Vláda otevřela dveře novým stanicím, Nova vznáší otázky

Česká vláda ve středu bez průtahů a dlouhých diskuzí schválila novelu zákona o televizním vysílání. Stanovuje termíny definitivního přechodu z analogového na digitální vysílání, umožňuje zahájit provoz novým subjektům pouze na základě registrace a nikoliv licence a řeší i situaci digitálních televizí, které již jednou povolení k vysílání obdržely. Nejsilnější tuzemská stanice TV Nova vzápětí vydala prohlášení, ve kterém bojuje za svá práva z analogové éry.

Dva měsíce poté, co ministerstva vnitra a kultury představila prvotní text novely zákona o televizním vysílání, ji bez připomínek schválila česká vláda. Projednání tohoto materiálu se nemohla dočkat zejména šestice držitelů digitálních licencí, která o ně přišla rozhodnutím soudu, ke kterému se odvolali neúspěšní konkurenční žadatelé. Šest nových stanic (Z1,Febio TV, TV Barrandov, RTA, Óčko a TV Pohoda) se přitom mělo objevit v éteru nejpozději letos na jaře.


Novela řeší jejich existenční starosti, které způsobilo odebrání licence po půl roce jejich příprav na vysílání a nejistota kdy a zda vůbec se na obrazovky dostanou. Vládou schválený text jim přiděluje přechodné licence, platné do 10.10.2010, což je termín definitivního ukončení analogového vysílání v Česku.


Poté bude všem digitálním stanicím stačit jen registrace a smluvní vztah s provozovateli multiplexů, kteří jim na základě klasických tržních vztahů poskytnou prostor k vysílání. Po zmíněném datu se k divákům v rámci otevřené mediální soutěže dostanou i další nové kanály. Postupně se jejich počet bude počítat v desítkách.


Digitální multiplexy však potřebují získat nynější analogové kmitočty, na kterých podle současného právního stavu mohou ještě deset let vysílat TV Nova a TV Prima. Novela jim za jejich odevzdání sice nabízí bonusové licence, ale komerční stanice příliš nejásají, protože i tak přijdou o podíly na televizním reklamním trhu po nástupu nových a čerstvých soupeřů.


Nová vznáší otázky…


„TV Nova vítá, že se vláda snaží vytyčit jasné mantinely přechodu na digitální vysílání, ale pro projednávání v Poslanecké sněmovně a následně v Senátu má ke schválené verzi zákona několik podstatných poznámek,“ uvedla tisková mluvčí stanice Veronika Šmítková v prvním prohlášení, jehož celé znění najdete zde.


TV Nova vznesla otázky, které se mj. týkají zajištění toho, aby žádný ze současných diváků Novy o její příjem nepřišel. Upozorňuje i na nutnost informační kampaně, která lidem sdělí nezbytnost pořídit si zařízení pro příjem digitálního signálu.


Komerční televize poukazuje i na situaci po spuštění platnosti novely, která jí nebude zaručovat automatickou přítomnost v multiplexech. „Jak bude zajištěno, aby Nova mohla vysílat do konce trvání své licence i v případě, že se nebude po vypnutí analogového signálu moci dohodnout s některým z provozovatelů sítí?“ ptá se Šmídková. Připomněla přitom nedávný případ, kdy se Nova nedohodla na podmínkách spolupráce s Radiokomunikacemi při spuštění digitálního vysílání na Ústecku.


Dalším bodem novely, kterou Nova připomínkuje, je počet a délka bonusových licencí. Za to, že se stanice vzdá dvanáctileté analogové licence dostane jen tří až pětiletou digitální. „Přitom původní záměr garantoval TV Nova dvě kompenzační licence platné na 12 let,“ dodala její mluvčí.


Návrh zákona projednají poslanci v srpnu, poté ho musí ještě schválit senátoři a prezident. Pokud by všechny procesy proběhly hladce, mohl by platit od ledna příštího roku. Odmítne-li ho některá z následných instancí, termín jeho platnosti se prodlouží o nová kola přepracovávání a nového schvalování.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .