Anketa RadioTV: ČRo 4 po půlroce vysílání

Veřejnoprávní stanice pro mladé ČRo 4 – Radio Wave vysílá již více než půl roku a podle prvního výstupu RadioProjektu ji alespoň jednou týdně poslouchá solidních 32 tisíc lidí. V rámci ankety RadioTV jsme oslovili několik odborníků a položili jim tři otázky: 1. Posloucháte někdy tuto stanici? 2. Co si myslíte o jejím programu po půlroce vysílání, jde správnou cestou? 3. Myslíte, že první výstup poslechovosti je úspěchem?

Michal Zelenka – prezident Asociace provozovatelů soukromého vysílání:

1. Poslouchal jsem to na začátku vysílání, protože mě tato aktivita ČRo hluboce znepokojila. A to hned ze dvou důvodů. Segment vysílání pro mladé bohatě obhospodařují soukromé stanice, takže veřejná služba to nemusí dělat. Můžeme to označit i jako zbytečné plýtvání veřejnými prostředky. Druhý důvod je závažnější. Stanice se celým jménem jmenuje ČRo 4 Radio Wave a vysílá na VKV
frekvenci. Existence ČRo 4 tedy ukazuje ukazuje na záměr vysílat celoplošně, ale to ČRo podle zákona na dalším celoplošném FM kanálu nesmí. Ostatně Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ocenila tento krok pokutou a Rada ČRo zastavila další projekty (Lonardo atd.)
2. Že nemá na FM (VKV) být. Pokud bude vysílat jen digitálně tak možná ano i když to přesto bude přepych. Musí si však udržet punc nekomerční alternativy.
3. 32 tisíc týdně po půl roce a ještě v Praze a stř. Čechách rozhodně úspěchem je, nečekal jsem to. Horší je to s denní poslechovostí, která je vůči té týdenní v poměru 1 : 3. Normální je 1 : 2, takže je vidět, že jim dělá potíže posluchače u rádia „přidržet“. Stejné je to s dalším důležitým ukazatelem – průměrnou čtvrthodinou (od 06,00 do 19,00). Poměr vůči denní poslechovosti je 1 : 11, ačkoliv běžné je 1 : 4 až 1 : 5. Ukazuje to na ektrémně krátkou dobu poslechu (97 min.) ačkoliv nejmladší soukromé rádio Fajn v Praze má délku poslechu 217 min. Evropa 2 188 a mladé mimopražské stanice také více než 3 hodiny.

Alexandr Pícha – zahraniční zpravodaj ČRo 1 – Radiožurnálu:

1. ČRo 4 mě překvapuje. Musím se přiznat, že když jsem kdysi s tímto projektem v Českém rozhlase přišel, vůbec jsem netušil, že to po všemožných odkladech a už dávno beze mě dopadne takhle. Když si ve Washingtonu potřebuju vyčistit hlavu, poslouchám v autě místní hip hop radio 93.9 Kiss FM. Tady je hodně populární a říká o sobě, že je DC´s Number One nebo také „nejlepší rádio v nejdůležitějším městě na světě“. No a náš ČRo 4 hraje hodně z toho, co tady ve Washingtonu hiphopová jednička. Je to úžasný pocit.
2. Ale abych se s odstupem posadil na zem, vlastně na náš rozhlasový trh. ČRo 4 je určitě v Česku originální, takové rádio u nás nebylo. Výběr hudby je na daný formát hodně pestrý, možná moc, ale často je to zajímavé. Hodnotit moderátory z Ameriky nejde, tady je to prostě někde jinde a moderátoři o nás i z většiny českých komerčních rádií by měli projít tvrdým školením venku. Vůči zprávám bych byl asi nejpřísnější, ale na to u nás máme hlavně Rádio Česko a Radiožurnál. Celkově bych to shrnul tak, že ČRo 4 má sympatický tým, vyvíjí se a profesionalizuje.
3. 32 tisíc posluchačů týdně poslechovosti je slušné. Stanice je nová a navíc nemá takové propagační možnosti jako soukromá rádia. Navíc Cukrák se 100,7 Mhz nemá na mnoha místech v Praze dobré pokrytí.

Jiří Hrabák – generální ředitel Rádia Impuls:

1. Ze začátku z profesních důvodů. Nyní vyjímečně.
2. Nenašel jsme jasné  vyprofilování, jak hudební, tak vyprofilování mluveného slova. Neznám, jaké je zadání pro tuto stanici, takže hodnotit je těžké to za prvé a za druhé nemám rád, když se kritizuje snaha  něco dělat. Určitě jste si všiml, že nejvíce kritizují ti, kteří bud nic nikdy nedělali a nebo jsou neúspěšní.
3. Je pro tuto stanici poslechovost cíl?

Jan Potůček – šéfredaktor magazínu DigiZone.cz:

1. Poslouchal jsem ji sporadicky prvnich par tydnu, v posledni dobe vubec. Hlavne proto, ze ji v Dejvicich nenaladim a musel bych si ji
poustet pres internet.
2. Vzhledem k tomu, ze jsem Wave posledni mesice vubec neposlouchal nemuzu odpovidat.
3. V porovnani s pokrytim a dostupnosti pres FM to je podle me docela dobre cislo. Meli by zapracovat na lepsim pokryti Prahy a dostat se klasickou cestou do regionu.

Danial Koppl – šéfredaktor magazínu Marketing a Media:

1. Ano, rádio Wave se ocitlo v kategorii Top 6 na mém rozhlasovém přijímači v autě.
2. Z mého pohledu patří rádio Wave mezi milá překvapení. Jeho tvůrcům se podařilo vytvořit rádio pro mladé, které není narozdíl od většiny komerčních stanic ukřičené, trapně familiérní, přisprostlé a není ani prudérně optimistické. Z tohoto pohledu si
myslím, že pokud přihlédneme k problémům se šířením signálu, není výsledkem MP tak špatný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: