Hándl se ve Stockholmu přiznal

radiotv222Praha 20. března 2003 – Při včerejším zasedání švédského odvolacího soudu, který projednává námitky ČR proti částečnému rozhodnutí arbitrážního tribunálu ve sporu CME s ČR, došlo k zásadnímu obratu. Jaroslav Hándl, původní arbitr jmenovaný Českou republikou, který měl být jako arbitr v celém sporu nezávislý na stranách sporu, byl podle své vlastní včerejší výpovědi v arbitrážním řízení podjatý a snažil se aktivně pomáhat České republice. Hándl mezi jiným při včerejším zasedání soudu nejprve tvrdil, že předložil všechny materiály, které měl k dispozici a které měly souviset s řízením. V průběhu slyšení však byli zástupci České republiky nuceni uznat, že Hándl nejméně třináct písemných důkazů zatajil. Bývalý český arbitr se také dokonce přiznal, že byl autorem strategického plánu s názvem „ Právní argumentace pro zrušení částečného nálezu arbitráže“. Ten ještě před zahájením druhé fáze arbitráže dal k dispozici právním zástupcům České republiky a také některým vládním úředníkům. Tím však zcela jednoznačně v rozporu s arbitrážními pravidly UNCITRAL Hándl zvýhodnil jednu stranu sporu na úkor strany druhé.
„Včerejší výpověď Jaroslava Hándla ve Stockholmu jednoznačně potvrdila, že žaloba ve Švédsku nikdy neměla žádné opodstatnění. Jejím jediným smyslem bylo oddálit zaplacení peněz společnosti CME,“ uvedl Jan Vávra, generální ředitel ČNTS. „Každý den takového zdržování však stojí Českou republiku více než dva milióny korun na úrocích,“ dodal Vávra.
Při své včerejší výpovědi u švédského soudu vyjádřil Hándl velké překvapení, že se jeho plán dostal do ruky právním zástupcům CME. V této souvislosti prohlásil: „Zaprvé nechápu, jak se Vám tento dokument mohl dostat do rukou, když se jedná o můj soukromý materiál. Nikdy bych nedovolil právním zástupcům, aby Vám tento dokument předložili.“ Následně se pokoušel tvrdit, že dokument je předmětem advokátního tajemství. To by ovšem bylo možné pouze tehdy, pokud by Hándl byl právním zástupcem klienta, tedy ČR, a nikoliv nezávislým arbitrem. „Sepsal jsem pouze určité argumenty a domníval jsem se, že by jedné straně mohly být užitečné. Jestli chcete, mohu prohlásit, že jsem tak učinil jako advokát a že podléhají advokátnímu tajemství,“ prohlásil včera Hándl. „Tento jeho výrok jasně dokládá Hándlovu pomatenost, když neví, zda byl nezávislým arbitrem či právním zástupcem České republiky,“ uzavřel Vávra.
Kontakt:

Donath-Burson-Marsteller

Michal Donath

GSM: +420 602 222 128

michal_donath@cz.bm.com

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .