Radiokomunikace nepřesně srovnávají pořizovací náklady DVB-T2 a satelitu

ANALÝZA – Mediální zastoupení Českých Radiokomunikací rozeslalo před několika dny infografiku, která srovnává příjem bezplatně dostupných programů v rámci DVB-T(2) a satelitní příjem. Výpočet nákladů je však zavádějící a rozdíl 15 miliard korun v neprospěch satelitu je, ke kterému došli zástupci Radiokomunikací je – mírně řečeno – nadnesený.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Tvrzení Radiokomunikací: za satelit se platí, DVB-T2 je bez poplatků

Domácnosti, které přirozeným způsobem neobmění svůj TV přijímač, si budou moci v roce 2020 zajistit TV příjem nákupem set top boxu v ceně cca 500 Kč, což je v porovnání s ostatními platformami, které jsou všechny navíc placené, řádově nižší částka,“ tvrdí ČRa v přiložené tiskové zprávě.

S tímto konstatováním lze souhlasit, avšak s výhradou, že i vysílání přes platformu DVB-T(2) může být v delší budoucnosti zpoplatněno. I satelitní příjem českých a slovenských stanic byl ještě před několika lety bez měsíčních poplatků. To se však změnilo z důvodu komerčního zájmu dominantního poskytovatele placené satelitní televize.

Nyní už stabilně zavedený poplatek za příjem základních stanic ze satelitu se postupně zvyšuje mimo jiné i kvůli stoupajícímu tlaku komerčních televizí, aby jim kabeloví a satelitní operátoři platili za šíření jejich obsahu.

V podobné situaci může být za několik let i terestrická platforma. Většina programů v DVB-T2 sice bude zřejmě zdarma, ale televizní společnosti budou i nadále hledat způsoby, jak optimalizovat své fungování a jednou z možných cest je i částečné zpoplatnění. K tomu už došlo například v případě televize Markíza na Slovensku. Ta sice terestricky vysílá i nadále, ale za poplatek.

Nepřesná infografika Radiokomunikací: satelit je 12krát dražší než DVB-T2

V další části tiskové zprávy Radiokomunikací se však objevují poměrně nadnesené propočty. Podívejme se na tvrzení ČRa ohledně ceny satelitního přijímače a provozních nákladů.

Například cena za satelitní přijímač, jeho instalaci a aktivaci začíná na 5 000 Kč a minimální roční poplatek za sledování základních TV programů pak ročně činí 1188 Kč, avšak je pravidelně zvyšován. V případě, že by všech 2,5 milionu domácností nyní využívajících digitální pozemní vysílání přešlo na satelitní vysílání, vyšplhaly by se dle studie ATO-Nielsen Admosphere počáteční náklady na bezmála 15,5 miliardy Kč včetně ročních poplatků za první rok, které bude třeba platit i dále,“ tvrdí mediální zástupci Radiokomunikací.

Podle Radiokomunikací by tedy přechod na satelitní příjem vyšel každou domácnost v 1. roce na 6188 Kč a v každém dalším roce na 1188 Kč. Celkové náklady by v případě 2,5 milionu domácností činily více než 15 miliard Kč, tedy alespoň podle tohoto propočtu.

Přechod na terestrickou platformu DVB-T2 by dle zmíněné infografiky stál každou domácnost pouze 500 Kč. Všechny domácnosti by tedy zaplatily dohromady zhruba 400 milionů Kč, tedy „37krát méně“ než v případě satelitu.

Skutečně je možné dostat se v případě pozemního televizního vysílání na částku pouhých 500 Kč?

Infografika Českých Radiokomunikací

Infografika Českých Radiokomunikací

Přechod na satelit je dražší, ne však výrazně

Chápu, že Radikomunikace potřebují zdůraznit výhodnost terestrické platformy pro diváka, ale nic se nemá přehánět. Zástupci Radiokomunikací došli k ceně 5000 Kč za instalaci a aktivaci satelitního přijímače. Některé položky však nadsadily zhruba o 20-25 procent.

V infografice je například uvedeno, že satelitní set top box vyjde na cca 3000 Kč. Když se ale podíváte do obchodů s elektronikou, zjistíte, že set top box s podporou například platformy Skylink nebo freeSAT můžete běžně koupit za 1700-2000 korun, u některých prodejců dokonce i za 1550 Kč.

Pokud si vystačíte pouze s nekódovanými programy, je cena přijímače ještě nižší a můžete se dostat i pod 1000 Kč. Pro účely tohoto propočtu ale předpokládejme, že průměrná česká domácnost si s nekódovanými programy nevystačí a bude hledat možnosti, jak sledovat své oblíbené české programy s dekódovací kartou.

V takovém případě kalkulují zástupci Radiokomunikací s tím, že instalace satelitu vyjde na 1000 Kč, a registrace satelitního přijímače (přesněji satelitní karty) vyjde na 2188 Kč včetně tzv. „servisního poplatku“ za první rok. Zde se počítá s průměrnými náklady domácnosti, která si pořizuje nejnižší nabídku operátora Skylink. I tento výpočet lze označit za mírně nepřesný, jelikož část diváků může zvolit levnější variantu u jiného operátora.

Další (levné) alternativy pro sledování základních českých programů ze satelitu

Například lze aktivovat kartu pouze pro sledování programů České televize, tzv. ČT Kartu. Ta je k dispozici bez měsíčních poplatků, ale odemkne pouze programy veřejnoprávní televize. Pokud chcete sledovat i Novu s Primou, musíte už počítat s administrativním poplatkem. Ten v případě Skylinku skutečně činí 1188 Kč ročně a platí i to, že se pravidelně zvyšuje. Díky konkurenčnímu prostředí jsou však k dispozici i levnější alternativy.

Zhruba o polovinu levnější je karta freeSAT, která nabízí příjem základních českých programů ze satelitu za roční administrativní poplatek ve výši 500 Kč. V prvním roce si operátor účtuje ještě aktivační poplatek 500 Kč. Tato nabídka je vhodná pro ty, kdo chtějí mít k dispozici základní české programy a některé kanály sousedních zemí za nejnižší možnou cenu.

A v neposlední řadě se může divák poohlédnout i po slovenské službě AntikSAT, která nabízí základní programy od jednoho eura měsíčně a dlouhodobě uvažuje o expanzi do ČR. Zatím ale u nás oficiálně nepůsobí, a její služby tak musíte v případě zájmu objednávat přes Slovensko.

Kolik skutečně zaplatíte za přechod na satelitní příjem?

Pro přehlednost uvádíme ještě jednou orientační shrnutí. V případě přechodu na satelitní příjem někódovaných programů – tedy bez příjmu většiny českých stanic – se lze dostat pod sumu 3000 korun (1000 Kč za přijímač, 1500-2000 Kč za parabolu včetně odborné montáže, 0 Kč za registraci a aktivaci).

U kódovaných programů včetně příjmu českých stanic by průměrná cena neměla přesáhnout 4500-5000 korun (zrhuba 1700-2000 Kč za kompatibilní HD přijímač s dekodérem, 1500-2000 Kč za parabolu včetně instalace, a k tomu 0-1000 Kč za registraci a aktivaci, pokud zvolíte ČT kartu nebo kartu freeSAT). Zruční diváci, kteří zvládnou namontovat parabolu a zaměřit ji na požadovanou pozici, mohou ušetřit ještě zhruba 1000 korun za odbornou instalaci.

Jak je vidět, satelitní divák má několik možností, jak výrazně stlačit pořizovací náklady pod zmíněných 6188 korun, které uvádí zástupci Radiokomunikací ve svých výpočtech.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Pořídili jste si DVB-T2 za pouhých 500 Kč? Máte štěstí…

Na druhou stranu, odhad Radiokomunikací ohledně celkových nákladů na příjem DVB-T2 je až přehnaně nízký. ČRa tvrdí, že náklady na pořízení set top boxu a instalace DVB-T2 příjmu vyjdou na pouhých 500 Kč. Nevím jak vy, ale já když jsem si pořizoval svůj první set top box pro DVB-T, musel jsem k tomu přikoupit i aktivní pokojovou anténu tehdy v ceně zhruba 1000 Kč. A pokud byste potřebovali venkovní anténu s odbornou instalací, je potřeba počítat s další tisícovkou. Stejně jako u satelitu však platí, že zdatnější diváci zvládnou instalaci sami.

Cena 500 Kč za set top box je však podsazená. Za tuto cenu si můžete koupit pouze nejlevnější přístroj s nejzákladnější funkcionalitou, mnohdy dokonce bez hybridní televize. Po tak levném boxu sáhne jen malá část domácností. Ostatní zaplatí minimálně dvojnásobek. V takovém případě ale padá argument o „37krát výhodnějším přechodu“ na DVB-T2 a rozdíle v celkových nákladech 15 miliard korun ve srovnání se satelitem.

DVB-T2 nabídne rozumnou kvalitu pro nenáročného diváka

Zástupci Českých Radikomunikací mají nicméně pravdu v tom, že terestrická platforma je skutečně nejlevnějším řešením televizního příjmu pro největší počet diváků. Pokud se spokojíte se základními českými programy ve standardním rozlišení a jste citliví na cenu, je pro vás přechod na DVB-T2 nejlepším řešením.

Pokud vás láká vysoké rozlišení programů a výrazně širší nabídka volně dostupných stanic i ze zahraničí, v takovém případě lze zvážit přechod na satelitní příjem. Rozdíl v nákladech však rozhodně nebude tak výrazný, jak tvrdí PR agentura zastupující České Radiokomunikace.

Autor článku:

Komentáře (10)

    1. juko

      Dobrý postřeh. V článku jsem se o tom nezmínil, neboť při zakoupení a instalaci sady za korunu se musíte uvázat k placeným balíčkům. Ale je pravda, že zařízení vám ve většině případů zůstane.

    2. PV

      Já myslím že to radiokmunice mají vypočtené vcelku a rozumě správně – pokud jde o přechod z DVB tak DVBT2 při předpokladu že stb -až přechod bude skutečně aktualní, protože teď si jej kupují jen jednotlivci- zlevní jako tomu bylo v době přechodu z analogu na DVB-T (bude vysílat z vysílačů jako teď). A pokud nevyužijete akcí s úvazkem typu „zakoupení a instalaci sady za korunu“ tak cena 4000 za sat stb+parabolu, držák, kabeláž a odbornou instalaci je spíš podsazená i na venkově…. no nějaké ty kabely a konektory by se daly využít ze zrušené terestické antény ale I tak :-) A hlavně přirozenou obměnou televizoru během následujících 5 let nebude muset spousta lidí STB na DVBT2 vůbec ani řešit… Samozřejmě DVBT-2 instalace pri neexistenci předchozí instalace na DVBT by vyšla dráž ale to je jen minimum případů a proto s autorem nelze souhlasit a konstrukce že by někdo využíval jen nekódované české a SK programy ze satelitu je kvůli mizivé nabídce už zcela zcestná.

    3. juko

      Pane PV, pokud na jedné straně říkáte, že DVB-T2 časem zlevní, totéž se může týkat i satelitu. Ten je dnes levnější než kdy předtím, nejen pokud jde o ceny STB, ale i když se bavíme o cenách jednotlivých komponentů a montáže. A co se týče o přirozené obměny televizorů, je potřeba zdůraznit, že nové přijímače jsou použitelné jak pro DVB-T2, tak ve většině případů i pro satelit. To znamená, že nelze faktor přirozené obměny „přičíst k dobru“ pouze u DVB-T2. Když přirozeně vyměníte televizi, ušetříte tím i za samotný satelitní přijímač, tudíž náklady budou ještě nižší než uvažuji v článku. Faktor přirozené obměny jsem ale v článku vůbec nezmiňoval, neboť jde o specifické případy. Rovněž jsem zdůrazňoval, že lidé si budou chtít pořídit i kódované stanice, jenomže cena za pořízení přijímače s podporou „kódovaných stanic“ už není výrazně vyšší.. Pointa je, že pokud Radiokomunikace na jedné straně tvrdí, že přechod na DVB-T2 vyjde maximálně na 500 Kč a přechod na satelit by vyšel na 6188 Kč, není to pravda, a proto jsem se pustil do konkrétných výpočtů.

    4. PV

      nemám zájem na flamenwar : nezlobte se ale Váš článek není méňně účelový než výpočet radiokomunikací: 1) přechod na SAT radiokomunikace uvádí VČETNĚ ročního poplatku, a samotný odkaz instalace zdarma prvního příspěvku uvádí že při úvazku ušetříte 7000 za JEN za instalaci . Co je tedy nadnesené? 2) opakuji že trh tady zatím na stb pro DVB-T2 není nijak velký (a vyplatí se leda pro lidi kteří nejsou v dosahu původní regionální sítě 8, kdežto satelitních prodejců nijak nepřibude a zlevnění tedy přichází v potaz jen úspornějšími technologiemi při výrobě než efektem většího trhu 3) i při přirozené obměně má satelitní receiver zabudováno stále méně nových TV než ten DVB-T2 a i v tom případě je třeba dokoupit a doinstalovat parabolu+ostatní materiál a kartu, + aktivace karty.- cena se sníží jen o ten settobox. Kdežto když si koupím novou TV a mám funkční anténu na DVB-T nestojí mě přechod prakticky nic.

    5. juko

      Ještě jednou. Radiokomunikace uvádějí cenu SAT přijímače na úrovni 3000 Kč, reálně je však poloviční. Rovněž uvádějí registrační a servisní poplatek za první rok na 2188, reálně to jde i za méně než polovinu. To jsou hned dvě výrazně nadnesené položky. Další věci budou individuální, ale je to daleko od tvrzení, že přechod na DVB-T2 vyjde domácnosti na 400 mil. Kč, zatímco přechod na satelit by vyšel na 15 miliard.

  1. PV

    nehledě na to že jak koukám na ten odkaz ani ta instalace za korunu není za 1 korunu nikdy : podle webu Skylink je totiž bez položek:
    Dojezd technika (účtováno podle počtu kilometrů od provozovny technika), Výložník / konzola pro uchycení paraboly (účtováno na základě zvoleného technického řešení instalace po obhlídce objektu, Nadstandardní / netypické práce (použití plošiny, instalace na střechu, …) a materiál (např. delší kabeláž než 10 metrů)

  2. PV

    jen pro úplnost dodávám že vycházím z osobní zkušenosti : mám TV ready jak pro DVBT2 tak pro DVS2 asi 3 měsíce, a tu parabolu mám funkční od roku 2005 a zmíněných 1000 Kč si řekl technik jen za konzolu a 3 šrouby s hmoždinkama a 20 minutovou instalaci konzole a nasměrování satelitu (všechno ostatní do posledního konektoru jsem měl koupené a instalované svépomocí sám a správně, settopbox byl naladěný z továrny. jen jsem nedokázal -jako tehdy zcela nezkušený- chytnout tu požadovanou pozici 19,2° kvůli rádiu SunshineLive a měl jsem jej upevněný na tyči z krovu co byla klasická anténa (což se mu nelíbilo a argumentoval vcelku logicky že by tím mohl silnější vítr kymácet..) A nebylo to v Praze.. Takže vím že i pokud výrazně zlevnil settopbox tak cena odborné instalace to vyrovnná. Duoblok jsem si za nějakej čas instaloval sám, ale na kartu než jsem se odhodlal ji zakoupit, zavedli správní poplatek tak jsem se na to nakonec vykašlal…. Proto nevěřím tvrzení že za pouhé 4 tisíce že by někdo a ne svépomocí pořídil a nainstaloval satelit. Český anténář není žádná charita. A zbytek částky Radiokomunikace počítali na kartu a roční poplatek. Settopbox DVBT2 nainstalovat zvládne si myslím mnohem víc lidí svépomocí. Jo a pro rýpaly dodávám že jen kvůli mě musel ke mě jet podotykám že přijel ten den pozděli než jsme byli domluvení prý kvůli tomu že se zdržel o 7 baráků dál jak sám řekl… čekal jsem na něj bez dvou dnů 3 týdny než se mu to hodilo přijet…

    1. juko

      Samozřejmě, instalace „za korunu“ nebude nikdy doslova za korunu, o tom se nepřu. Rovněž mám daleko od toho, abych jakkoliv obhajoval Skylink, jelikož jejich politika zavedení a následného zvyšování servisního poplatku nebyla fér zejména vůči těm, kdo si pořídili satelit jako alternativu k DVB-T. Na druhou stranu, právě akce typu „instalace za korunu“ může být za jistých okolností pro abonenta výhodná právě z toho důvodu, že zařízení klientovi zůstane i po skončení smlouvy.

      Nechci ale, aby tato naše debata vyznívala, že s Vámi nesouhlasím. Samozřejmě, máte pravdu, že některé položky mohou být vyšší než uvádím v článku. Domnívám se však, že většina lidí počítá s tím, že je přechod na satelit bude stát něco navíc. Rozdíl ale nebude tak výrazný jak naznačuje propočet Radiokomunikací.

    2. PV

      Inslalace obou verzí příjmu tv signálu jako komplet od začátku jsou dražší než Radiokomunikace uvádí a souhlasím že v tomto případě rozdíl není tak výrazný pokud jsou obě instalované jako nové . Radiokomunikace to mají ale spočtené jen pro těch 58 % domácností co má v současnosti instalacii pro DVB-T funkční a používanou. V poznámce napsáno že je to při předpokladu nuceného přechodu 1/3 z těchto domácností (a dvě třetiny jsou vyřešeny přirozenou obměnou tv) a tak mohou sedět i ta jejich celková čísla….. Instalaze „za korunu“ asi myslím nelze objednat nejnižší nabídkou skylinku „zdarma“= jen za servisní poplatek.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .