Kde by mohl vysílat nový kanál Primy? Celoplošné multiplexy jsou plné

Pokud se televize Prima skutečně rozhodne spustit svůj pátý celoplošný kanál, bude muset urychleně řešit problém s možným pokrytím. Celoplošné multiplexy jsou totiž plné a poslední volný prostor je v regionálních sítích.

Prima roadshow 2015 kamion, foto: FTV Prima

Prima roadshow 2015 kamion, ilustrační foto: FTV Prima

I přesto má Prima několik možností, kam svůj nový kanál umístit, případně může přeskupit programové pozice svých existujících stanic. Přinášíme hypotetické varianty.

Varianta 1: Regionální síť Českých Radiokomunikací

Tato varianta se prozatím jeví býti nejvíce pravděpodobná. České Radiokomunikace sice vyčerpaly prostor ve svých celoplošných sítích, nicméně jejich Regionální síť 8 může po začlenění středočeského vysílače Cukrák pokrýt až 57 procent obyvatel. Je však otázkou, zda tato hodnota bude pro Primu dostatečná.

Pokud by se měl nový program zaměřit na většinového diváka a skutečně pomoci celé skupině k lepším výkonům, bude potřebovat mnohem lepší terestrické pokrytí ideálně přesahující 90 procent obyvatel.

Varianta 2: výměna pozice s jiným kanálem televize Prima

Tato možnost přichází v úvahu v případě, že by předpokládaný zásah nového programu byl vyšší než je zásah současných doplňkových stanic. V takovém případě by mohla Prima svůj pátý kanál zařadit i do jednoho z celoplošných multiplexů.

V multiplexu 3 nyní působí programy Prima LOVE a Prima ZOOM. Především dokumentární ZOOM je svým zaměřením menšinový a tudíž by se více hodil do regionální sítě, jež pokrývá větší města. Nový kanál by se díky multiplexu 3 dostal k více než 90 procentům domácností, zatímco příznivci dokumentů by si program Prima ZOOM jistě rádi naladili i v Regionální síti 8.

Jan Kraus v ukázce  vizuálu TV Prima z podzimu 2014

Jan Kraus v ukázce vizuálu TV Prima z podzimu 2014

Varianta 3: vysílání pouze na satelitu a v kabelových sítích

Tato varianta není příliš pravděpodobná, jelikož pro úspěch nového programu na trhu je klíčová právě terestrická platforma. I přes rostoucí zájem diváků o kabelovou a satelitní televizi má příjem na běžnou anténu u českých domácností převahu. Klasické antény se vyskytují u více než 50 procent domácností. Pro srovnání, v rámci sousedního Slovenska sleduje televizi přes anténu pouhých 12 procent domácností.

Varianta 4: sdílení programové pozice v DVB-T

Poslední možností je vytvoření určitého „double-kanálu“ po vzoru veřejnoprávních stanic ČT :D/ČT art. Nový kanál televize Prima by se mohl dělit o svou programovou pozici s některým dalším kanálem, přičemž na satelitu a kabelu by vysílal non stop. Tato varianta ale může přinést víc škody než užitku, jelikož sdílené programové pozice nemají na českém trhu tradici. A v éře digitálních televizních multiplexů není pro sdílení žádný důvod.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,