ČT spolupracuje s regionálními televizemi

radiotv222Posílení spolupráce s nezávislými producenty a lokálními televizemi předpokládá projekt nového pořadu regionálního zpravodajství, který se ve vysílání České televize objeví od září. Jeho podoba se zatím upřesňuje.

Se sedmi soukromými regionálními televizemi a televizními studii v současné době spolupracuje veřejnoprávní Česká televize. Odebírá od nich především příspěvky do vysílání Dobrého rána s ČT, kde se každý všední den objevuje desetiminutový pořad Regiony. Kromě agentury TVD, kterou vlastní vydavatelství Mafra, se jedná o královéhradeckou společnost RTV Galaxie, libereckou televizi Genus a českobudějovickou televizi Gimi. Brněnské studio ČT spolupracuje se společnostmi Television Net, Panafilm a nezávislým producentem Jiřím Bednaříkem.

Dvě stanice, se kterými ČT spolupracuje, dodávají regionální příspěvky také komerčním televizím Nova a Prima. Jedná se o Genus TV a televizi Gimi, které sdílejí vysílače s televizí Prima a kromě prodeje příspěvků pro její zpravodajství denně vysílají vlastní zpravodajské pořady v odpoledních odpojovaných časech. Jednotlivé celoplošné televize mají u regionálních stanic „vlastní tváře“ – například pro Novu nikdy nepřipravuje příspěvky redaktor, který se objevuje ve Zpravodajském deníku na Primě nebo v Dobrém ránu na ČT.

Nové pořady = nový zisk pro regiony

Pro společnost RTV Galaxie Martina Kindernaye, která sice vlastní licenci na vysílání 24 hodin denně, ale znemožňuje jí ho nevyřešená licenční podmínka šířit ve vybraných časech program TV3 CZ, je prodej zpravodajských příspěvků důležitým vedlejším příjmem. Pro ČT je natáčí Kindernayova přítelkyně Pavla Limburská. Novým pořadem regionálního zpravodajství na ČT, který by se měl ve vysílání objevit již v září a televize jej zařadí v sobotu nebo neděli, vznikne pro regionální televize a nezávislé producenty další prostor pro odbyt vlastní produkce.

Podle ředitele zpravodajství ČT Zbyňka Honyse televize zatím neurčila, který den bude pořad složený z příspěvků nezávislých producentů vysílat. O společnostech, které budou ČT dodávat zpravodajství, rozhodne konkurz. „Pro výběrové řízení budou teprve stanovena kritéria,“ řekl Honys serveru RadioTV. Někteří odborníci upozorňují, že pokud výběr neproběhne transparentně a za jasných podmínek, může vést nejnovější aktivita ČT v oblasti regionálního zpravodajství ke korupci a nekalé soutěži.

Krajské vysílání ČT zatím nebude

Vedle pořadu složeného s příspěvků od regionálních televizí chystá ČT také relaci, která jednou týdně shrne události regionálního významu. „Půjde především o obdobu podobných regionálních formátů běžných i v jiných evropských televizích veřejné služby. Dramaturgická podoba bude výsledkem dohody mezi ředitelstvím zpravodajství ČT, televizním studiem Brno, televizním studiem Ostrava a pochopitelně programovým ředitelem,“ přiblížil Honys. S nezávislými producenty by měla úzce spolupracovat krajská studia ČT, která chce generální ředitel Jiří Balvín personálně posílit.

„Tento záměr uvažuje o dvou, až tříštábovém televizním studiu, které bude pro plnění svých programových úkolů spolupracovat s místními nezávislými producenty televizní tvorby. Počet pracovníků každého krajského studia by se pohyboval kolem deseti,“ řekl Balvín na nedávném výjezdním zasedání Rady ČT v Ostravě. V rozdělení regionálního vysílání ČT mezi Prahu, Brno a Ostravu se nic nezmění. Televize v dohledné době nepočítá, že by připravovala odpojované vysílání pro jednotlivé kraje, jak se to částečně děje u regionálních relací televizí Nova a Prima.

Honys: Vše vyřeší až digitalizace

„Zatím bude i nadále platit současný stav: z důvodů technických možností a jednak i s ohledem na finanční náročnost dalšího zmnožení trhacích časů. Komplexní řešení je nejspíše otázkou digitalizace, ale také finančního zabezpečení rozpočtu ČT,“ míní Zbyněk Honys. Větší krajská studia ČT v Olomouci a Zlíně budou spolupracovat s ostravským, případně brněnským studiem a budou dostávat větší prostor ve zpravodajství i publicistice. Zejména v případě Olomouce jde o přímou reakci na stížnosti starostů a regionálních politiků, kteří se domnívají, že ČT neprezentuje olomoucký kraj v dostatečné míře.

S komplexním řešením regionálního zpravodajství pro všechny celoplošné televize v minulosti počítal projekt Regio, který podle bývalého programového ředitele TV Nova Petra Sládečka připravovaly komerční stanice. Nova, Prima a ČT podle něj měla odebírat regionální zprávy od těch regionálních televizí a televizních společností, které by se sdružily do obchodní a programové sítě (o vytvoření podobné sítě usiloval Martin Kindernay v projektu metropolitní televize TV3). Po událostech na Nově v roce 1999 a změně vlastníka televize Prima práce na projektu Regio utichly.

Nova a Prima s regiony úzce spolupracují

Televize Nova podle mluvčího Martina Chalupského spolupracuje s dvaceti regionálními televizemi a televizními producenty, z nichž polovina vysílá v odpojovaných podvečerních časech vlastní relaci Právě teď (Polar Ostrava, ITV Brno, Česká mediální televizní společnost Jihlava, Univerzal Media Zlín, ATV České Budějovice, TV Grip Hradec Králové, TV Pro Plzeň, Reckord Chomutov, Terra Liberec a TV Grip Praha). Od společností Wide Zlín, TVSC Plus České Budějovice, TV Proxima Pardubice, ZZIP Pardubice, Ateliery Zlín, TV Pro Cheb, Mistrál Most, BST Brno, Egios Praha a GRTS Pardubice Nova pouze nakupuje příspěvky do Televizních novin.

Prima spolupracuje s libereckou Genus TV, českobudějovickou TV Gimi, zlínským Emurfilmem, brněnskou Fatem TV, ostravskou TV Polar, pelhřimovskou TV JSC, olomouckou TV Morava, děčínskou TV Lyra, mosteckou TV DAKR, plzeňskou ZAK TV, karlovarskou TV Vřídlo a královéhradeckou TV Puls. S většinou z nich také sdílí terestrické vysílače a umožňuje jim odpojované vysílání v několika časech denně (zpravodajské relace ráno a podvečer, jedna minuta reklamního času v prime timu). Tyto stanice také dodávají za úhradu regionální příspěvky do Zpravodajského deníku televize Prima.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .