Vánoční anketa II. – muzika a koledy

radiotv22Písně s vánoční tématikou zařazují česká rádia do svých playlistů nejčastěji již od prvního adventního týdne. Druhým preferovaným termínem pro úpravu playlistu je první prosinec a třetí alternativou svátek Mikuláše. Vyplývá to z ankety RadioTV mezi programovými řediteli. Další rozhlasové stanice začínají s vánočními skladbami postupně v průběhu prosince a tři rádia odpověděla, že v souvislosti s vánocemi svůj playlist nijak nemění.

Advent

„Hudba s tématikou vánoc a zimy se objevuje v playlistu během celého adventního času, s blížícími se svátky se do playlistu zařazují postupně i klasické koledy,“ říká šéfredaktor ČRo České Budějovice Libor Soukup a v podobném duchu se vyjádřila i Martina Klausová: „Vánoční hudba je v playlistu prakticky od počátku adventu – samozřejmě v poměrně malém procentu, zhruba 14 dní před svátky samotnými její početně skladeb „vánočnách“ přibývá, pochopitelně nejvíce jí bude 24.-26.12.“

Jde přitom o nejčastěji pojatý způsob ovlivnění hudebního playlistu vánoční tématikou: zahájit s vánočními skladbami koncem listopadu, v průběhu prosince postupně zvyšovat kadenci a v posledních dnech před Štědrým dnem vánočně laděné skladby nasazovat i několikrát do hodiny. Začátek s vánoční muzikou o adventu potvrdil i Český rozhlas Regina, ČRo Pardubice, ČRo Region Vysočina nebo Radio Vysočina. Na rozdíl od ČRo České Budějovice mají soukromá hudební rádia obvykle mnohem rezervovanější vztah ke klasickým koledám, ty do svého playlistu většinou nenasazují, výjimečně jen přímo na Štědrý den, jak popisuje Roman Teistler z Radia Karolína: „Začínáme začátkem adventu, koledy pak od 24. 12.“

Od 1. prosince

„Vánoční muzika se ve vysílání Radia objevuje od 1. prosince a postupně graduje. Štědrý den a svátky Vánoční budou především o vánoční muzice,“ říká programový ředitel Radia Egrensis Vláďa Keblúšek. Ve stejný den zahájilo s vánoční tématikou Radio Labe a také Radio Kiss 98fm. „týden před Štědrým dnem hrajeme vánoční hity ve vyšší koncentraci,“ dodává jeho ředitel René Hnilička.

Programový šéf Radia Apollo Jirka Matýsek se zmiňuje také o tom, kdy s vánočními skladbami skončí: „Vánoční písničky hrajeme od 1.12. – jedna v hodině, vánoční týden houstne až ke dvěma v hodině a 24.12. ještě více. Vánoční kusy se budou hrát do 26.12. včetně.“ 2. prosince začalo letos Radio Hey Profil.

Od 5. prosince

„Vánoční písničky hrajeme v našem vysílání cca od Mikuláše,“ říká šéfredaktor ČRo Ostrava Richard Piskala a zmiňuje tak poslední konkrétní datum, kdy některá rádia začínají s vánočním roubováním svého playlistu, je svátek Mikuláše. Podobný názor má Pavel Maršát z ČRo Plzeň: „Nasazování vánočních skladeb : od 5.12. po jedné do hodiny, s blížícími se vánočními svátky počet houstne.“ Stejné datum letos zvolilo i Radio Černá Hora a Radio Děčín. „Vhodnou muziku, bez kloled“, upozorňuje jeho spolumajitelka Edith Svobodová. „Vánoční skladby hrajeme zpravidla od Mikuláše do Štěpána,“ říká za Radio Olympic Michal Holý.

Další stanice se přidávají v průběhu prosince. „Vánoční muziku hrajeme od 12.12. jednou v hodině s postupným navyšováním směrem ke svatečnim dnum,“ říká za Radio Hey Praha Bára Lukášová. Radio Krokodýl začína podle slov Marka Bergera cca 14 dní před vánočními svátky a 16. prosince zvolilo ExpresRadio. Radio DeeJay s vánočními skladbami čeká až na Štědrý den. „Občas se samozřejmě v playlistu, i před tímto datem, nějaký ten Xmass song objevit může, ale v zásadě ne ve větší rotaci,“ říká jeho programový manažer Tomáš Domečka.

Programový šéf Radio Orion Mirek Pelegrin zmiňuje další alternativu, jak ve vysílání akcentovat sváteční období bez omílání tradičních hitů: „Vánoční písně už hrajeme, postupně se jejich počet zvyšuje. Oblíbené jsou i tzv. beatmixy – vánočně upravené remixy nevánočních písní.“

Bez vánoční hudby

Existuje několik rádií, které do svého hudebního playlistu vánoční skladby nepouštějí. „Pravděpodobně jsme jediné rádio, které koledami, ani jinou vánoční muzikou neprudí! Naopak hrajeme pěkně natvrdo,“ hlásí za RockZone 105,9 Sonja Šemberová a v podobném duchu odpovídá programový šéf Evropy 2 Petr Vladyka:
Evropa 2 Petr Vladyka „Evropa 2 vánoční songy nehraje, hrajeme celý rok MaXXimum Muziky.“
Stejně se vyjádřilo i Radio Info.

Ale jde to i jinak. „Vánoční skladby nenasazujeme, DJové ji pouští podle vlastní nálady a přání posluchačů,“ říká Saša Michalidis z Radia 1.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .