Rupert Murdoch má zájem o rozhlasovou síť v Polsku

V Polsku je na prodej síť regionálních rozhlasových stanic Ad.Point. Zájemcem je vedle Murdochovy News Corporation i společnost Eurozet patřící francouzskému Lagardere.

V Polsku je na prodej společnost Ad.Point, která vlastní podíly ve 14 rádiích sítě Planeta a Antyradio a 11 rádií sítě Radio Plus. Oba akcionáři Ad.Pointu, společnost CR Media, která vlastní 50,01% akcií a investiční fond Baring BCEF, který vlastní zbylých 49,99% akcií, mají podle polského deníku Rzeczpospolita v úmyslu své akcie prodat. Jako vážný zájemce je deníkem zmiňován mediální magnát Rupert Murdoch.
Dalším zájemcem o Ad.Point by měla být společnost Eurozet, která je součástí francouzského mediálního koncernu Lagardere. Eurozet je rovněž uváděn jako zájemce o Radio Wawa. Stanice Ad.Pointu měly ve třetím čtvrtletí podíl na poslechovosti na úrovni 1,9%.

Murdoch v Polsku
Murdoch není na polském trhu žádným nováčkem, i když jeho zdejší aktivity jsou poměrně skromné. Vlastní zatím pouze 25% podíl v malé televizní společnosti TV Puls. Přesto je o něm v Polsku hodně slyšet. Zájem měl totiž i o Polsat, největší polskou soukromou televizní společnost. Její vlastník Zygmunt Solorz-Żak však dal při prodeji 25% podílu přednost německé společnosti Axel Springer. Murdochovi a jeho lidem se přesto připisuje velký vliv na místní mediální trh. Podle polského tisku právě oni stojí za diskreditací Zygmunta Solorz-Żaka, který byl v pořadu polské státní televize TVP Misja specjalna označen za spolupracovníka polské státní bezpečnosti. To ale není hlavní Solorzův problém: celá aféra však vrcholila v době, kdy se KRRiT (polská obdoba RRTV) rozhodovala co s licencí Solorzovy TV4, aby se nakonec „překvapivě“ po právních analýzách rozhodla licenci neprodloužit a vypsat nové licenční řízení. News Corporation bude zcela jistě jedním ze zájemců.

News Corporation
Murdochova News Corporation sice vlastní už nyní podíly v několika rádiích po celém světě, rozhlasový byznys pro ni ale není primární. Nejdůležitější jsou pro News Corporation aktivity v provozovaní televizních stanic a ve vydávání denního tisku.
Jeho televizní byznys je takřka globální, známy jsou především televizní sítě FOX či pay-tv SKY. Ve Velké Británii vydává vedle tradičních titulů jako jsou The Times nebo The Sun či The Sunday Times například i bezplatné londýnské noviny thelondonpaper . Velké množství deníků pak vydává v Murdochově rodné Austrálii nebo v USA. Ovládá rovněž obří nakladatelství HarperCollin’s Publishers a  filmová studia 20th Century Fox.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .