Saský digitální signál umlčel české analogové převaděče v příhraničí

Spuštění pozemního digitálního vysílání v Sasku přineslo do Čech starosti i radost. V některých pohraničních oblastech je výrazně rušen analogový příjem českých stanic, oproti tomu až do středních Čech doputují nově dosažitelné německé kanály. České radiokomunikace nekvalitní analogový signál řeší, nejrychlejší náhradou je zatím satelitní příjem.Diváci v části Aše a vesnicích v jejím okolí, v příhraničních oblastech Chomutovska a Mostecka, na Kraslicku i ve Šluknovském výběžku přišli počátkem minulého týdne o kvalitní analogový příjem některých z kanálů ČT1,ČT2 a TV Nova. Důvodem je rušení signálu z převaděčů, na které jsou nasměrováni, právě spuštěným pozemním digitálním vysíláním v Sasku. V některých místech analogový signál vypadl úplně.

České radiokomunikace usilovně hledají řešení jak výpadky nahradit. „Jednou z možností je zvýšení současného výkonu nebo změna vysílacích kmitočtů,“ uvedla mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková pro MF Dnes. Stoprocentní výhrou bude až spuštění tuzemských digitálních multiplexů v příslušných oblastech. To je však záležitost v horizontu mnoha měsíců.


Radost z nového stavu mají techničtí nadšenci a fanoušci nových technologií, kteří jsou vybaveni digitálními televizory či set-top-boxy. Ze saských multiplexů, které jsou šířeny z Chemnitz, Drážďan, Schönecku a Löbau teď mají k dispozici dalších tucet kanálů.


O jejich programovou náplň se postaraly německé veřejnoprávní stanice, ty privátní zatím o vstup do multiplexů kvůli malému procentu německých domácností vybavených potřebnou technikou zájem nemají. Jaká je tedy nabídka? Diváci v severozápdních Čechách naladí v digitální kvalitě ARD, ZDF, 3sat, Arte, EinsFestival, Phoenix, ZDFdoku, KiKa a čtyři regionální televize MDR, RBB, BR3 a WDR. Příjem saského multiplexu v dostatečné kvalitě hlásí v internetových diskuzích i úspěšní lovci digitálního signálu z Kladna či pražského Jižního města.


Těsně před loňskými Vánocemi bylo spuštěno digitální vysílání bavorského multiplexu z vysílače Hoher Bogen. Majitelé set-top-boxů z Jihozápadních Čech (Domažlicko, Klatovsko) mohou na svých přístrojích naladit německé digitální pozemní vysílání v podobném programovém složení. Jen mix lokálních stanic je upraven pro preference bavorských diváků a obsahuje tak kanály BR3, BR alpha a SWR.


Širší digitální programová nabídka, která je již reálně dostupná, může být jedním z dalších podpůrných argumentů pro rychlejší rozšíření set-top-boxů do českých domácností. Zatím jej využijí obyvatelé třetiny republiky tam kde je dostupný tuzemský multiplex A vysílající čtyři kanály České televize a TV Nova.


Naopak v místech postižených nynějším výpadkem analogového signálu zřejmě vzroste zájem diváků o satelitní platformy (UPC direct, DigiTV, CS Link), které jim vyřeší příjem oblíbených tuzemských stanic ihned, bez nutnosti čekat na provizorní analogová technická řešení či zatím velmi pozvolna se blížící tuzemské pozemní digitální vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .