Srovnání populárně-naučných magazínů

rfhobby-epublishingV současné době přichází vydavatelství s mnoha populárně-naučnými časopisy. Většina z nich se nyní dostává na trh také ve speciálních vydání. Abyste si mohli udělat přehled o opravdu kvalitních časopisech, připravili jsme pro vás poměrně obsáhlé srovnání úspěšných titulů vydavatelských domů Extra Publishing a RF-Hobby .

U každého titulu je navíc připravena podrobná statistika obsahující souhrnné údaje o rozsahu či formátu jednotlivých tiskovin, uvedena jsou i data zahrnující tištěný náklad a čtenost periodik. Tato data si můžete přečíst, pokud kliknete na loga jednotlivých časopisů v příslušných částech textu. Zajímá nás i váš názor, podělte se prosím o něj s ostatními čtenáři v diskuzi k tomuto článku. Celá recenze je rozdělena do tří základních a jednoho bonusového kola.

Hodnotit budu následující tituly:
Extra Publishing: Svět, Živá historie, Příroda a Válka Revue
RF-HOBBY: 21.století, History Revue, Globe Revue a Epocha


1.kolo: Magazíny nejen o vědě a technice

21stoleti-logo

versus

svet-logo1

21.STOLETÍwebové stránky, vychází od 18.dubna 2003

Nejstarší časopis ze všech hodnocených si razí cestu už neuvěřitelných 6 let, za tu dobu se vyšplhala čtenost k desetitisícům čtenářů. Ačkoli jsem se s titulem setkal až v roce 2004, hned si získal mé srdce velmi zajímavými články, především z oblasti vesmíru a vědy. Každý čtenáři si tu najde opravdu vše, na co si jenom vzpomene. Podtitul „Revue objevů, vědy, techniky a lidí“ je více než výstižný. Za svou dlouhou pouť ušel mílové kroky, grafika se měnila pozvolna a dostala se do nadstandardu. Myslím, že časopis mnoho z vás zná a není co dodávat.

Na samostatnou kapitolu vydají speciály 21.století EXTRA, pravidelně vychází každého půl roku od května 2004, celkem už 11 čísel. Největší úspěch sklidilo hned první „vesmírné“ číslo, čtenářská obec byla nadšena i titulu „99 krát záhady Bible„. Značka zdobí i další tituly – 21.století Junior pro malé čtenáře, dostávají navíc jednou ročně i speciál. Opomenout nemohu ani úspěchy v zahraničí – polská a maďarská mutace.

Závěr: Nebudu daleko od pravdy, když časopis zařadím mezi nejlepší periodika vydávaná u nás.

SVĚT – webové stránky, vychází od 15.prosince 2006

První čísla budila dojem, že se jedná o kopii 21.století – podobné logo a zaměření. Vydavatel se vydal odlišnou cestou, Super A4 Plus dal čtenářům možnost prohlédnout si velké fotografie. Na ně vsází, stále se však nevzdává kvalitních informací a hloubkovému zpracování jednotlivých problémů. Asi nejvíce jsem si užíval speciální 3D čísla, s pomocí speciálních brýlí se fotografie na papíře stávají součástí naší reality. I tento časopis nachází oblibu a ušel slušnou cestu. Co se mi na obou titulech však nelíbí jsou vnitřní černobílé speciální strany s určitými tématy. Nekvalitní papír trochu kazí zážitek (a ta absence barev též není dobrá).

I časopis Svět se dočkal speciálního vydání – tématem je kosmonautika a vesmír, snad nejlákavější dobrodružství určitě dostane kdejakého milovníka těchto populárně-naučných časopisů.

Závěr: Nenechte se zmást, nejedná se o kopii konkurence, ale o svébytný a zajímavý magazín.


2.kolo: Historie ožívá na stránkách

history-logo versus historie-logo

HISTORY REVUEwebové stránky, vychází od 23.dubna 2008

Úspěchy dvou předcházejících titulů přiměly vydavatele o dalších. Poněvadž panoval mezi čtenáři hlad po informacích z oblasti historie, logicky přišla na svět další „novorozeňátka“. Opravdu jedinečný počin má na svědomí History Revue, potěší totiž nejen odborníky, na své si přijdou i studenti, kteří ocení magazín zejména k přípravě referátů do školy. Grafická úprava je také velmi zdařilá, tradiční formát a celková grafická tvář vychází z úspěchů staršího sourozence 21.století, proč nestavět na oblíbeném časopisu? Důkazy o oblíbenosti přináší výsledky čtenosti, neustálé stoupá. K plusům řadím další menší rubriky.

Závěr: Jednoduchá slova na závěr – pro všechny příznivce historie mohu směle doporučit. Vhodné užití najde mimo jiné na školním kolbišti.

ŽIVÁ HISTORIEwebové stránky, vychází od 13.června 2008

Záhy poté přichází i další titul Extra Publishing. O plagiátorství se tu mluvit nedá, jednak titul přišel na trh zhruba ve stejnou chvíli jako konkurenční, za druhé se vydává opět jinou cestou. Ku prospěchu lze přičíst bezesporu opět větší formát (viz přiložené informace). Obsah nezůstává pozadu za formou. Forma je možná mírně poutavější a působí méně „učebnicově“. Možná, že studenti přistoupí spíše k tomuto titulu. Vysoce si cením i přiložených bonusů, kterými jsou různé mapy či dokumenty. Jejich ztvárnění se sice omezuje jen na obyčejný papír, ale dává za pravdu přídomku „živá“ ve svém názvu. Chybí mi snad nějaké drobnější rubriky, články jsou ale zpracovány velmi poutavě. Rád bych na tomto místě vyzdvihnul rubriku „Kdyby historie„… historikové nemají rádi otázky typu „Co by se stalo, kdyby…?„, pro čtenáře může být zpestřením a přínosem nečekaného.

Závěr: Na své si opět přijdou jak odborníci, tak i laici a především studenti díky poutavé formě.

Oba časopisy bych hodnotil plnými 10 body, nakonec jsem se rozhodl pro devět – důvodem je to, že každý titul má něco, co ten druhý nemá.


3.kolo: Příroda na listech papírů

priroda-logo versus globe-logo

PŘÍRODA (Wildlife)webové stránky, vychází od 20.června 2008.

Jestli se vydavatelství Extra Publishing některý z časopisů povedl, je to právě titul Příroda. Na více než 100 stranách zaujme nejednoho čtenáře. První pohled na obálku časopisu každému čtenáři napoví, že jej čeká ojedinělý zážitek. Alespoň co se kvalitních fotografií týče. Nový šéfredaktor Marek Telička bude mít hodně práce, aby dorovnal úspěchy a úsilí Mariána Poláka. Formát Super A4 Plus (230 x 297 mm) je znám každému čtenáři tohoto vydavatelského domu a právě on nechává vyniknout mistrně zvládnutých velkoformátových fotografií. Čtenářské obecenstvo lze rozdělit na dvě kategorie, jedni dávají přednost obrazovým materiálům, druzí delšímu textu. V případě periodika Příroda lze pochopit větší prostor věnovaný fotografií, texty vše podstatné čtenářům nabídne, nejsou o nic ochuzeni. Mezi pravidelnými přílohami nechybí zajímavá DVD.

Závěr: Pokud máte rádi kvalitní fotografie, navíc upřednostňujete-li je před množstvím textu, je časopis ideální volbou. Časopisem jsem byl uchvácen na první pohled a osobně jej považuji za jeden z nejlepších svého druhu.

GLOBE REVUEwebové stránky, vychází od 10.dubna 2009

Jedno z mála témat, s nímž jako první přišla konkurence. Vydavatelství RF-Hobby s časopisem vsází především na sílu svého jména a zájem čtenářů. Zklamáním je menší Euro formát (200 x 270 mm), ten nedává vyniknout kráse přírody v plné slova smyslu. Ačkoli jsou k dispozici opět velmi kvalitně zpracované články z oblasti přírody, nemám z časopisu příliš kladný dojem. Připadá mi jako 21.století zaměřené na přírodu, s jinou a méně přehlednou grafikou. Fotografií je také poskrovnu. Na druhou stranu právě informace jsou připraveny opravdu detailně. Forma tedy není nijak oslnivá a graficky je nejlépe ztvárněná titulní strana, ta se vždy opravdu vydaří. Obsah je však nadmíru dobrý. Možná snad jedna součást mi nepřipadá vhodná pro seriózní měsíčník – „Originální rozhovor„. Interview s plejtvákem obrovským se může zdát jako vtipný doplněk, doplnil bych jej spíše do 21.století Junior. Působí rušivě a informace nebyly tak přehledné, jak v jiných článcích.

Závěr: Tento titul opravdu vsází na popularitu vydavatelství. Ač obsahově předčí leckterý magazín, po grafické stránce se mi nejeví jako dobrá volba. Formát je sice v domě RF-Hobby tradiční, v tomto případě ochuzuje o zážitek.


Extra kolo: Klony útočí

epocha-logo versus valka-logo

EPOCHAwebové stránky, vychází od 6.dubna 2005

Z počátku mi přišel tento časopis jako absolutně nesmyslný krok. Působil na mě jako špatná verze 21.století. Navíc obsah mi přišel poměrně bulvární a nechápal jsem, jak si vůbec může někdo podobný titul zakoupit. Postupem času jsem ale zjišťoval, že „těžidlo odkazu 21.století“ je vlastně zajímavé. Někdy je opravdu první dojem špatný. Ve svém okolí získávám velmi pozitivní reakce. Čtenáře seznamuje se světem lehčí a přístupnější formou, navíc 26 čísel za rok je opravdu slušná porce informací. I mezi vysokoškolsky vzdělanými má své zastánce, studenti mu někdy dávají přednost před „Jednadvacítkou“ právě proto, že staršímu sourozenci „ne vždy úplně rozumí“. I já si v něm občas počtu v případě silné titulní strany, ty bývají zpravidla lákavé. Navíc se dočkala už 4 speciálů, většinou zabývající se historií. Mají silné ohlasy.

Závěr: Oddechové čtení pro ty, co nebaví bulvární zpravodajství celebrit, ale jsou nakloněni poutavým zajímavostem.

VÁLKA REVUEwebové stránky, vychází od 26.června 2009

Benjamínek dnešní sestavy. Odvážný projekt vstoupil na trh zatím s jediným číslem, vychází jako „Speciál časopisu Živá historie„. Jeho ambicí je oslovit zejména mužské publikum, mapuje časové období 1850-1945. Historii mají čtenáři rádi, válečná historie je zajisté také poutavá. Ovšem časopis mi přinesl mnohá zklamání. Prvním překvapením je malý formát, toho nebývá u vydavatelství zvykem (Euro formát – 200 x 270 mm) – to není určující faktor. Grafické zpracování je v celku ucházející, ve srovnání s titulem Živá historie působí jako „chudý příbuzný“, navíc obyčejný papír použitý k tisku je krokem zpět. Když jsem jej poprvé zahlédnul ve stojanu dalších časopisů, vůbec mě nenapadlo, že patří k rodině titulů, snad jen logo na rodovou linii upozorňuje.

Závěr: Příznivci vojenské historie najdou mnoho kvalitně zpracovaných článků – a to tu především jde. Jako vhodnou strategii bych viděl následující – titul by mohl dále působit jako velmi zdařilá občasná příloha Živé historie. Jako samostatný titul jej čeká trnitá cesta, přeji ale slušné výsledky.


ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ:

Podívám-li se na všechny hodnocené časopisy, nelze určit jednoznačného vítěze. Extra Publishing přináší kromě kmenového titulu Svět i další, k nejlepším patří bezesporu Příroda, velkoplošné a unikátní fotografie divoké přírody a články předních odborníků přilákají širokou obec obecenstva. RF-Hobby vsází na osvědčenou tvář 21.století a přináší další hodnotné tituly – například History Revue lze jedině ocenit.

Na poli webu opět každý nabízí něco jedinečného, Extra Publishing dovoluje listovat aktuálním vydáním přímo na webu či zaslání ukázkového čísla magazínu. Co je možná ke škodě je absence archivních čísel. To RF-Hobby dává k dobru velmi bohatý archiv.

Ke speciálům by se dalo napsal mnoho. Speciály se staly pravidelnou součástí RF-Hobby, má je už i relativní nováček Enigma, History Revue. Další pak čekají na čtenáře 21.století, 21.století Junior či Epochy. Po stopách se vydává i časopis Svět. Právě další specializované odnože (příroda, historie, záhady,…) poskytují zajímavou přidanou hodnotu. Všechny specializované tituly vychází z kmenových magazínů (21.století, Svět), čtenáři se o nich mohou dozvědět více.

Asi není důležité zvolit jediného vítěze. Silnější zázemí RF-Hobby dává možnost širšího portfolia, kladně hodnotím snahy ryze českého vydavatelství Extra Publishing. Není jen lacinou nápodobou, šest tisíc předplatitelů Přírody a Živé historie dokazuje, že zájem o ně je.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .