Přichází třetí poskytovatel satelitní televize – CS Link

Konkurence na poli českých satelitních platforem se koncem listopadu opět rozroste. Do léta tyto služby u nás nabízela jako jediná UPC pod značkou UPC direct. Na tuzemský trh v září zaútočila po úspěchu v Maďarsku a jarním rozjezdu na Slovensku rumunská firma Digi TV. Jako třetí své štěstí nyní zkouší společnost Gital s projektem CS LINK. Podobnost s názvem paketu Czech Link není náhodná. Navazuje tím na své bohaté zkušenosti s dřívější distribucí českých kanálů.

Tuzemským zákazníkům nabídne CS Link novou formu příjmu satelitní televize. Diváci nebudou nuceni zakoupit předplatné na celý balík programů, ale vyberou si jen ty, o které budou mít zájem. Server Parabola.cz informoval, že tato satelitní platforma zahájí své vysílání pro Českou a Slovenskou republiku 23.listopadu. V tento den budou k dispozici všechny čtyři kanály České televize, dále TV Prima, Top TV, TV Noe, Óčko, CS Film a Galaxie Sport. Filmový kanál HBO oficiálně odstartuje v první prosincový den. Na své si o měsíc později přijdou příznivci stanic, které vysílají dokumentární pořady, i zájemci o porno kanál Hustler. Od února by se prostřednictvím CS Linku měly distribuovat i dva kanály z portfolia filmové distribuční firmy SPI international – Filmbox a Nonstop Kino.


Zájem diváků o CS Link může být podpořen zajímavou cenou předplatného. Prémiový filmový kanál HBO bude nabízen za 200 Kč měsíčně nebo za dva tisíce korun na rok. Přesně na polovinu vyjde roční příjem kanálu domácích snímků CS Film. Sportovní fanoušci vydají za čtvrtletní možnost sledování Galaxie Sport 500 Kč. Smlouvu s provozovatelem této stanice uzavřela firma Gitel teprve nedávno. Byla podepsána na brněnském veletrhu Invex 10. října. Nevýhodou nové platformy se jeví nepřítomnost komerční TV Nova v nabídce. Mnozí diváci tento handicap vyřeší příjmem analogovým či na třetině území dostupným pozemním digitálním signálem této stanice.


Gital na svých webových stránkách uvádí, že je signál CS Link dostupný na území téměř celé Evropy, ale kvůli stávající právní úpravě je většinu kanálů možno přijímat pouze na území Česka, některé u našich slovenských sousedů. FTA programů je málo, například zpravodajský kanál ČT 24 či křesťanská TV Noe. Pro příjem programů CS Link je třeba digitální satelitní receiver s dekodérem CryptoWorks a kartou Gital (diGITALlink), parabolu je nutné nasměrovat na pozici 23,5°E. Nabídka CS Link se podle magazínu Parabola zatím vysílá na satelitu Astra 3A, od konce listopadu bude dostupná i ze druhého transpondéru, který bude tentokrát aktivován na družici Astra 1D.


Budoucí měsíce ukáží, co nejvíce láká tuzemské zákazníky na poli placené satelitní televize. Zda-li nízká cena, která je hlavní zbraní Digi TV, ale která je podle ohlasů zákazníků na internetových diskuzních fórech vykoupena dlouhým čekáním na instalaci služby, technickými problémy a mnohdy neprofesionálním zákaznickým servisem. Velký význam může mít dlouholetý náskok UPC direct, podpořený zázemím velké nadnárodní firmy, která sází na znalost trhu, důrazem na zajištění kvalitní služby a vypracovanou komunikaci s konzervativní částí zákazníků, kteří dlouho váhají se změnou příjmu televizních programů ve své domácnosti. A konečně poměry na zdejším trhu satelitních platforem může ovlivnit zmíněný nový hráč. Jeho trumfy či nedostatky poznáme poté, co služby CS Linku začnou využívat první zákazníci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .