Na Domažlicku startuje digitální vysílání, zatím bez Novy

Terestrické digitální vysílání DVB-T se zítra rozšíří do dalšího regionu. Digitální signál se objeví na Domažlicku, kde musí být současné analogové vysílání vypnuto kvůli vzájemnému rušení s digitílním rozhlasem Německu. Multiplex A bude na Domažlicku šířit zatím pouze terestrické programy, TV Nova zatím čeká na povolení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Digitální vysílání pro oblast Domažlicka bude šířeno z kóty Vraní vrch na kanálu 38 vyzářeným výkonem 5kW. Multiplex A bude v Domažlicích obsahovat vysílání televizních stanic ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport a veřejnoprávní rozhlasové okruhy ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha/ČRo 6, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Radio Wave, Rádio Česko, ČRo D-dur a ČRo Leonardo. V multiplexu nebude šířen program TV Nova, která v Praze, Brně a Ostravě nechybí. Podle tiskové mluvčí Veroniky Šmítkové proto, že Nova zatím neobdržela od RRTV potřebné oprávnění, nemůže k 1. 11. 2006 zahájit společně s ČT vysílání. „Doufáme, že souhlas obdržíme co nejdříve, neboť domažlický projekt pokládáme za velmi potřebný experiment, který prověří všechny mechanismy přechodu z analogového na digitální vysílání a že o něm Rada rozhodne na svém nejbližším zasedání,“ říká generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.


„V okamžiku spuštění vysílání začnou České radiokomunikace a Český telekomunikační úřad provádět korekční měření, jejichž cílem bude porovnat modelové předpoklady pokrytí Domažlicka se skutečným stavem,“ řekl Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb RADIOKOMUNIKACE a.s.  Na základě výsledku těchto měření České radiokomunikace zveřejní podrobné údaje pokrytí domažlického regionu. Společnost předpokládá, že i přes poměrně malý výkon vysílače bude možné digitální televizi sledovat i v okrajových částech Plzně. „Příjem ale bude dostupný pouze na vyvýšených místech, za dobrých meteorologických podmínek a při použití kvalitní dálkové antény, V případě Plzně v žádném případě nemůžeme garantovat kvalitu signálu, protože vysílání z Vraního vrchu není určeno pro Plzeňsko,“ dodal Roztočil.V případě Domažlicka, stejně jako v kterékoli jiné lokalitě České republiky, doporučuje společnost Radiokomunikace používat k příjmu digitálního vysílání set-top boxy testované pro provoz v digitálním multiplexu Českých radiokomunikací. „Je možné, že v některých případech, kdy mají diváci nainstalovány nekvalitní antény, bude potřeba jejich revize nebo i výměna,“ doplnil Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic ÚVS RADIOKOMUNIKACE a.s.


Analogové vysílače budou v provozu souběžně s novým digitálním vysílačem. Analogové dokrývače (převáděče) budou zpočátku provozovány v nezměněné podobě, v průběhu souběžného provozu budou na základě podrobné analýzy a měření stavu pokrytí Domažlicka převáděny na digitální provoz. „Po dohodě vysílatelů, předpokládáme vypnutí analogového vysílání v závěru druhého čtvrtletí 2007,“ vysvětlil Martin Roztočil.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .