Digitální horečka v Domažlicích: za 5 dní zmizí analogový signál

Pět dní zbývá do konečného vypnutí analogového vysílání z Vraního vrchu. První oblast v Česku bude plně závislá na digitálním signálu. Na Domažlicku vrcholí nákupní horečka v prodejnách s televizní technikou. Desetitisíce domácností budou od soboty 1.září odkázány jen na nový způsob příjmu pozemní televize či placené služby kabelových, satelitních a IPTV operátorů.

Jedna z nejdůležitějších chvil tuzemského přechodu z analogového na digitální televizní signál se přiblížila. O páteční půlnoci budou vypnuty analogově vysílané kanály ČT1,ČT2 a TV Nova z vysílače Vraní vrch na Domažlicku. Od tohoto okamžiku bude odtud k dispozici pouze signál digitální, který budou moci zachytit jen diváci, jejichž domácnost je vybavena set-top-boxem či digitálním televizorem.


Pravé žně mají proto v posledních dnech místní prodejci těchto zařízení. „Kromě set-top-boxů jdou na odbyt i satelitní příjimače, pomocí nichž zákazníci naladí i Primu a nabídku hlavních čtyř tuzemských stanic tak mají kompletní,“ shrnul své aktuální postřehy domažlický obchodník Petr Řezníček. TV Prima totiž z Vraního vrchu analogově nevysílá a do prvního spuštěného digitálního multiplexu se tak nedostala. Její příjem přímo v Domažlicích zajišťuje analogový vysílač s nízkým výkonem 50W. Další je umístěn v deset kilometrů vzdálené České Kubici, ten má výkon pouhých 8W.


V posledních týdnech na Domažlicko upínají svoji pozornost i promoční týmy obou televizí, které zde digitálně vysílají. Po účasti TV Nova na Chodských slavnostech, kam umístila svůj infostánek, chodskou metropoli navštívili i odborníci z České televize.


Minulý čtvrtek se v sále zdejšího kulturního střediska sešli se starosty obcí, prodejci techniky, novináři i zájemci z řad veřejnosti. Z diskuze vyplynulo, že informovanost běžných diváků v regionu není ideální. Chyběla tu totiž opravdu silná kampaň, z které by lidé pochopili všechny podstatné jednotlivosti, s kterými se při přechodu na nový způsob příjmu televizního signálu setkávají.


Největší práci v této oblasti zřejmě odvádějí zdejší prodejci elektra a montážní technici, kteří musí trpělivě vysvětlovat svým zákazníkům, co je čeká, jaké technické změny se musí v jejich domácnosti provést apod. Z dotazů i konstatování některých účastníků setkání bylo zřejmé, že problematice digitalizace a toho, co přinese jejich obcím, stoprocentně neporozuměli ani všichni starostové a zastupitelé.


Mluvčí ČT Martin Krafl shrnul, co pro popularizaci digitalizace činí veřejnoprávní televize: „Kromě speciálního symbolu (piktogramu), regionálně odpojovaných i celoplošně vysílaných spotů přinášíme aktuální informace ve zpravodajství. Digitalizaci se věnuje rovněž nový časopis ČT+. Usilujeme také o prezentaci přechodu na digitální vysílání v regionálním tisku i celostátních médiích, s nimiž spolupracujeme.“


Jak přechod na digitální signál Domažlicko zvládne, uvidíme za pár dní. Obchodník Petr Řezníček čeká, že nápor zákazníků se ještě zvýší po 1.září, až někteří diváci zjistí, že jim „nejde“ televize. „Mnozí lidé řešení tohoto problému nechávají na poslední chvíli, tak jak jsou zvyklí. Pak ale možná budou muset čekat na montáž i několik dní, protože nepůjde vše stihnout naráz,“ dodal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .