Nova na Ústecku digitálně nevysílá, neakceptovala cenu Radiokomunikací

Přechod na digitální vysílání se opět nečekaně zadrhl. V DVB-T multiplexu společnosti Radiokomunikace, který dnes oficiálně zahájil vysílání v severních Čechách, totiž chybí nejsledovanější televize Nova, která měla být hlavním lákadlem pro diváky. Nova jako důvod uvádí vysokou cenu, kterou po ní Radiokomunikace za šíření signálu požadují.

V neděli 1. července měla televize Nova začít digitálně vysílat také v severních Čechách. Poté, co společnost Radiokomunikace spustila digitální vysílač umístěný na Bukové hoře, měl být tímto umožněn digitální příjem vysílání Novy pro další milion obyvatel ČR. Přestože bylo vysílání multiplexu A zahájeno, v jeho nabídce jsou pouze čtyři programy České televize a rozhlasové stanice. TV Nova chybí.


Podle vyjádření tiskové mluvčí TV Nova Veroniky Šmítkové společnost Radiokomunikace nabídla v polovině minulého týdne krátce před uvažovaným zapnutím takové cenové podmínky pro provozování tohoto vysílání, které vůbec neodpovídaly původním smluvním ujednáním, na základě kterých již v současnosti TV Nova prostřednictvím vysílačů společnosti Radiokomunikace analogové i digitální vysílání provozuje. „Vzhledem k  tomu, že navíc byla investice do výměny vysílače Buková hora hrazena z finančních prostředků státu prostřednictvím tzv. Radiokomunikačního účtu, podle názoru a kalkulací TV Nova se tímto společnost Radiokomunikace snaží neoprávněně nárokovat platby v několikanásobné výši oproti původním podmínkám,“ uvádí Šmítková. 


Vzhledem k nedostatečnému časovému prostoru pro další jednání TV Nova navrhla situaci prozatím řešit formou úhrady zálohovou platbou, což Radiokomunikace podle Novy odmítly.


„TV Nova je připravena i nadále jednat o smluvních podmínkách, aby se její program v digitální kvalitě dostal k divákům na Ústecku v co nejkratší době. Pokud by ale k dohodě nedošlo, bude TV Nova nucena obrátit se na telekomunikačního regulátora, aby celou kalkulaci předloženou společností Radiokomunikace a její ekonomickou oprávněnost prověřil,“ dodává Šmítková.


Opakuje se tak situace z Domažlicka, kde multiplex A také zahájil vysílání pouze s veřejnoprávními programy a Nova se do něj zařadila až s dvouměsíčním zpožděním. Tehdy nešlo o finanční podmínky za šíření signálu, Nova a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se přely o to, zda se licence TV Nova vztahuje i na digitální vysílání v dalších regionech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .