HDTV v Česku: Po testech v IPTV přichází i do digitálních kabelovek

Na české obrazovky pozvolna přichází nový systém televizního vysílání – HDTV. Poskytuje několikanásobně vyšší rozlišení obrazu a tím pádem razantně kvalitnější vizuální vjem než současně nejrozšířenější formáty PAL, SECAM či NTSC. Setkávají se s ním především klienti IPTV platforem. Od září nabídne společnost Mattes AD v tomto formátu filmový kanál Nonstop Kino HD abonentům své digitální kabelové televize. Pořady v HD kvalitě natáčí Nova i Česká televize.

Loni na podzim poprvé vyzkoušela systém HDTV na brněnském veletrhu Invex společnost O2 ve spolupráci s Českou televizí. Návštěvníci akce sledovali vysílání, ve kterém se zřetelně projevil čistší a stabilnější obraze s více detaily. Na krátký veletržní test navázalo počátkem prázdnin zahájení zkušebního vysílání kanálu ČT1 ve vysokém rozlišení prostřednictvím digitální televize O2TV.


Příjímat ho mohou ti z klientů, kteří mají originální set-top-box od této společnosti a také televizor, který je na příjem HD připraven. Zkušební vysílání je dostupné zhruba ve dvou třetinách lokalit, kde je O2TV k dispozici. Naladit ho mohou i diváci příjímající digitální pozemního vysílání (DVB-T) v multiplexu C provozovaného společností Telefonica O2. Je k dispozici v Praze, Brně a okolí těchto měst.


V nabídce digitální kabelové televize 802.cz operátora Mattes AD se od září objeví filmová stanice Nonstop Kino HD, která bude vysílat výlučně filmy ve vysokém rozlišení. Zájemce přijde předplatné tohoto prémiového kanálu na tři sta šedesát korun měsíčně. Není součástí žádného balíčku a objednat se musí samostatně. Firma svým klientům pronajímá HDTV set-top-box, bez nějž není příjem Nonstop Kina HD možný.


Zmíněný filmový kanál zahájil již před několika dny zkušební vysílání ve dvou IPTV platformách – Prozeta a HDD. Po záříjovém startu v 802.cz by se později měl objevit i v nabídce digitální kabelové televize UPC / Karneval. Knihovna filmů v HD kvalitě, z které bude společnost SPI international, která stanici provozuje, čerpat, by během podzimu měla obsahovat okolo sto snímků.


Na HD systém vsadila i televize Nova, která v něm již před čtyřmi lety točila první řadu seriálu Pojišťovna štěstí a pokračovala tak i při přípravě následných sérií. „Na začátku příštího roku budeme schopni vysílat v HD i zpravodajství,“ uvedl generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.


V budoucnu by Nova ráda získala prostor v pozemních digitálních multiplexech tak, aby svůj současný kanál mohla vysílat jak v nynější digitální podobě, tak v HD kvalitě. Tyto dvě pozice by pak měly doplnit dva až tři další tématické kanály vysílané prozatím ve standartní podobě.


Na zájem zákazníků, kteří si budou chtít uchovat některé z televizních pořadů ve formátu HD se připravují výrobci nosičů. Za týden začíná v Berlíně veletrh IFA, na kterém společnost Verbatim uvede na evropský trh HD DVD média. Tyto nosiče budou kompatibilní s klasickou mechanikou i vypalovačkami. Na jeden disk bude možné uložit až čtyři hodiny záznamu v HD kvalitě. Příznivce novinkových technologií přijde jeden kus na zhruba sedmnáct euro.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .