RadioTV představuje: Prázdninové rádio Mallorca 95,8

radiotv22Při cestách na dovolenou většina z nás hodí starosti za hlavu a je jim všechno jedno. Po týdnu nebo čtrnácti dnech si pak teprve člověk uvědomí, co všechno se stihlo během jeho nepřítomnosti odehrát. Někteří ale chtějí mít zprávy z první ruky. Takže buď musí i v turistickém letovisku vysedávat u internetu a nebo ladit na dlouhých či středních případně krátkých vlnách vysílání Českého rozhlasu. Posluchači tak sice neunikne nic z domácího dění, ale chybí mu informace o dění v místě, kde se právě nachází. Kdo nezná jazyk země, do které se vydal, aby si koupil místní noviny nebo poslechl lokální rádia, má prostě smůlu. Přitom takové místní informace se můžou hodit, nehledě na to, že například takový František Nedvěd, Jarek Nohavica nebo Hana Zagorová na Kanárech úplně nesedí. Nic proti těmto interpretům, ale k atmosféře patří i místní hudba a místní rádia. Němečtí turisté, kteří se vydávají na Kanáry nebo na Malorku si takové španělské rádio můžou vychutnat ve své mateřštině.

Je pravda že Český rozhlas se stará o naše turisty, kteří se vydávají do Chorvatska. Ale čtyřiadvacetihodinové lokální rádio v turisticky přitažlivých regionech v češtině najdeme těžko. Německy hovořící turisté mají v tomto směru výhodu. Právě na Malorce vysílá Mallorca 95,8 Das Inselradio. Ostrovní rádio, které hraje hity 60., 70., 80. a 90. let, pohodovou německou muziku a to nejlepší ze španělské hudby. Oficiálně hraje formát Euro AC s orientací na Španělsko. Program je odbavován přímo z Palma de Mallorca a je šitý na míru Němcům, kteří se zdržují na ostrovech, případně se tam chystají nebo se do souostroví Baleáry jednoduše zamilovali.

Program je šířen jednak jednou terestrickou frekvencí přímo na Malorce, dále pak přes satelit, po internetu, v Berlíně přes DAB a část programu i na speciální analogové frekvenci v Berlíně, která nabízí ochutnávky programu digitálních stanic. Více viz Digitální rádia na ochutnávkovém analogu. Přímo na Malorce oslovuje Inselradio okolo 60 tisíc Němců, kteří zde trvale žijí a 20 až 30 tisíc německy mluvících Španělů. Dále si pak během roku stanici naladí okolo 4 miliónů turistů, kteří sem zavítají na dovolenou. Díky internetu a satelitu je program šířen i mimo ostrov. V Německu se rádio orientuje na tyto cílové skupiny. Jednak jsou to už zmiňované 4 miliony turistů, dále dalších 8 miliónů lidí, kteří se o Malorku zajímají a nakonec ještě 30 tisíc lidí, kteří žijí částečně v Německu a částečně na ostrově. Podle průzkumů je pro 87 procent Němců na Malorce tato stanice jejich nejoblíbenější. 84 procent jich stanici poslouchá denně a jedna čtvrtina stráví poslechem přes šest hodin denně.

Průzkum německého Institut pro výzkum trhu EMNID prováděný v červenci a srpnu 2001 u cestujících leteckou dopravou ukázal, že stanici znalo 54 procent všech dotázaných. Polovina z nich Inselradio slyšela a dvě třetiny z nich Mallorca 95,8 ladili vícekrát do týdne nebo dokonce denně. Praktický každý Němec, který na Malorce jezdí autem, poslouchá tuto stanici. Aby ne, když nabízí dopravní servis, na který je německý řidič zvyklý z domova. Čtvrtina dotázaných uvedla, že po návratu domů navštíví internetovou stránku www.inselradio.com.

Jedná se o klasické komerční rádio, které je živené z reklamy. Stejně jako každé rádio tedy vysílá reklamu, sponzorské odkazy, klientům nabízí i různé on i off-airové akce a reklamu na svých internetových stránkách (za poměrně slušnou cenu 15 euro za měsíc). Klienti jsou jednak z Německa, kteří chtějí oslovit posluchače v Německu, případně se připomenout svým zákazníkům i během dovolené. Další důležitou skupinou jsou místní diskotéky, bary, autopůjčovny a další služby pro turisty v místě.

Jaký je program?

Ranní show zde začíná ve všední dny i o víkendech v osm a trvá až do dvanácti hodin. Klasické ranní vysílání/show Viva Mallorca se zprávami, dopravou , soutěžemi, horoskopem a dalšími rubrikami odstartuje nový den. Během ranního vysílání i v průběhu dnes jsou vždy v celou zprávy s událostmi z Německa a ze světa včetně sportu a v půl pak regionální zprávy z Malorky. V celou jdou zprávy přesně hned po časovém znamení. V půl časové znamení není, takže zprávy jdou většinou trochu později. Půlové zprávy se jmenují Mallorca heute – Mallorca dnes a jejich slogan zní total lokal – totálně lokálně. Od 12 do 19 pak běží drive nazvaný Dobrý den Malorko. Opět nechybí zprávy, dále tipy na výlety, informace z burzy, tipy na nákupy, sport a další rubriky.

Například nabídky práce, hledá se všechno. Číšníci, prodejci nemovitostí stejně jako vyhazovači na diskotékách. Prostor zde mají i další inzeráty všeho druhu, které se taktéž objevují na internetu. Po šesté večer je tady i předpověď počasí na moři, pro ty co se chystají vyplout a Gerd-Show z Berlína. Sobotní odpoledne plní přímé reportáže ze zápasů Bundesligy. Zatímco sobota patří sportu, neděle je zasvěcená hudbě. Odpoledne totiž běží španělská top twenty.

Večerní vysílání otevírá od pondělí do soboty žurnál. Kromě klasických zpravodajských příspěvků se tady objevují i recepty, kinotipy nebo knižní tipy. Týdenní souhrn se pak vysílá v sobotním žurnálu. V nedělí se v čase žurnálu vysílá talkshow se zajímavým hostem z Malorky. Příznivci hudby, která leží mimo německo-španělský mainstream, si přijdou na své od osmi do deseti večer, kdy je věnován prostor stylům jako house, chillout, reggae nebo klasické hudbě. V tomto čase se ve vysílání prezentují malorčtí DJ´s a místní kluby. Od deseti večer do pěti do rána se pak z Inselrádia linou mazlivé melodie pro ty co nemohou nebo nechtějí spát. V případě, že je někdo z Německa zvyklí brzo vstávat, může mezi pátou a osmou hodinou ranní ladit ranní dávku pohodové muziky.

Vysílání působí velice příjemným a uvolněným dojmem a není se tedy co divit, že si ho řada lidí naladí i doma v Německu. Na atmosféře se určitě podepisuje i to, že moderátoři se ze studia dívají přímo na moře a pod okny jim rostou palmy. Přeci jen jsme ve Španělsku takže například počasí vysílané přibližně deset minut po celé je takové upovídanější, moderátorka ho dělá jako rozhovor s redaktorkou, která předpověď připravuje a trvá skoro dvě minuty. Jinak je program velice svižný, vstupy krátké, uvolněné a přitom mají informační hodnotu. Příjemný projev moderátorů a moderátorek Vám pomůže i na pláži překousnout ne příliš zajímavé zprávy z burzy.

Podobně jako Mallorca 95,8 Das Inselradio existují i další rádia. Některá vysílají v angličtině, některá střídají angličtinu a němčinu. Řadu podobných stanic najdeme na Kanárských ostrovech, v kontinentálním Španělsku. Na Malorce existuje i německé televizní studio. To nevysílá čtyřiadvacetihodinový televizní program, ale dostává svůj prostor na lokální stanici Canal 4.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .