TechniSat rozšiřuje nabídku literárních stanic

radiotv22Kromě toho, že je možné si různá literární díla koupit načtená na audionosičích, je možné si je poslechnout i na speciální rozhlasové stanici. Ta je placená a jmenuje se Radioropa Hörbuch.Obraz Doryana Gray od Oscara Wilda, Příběhy Sherlocka Holmese od Arthura Conana Doyla nebo biografie mediálního magnáta Leo Kircha. To všechno jsou knihy, které je možné v Německu dostat i ve zvukové podobě načtené na CD. Nahrané knihy jsou v Německu velice žádaným artiklem. Kromě toho, že je možné si různá literární díla koupit načtená na audionosičích, je možné si je poslechnout i na speciální rozhlasové stanici.

Ta je placená a jmenuje se Radioropa Hörbuch. Posluchačům nabízí 24 hodin denně namluvené knížky a rozhlasové hry. Do nynějška nabízela všechny možné žánry (od klasiků po science-fiction) a různé autory. Protože vkus každého posluchače (čtenáře) je jiný, rozšíří Radioropa od 1. dubna svoji nabídku o další dvě stanice. Jednotlivé programy budou rozděleny podle žánrů. Současná stanice Radioropa Hörbuch si přidá ke svému názvu číslici 1. Zde posluchači najdou výhradně klasickou literaturu a beletrii. Nový program Radioropa Hörbuch 2 bude určen těm, kteří mají rádi trochu mrazení v zádech. Tady posluchači najdou krimi a thrillery. Kdo se zajímá spíš o literaturu faktu, přijde si na své s programem Radioropa Hörbuch 3.

Jak už bylo řečeno jedná se o placenou službu. Stanici Radioropa je možné obdržet v nabídce společnosti TechniSat. Program je nabízen jednak přes satelit a v Berlíně i přes DVB-T. Pro dekódování jsou nutné karty CONAX. Výroba rozhlasových her a četby na pokračování není v žádném případě levná a podle toho je vysoké i předplatné jednotlivých stanic. Klasická literatura (Radioropa Hörbuch 1) bude k mání za 10 euro na 30 dní. Krimi a thrillery na druhém programu přijdou na 15 euro a 30 dní odborného čtení/poslouchání vyjde na 25 euro. V případě objednání celého balíčku, zaplatí posluchač jen 35 euro namísto 50.

Aby se člověk stal předplatitelem nepotřebuje uzavírat s TechniSatem žádnou smlouvu. Stačí si pouze u některého z prodejců (většinou obchody s elektronikou) koupit předplacenou kartu a kód z ní (princip podobný jako u předplaceného telefonu) zaslat buďto smskou nebo pomocí formuláře na internetu do systému TechniSatu. Aktivace karty by měla proběhnout během půl hodiny. Zákazník není limitován žádnými výpovědními lhůtami. Po uplynutí třiceti dnů mu jeho předplatné jednoduše skončí. V případě zájmu o poslech daných stanic v dalším měsíci, stačí jen zakoupit další kartu.

Radioropa Hörbuch nyní vysílá přes družici Astra 19,2° východně na frekvenci 12 670 MHz, transponder 116, Symbolrate 22 000, FEC 5/6. Kódování probíhá už zmiňovaným systémem Conax. Ten se používá i v DVB-T. Tady je stanice Radioropa Hörbuch dostupná v Berlíně a Braniborsku na 59. kanálu. Poptávka po rozhlasových literárních dílech je tak velká, že nové stanice Radioropa Hörbuch 2 a 3 obsadí v Berlíně frekvence v DVB-T, na kterých doposud vysílaly stanice Motor FM a Wilantis – Das Wissensradio. Více viz RadioTV představuje: Wilantis – rádio pro zvědavé, které tak opustí DVB-T. TechniSat bude Wilantis dál distribuovat už jen přes satelit. Motor FM vypustí i ze své satelitní nabídky stejně jako Radio Caroline (viz Radio Caroline – pirát v éteru na moři, které musí udělat prostor dvěma novým stanicím.

Radioropa je provozovatelem nejen literárního ale také zpravodajského rádia. Radioropa Berlin je zpravodajskou stanici, která přináší 24 hodin denně zprávy z Berlína, Německa a ze světa každých 15 minut. Zbytek vyplňuje hudba. Radioropa Berlin začalo vysílat 3. října 1990, když se sloučilo NDR a NSR. Jedná se tak o první soukromé zpravodajské rádio v Německu. Původní název byl Radioropa info. Tak se jmenuje nová plánovaná stanice, která se má objevit v nabídce TechniSatu Radiobouquet. Radioropa Berlin je k dispozici nekódovaně.

Balíček Radiobouquet v současnosti nabízí celkem 17 rozhlasových stanic. Tady jsou dekódovací karty o něco levnější. 30 dní 3 euro. Nabídka je opravdu pestrá. Různé hudební žánry i formáty rádií. Posuďte sami.

Euroklassik 1 nabízí 24 hodin denně to nejlepší z klasické hudby všech epoch. Další nabídkou je dvojprogram Radio Opera a Konzertsaal 1. Radio Opera vysílá TechniSat ve spolupráci s Bavorskou komorní operou Veitshöchheim mezi 21. a 6. hodinou. Zbytek času vyplňuje Konzertsaal 1. Radio Opera vzniklo už v roce 1987 a rychle se stalo oblíbeným zdrojem klasické hudby a operních a operetních melodií. Početné rubriky nabízejí zasvěcený pohled na operní scény celého světa, rozhovory s umělci z Evropy i jiných kontinentů. Další stanicí z nabídky TechniSatu je Radio Swiss Classic švýcarského veřejnoprávního rozhlasu SRG. Od 2. března 2005 si můžou posluchači dopřát i ty největší tenory, opery, operety a muzikály bez přerušování reklamou na stanici Radio Viola. Bohatou nabídku různých žánrů najdeme pod značkou Star*Sat. Ta má ve svém portfoliu i stanici Star*Sat Klassik s klasickou hudbou. Vážnou hudbu je tak možné poslouchat na celkem pěti stanicích.

Jazz nabízí na dvou programech. Chicago Jazz, Smooth Jazz, Swing nebo Nu-Jazz. Všechny možné druhy jazzu hraje stanice JazzTime. Jazz soul a jazz blues a švýcarskou jazzovou produkci naleznou předplatitelé na stanici Radio Swiss Jazz. Už zmiňovaná značka Star*Sat nabízí řadu dalších žánrů. Star*Sat Country hraje country, folk a western swing. Star*Sat Hit-Express přináší nejúspěšnější songy z hitparád posledních let. Star*Sat Easyti je rájem pro milovníky instrumentálních skladeb. Tady neuslyšíte žádný zpěv. Jen instrumentální a taneční hudbu. Německé šlágry hraje Star*Sat Melodie. Evergreeny, tedy to nejlepší za posledních padesát let, uslyšíte na Star*Sat Gold.

Dále jsou v nabídce už zmiňované stanice Wilantis (naučné rádio), Radioropa Berlin, Motor FM, který bude stejně jako Radio Caroline odstraněn a pak stanice pro děti Kinderradio 1 – RADIOJOJO.

Aby posluchač nekupoval úplně zajíce v pytli, může si na internetových stránkách TechniSat.de pustit dvě předtočené minutové ukázky z programu každé stanice a přečíst krátkou charakteristiku. A pak už jen stačí si rádio předplatit. V Německu si zatím provozovatelé terestrických rádií se satelitní konkurencí hlavu příliš nelámou. Předplacené rádio tady ještě není tak rozšířené jako placená televize. V USA už se ale musí provozovatelé rádií zabývat otázkou, jak čelit takovým hráčům, jako je XM a Sirius. Více viz Rádia nejsou závislá jen na pozemních vysílačích.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .