Novela mediálního zákona se přesouvá na září, do RRTV jde Macková

Poslanecká sněmovna dnes opět prokázala naprostou bezradnost v projednávání novely mediálního zákona a koncesionářských poplatků. Nedozvěděli jsme se ani jména nových členů RRTV a Rady ČT, volba totiž proběhla tajně a výsledky budou známy až zítra ráno.

Místopředseda mediální komise Ladislav Skopal dnes navrhl, aby 2. čtení novely 231 o rozhlasovém a televizním vysílání bylo zařazeno až na čtvrtek 30. června. Protože mezi druhým a třetím čtením musí být 72 hodinová lhůta, nemůže už sněmovny na této schůzi digitalizaci schválit. Nejbližší další řádná schůze sněmovny proběhne až v září, ovšem Skopal připustil možnost projednat novelu na případné mimořádné srpnové schůzi.

Sám poslanec Skopal dnes předvedl další husarský kousek již třetí změnou názoru na výši koncesionářských poplatků během jednoho týdne. Nejdříve nečekaně navrhl zvýšení poplatku za Českou televizi na 135 Kč a postupné stažení reklamy, aby vzápěti tento svůj návrh stáhl. Do třetice všeho dobrého dnes připustil, že by se ke své myšlence vrátil. „Zítra se ještě před schůzí sněmovny sejde klub ČSSD a za přítomnosti premiéra bude o poplatcích jednat. Návrh, který získá v klubu podporu, předložím,“ řekl Skopal magazínu Česká média.

Noví radní se volili tajným hlasováním

Krátce po šesté hodině byla zahájena volby pěti členů Rady České televize za Jana Mrzenu, Helenu Fibingerovou, Erazima Koháka, Alenu Svobodovou a Ladislava Millera, kterým končí volené období. Návrh poslance Krause na veřejné hlasování neprošel a sněmovna následně schválila tajné hlasování.

Sněmovna vybírá nové členy Rady ČT z patnácti kandidátů, které navrhla volební komise. Jsou to Jiří Baumruk, Milan Bouška, Jan Brandejs, Pavel Drtina, Helena Fibingerová, Richard Medek, Radek Mezulánik, Ivan Satrapa, Michal Sojka, Jan Mrzena, Petr Štěpánek, Jaroslav Šula a Ladislav Miller.

O tajném hlasování bylo poté rozhodnuto také v případě volby člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za odstupivšího Milana Jakobce. Poslanci volili mezi Alenou Mackovou (ODS) a Patrikem Nacherem (US-DEU). Výsledky obou voleb budou oznámeny zítra ráno.

UPDATE: Novou členkou RRTV se stane kandidátka ODS Alena Macková a do Rady ČT byli zvoleni Helena Fibingerová, Alena Svobodová a Jiří Baumruk. Do druhého kola volby, které proběhne ve čtvrtek, postupuje Jan Brandejs, Ladislav Miler, Milan Bouška a Radek Mezulánik.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .