i CS Link. Musí ho povinně v rámci must carry šířit každá kabelovka a každá IPTV. A je ve Sky Linku a CS Linku ZADARMO. Co se týče DVB-T to sice nemá zatím celoplošné pokrytí, ale zároveň se nedá říci, že to ani nestojí za řeč. Vždyť se naopak všude vytahují, že už překročili 60%. Naopak, to co zřejmě za 2-3 roky většina lidí vyhodí, to bude přijímač pro pozemní digitální příjem, který je vtipně pro SD. Zatím co Sky Link, už velmi úspěšně rozjíždí HDTV.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .