Média v zahraničí – Lichtenštejnsko

Malé knížectví, které se rozkládá mezi Rakouskem a Švýcarskem, má také svá vlastní média, kromě řady novin tu mají i vlastní rádio a také televizi. Ty vysílají v úředním jazyce této malé země, kterým je němčina.

Ač má Lichtenštejnské knížectví rozlohu pouhých 158 km čtverčných, má vlastní rozhlas i televizi. Rozhlasové vysílání začalo 15. srpna 1995. Tehdy vznikla soukromá stanice Radio L a šlo o první stanici vysílající z Lichtenštejnska. Po osmi letech se v roce 2003 stáhl soukromý investor Peter Ritter zpátky a po několika rozhovorech s vládou vzniklo 1. ledna 2004 veřejnoprávní rádio. Stanice se jmenuje Radio Liechtenstein a provozuje ji Lichtenštejnský rozhlas Liechtensteinischer Rundfunk (LRF).

Podle údajů na letáku rádia, který se snaží nalákat zadavatele reklamy, poslouchá Radio Liechtenstein 61 tisíc posluchačů. Není ale uvedeno, zda se jedná o weekly nebo daily reach. V samotném Knížectví je posluchačů jen 14 tisíc. Nejvíce oslovuje posluchače ve Švýcarsku, kde jich má 37 tisíc, dalších deset tisíc jich má v Rakousku.  Podobně vypadá i graf z roku 2005, který je na stránkách stanice. Tady je jen o tři tisíce menší počet posluchačů ve Švýcarsku, jinak je rozdělení stejné. Celková poslechovost je pak jen 58 tisíc. Podle ankety provedené v říjnu 2005, jejíž výsledek je na grafu v letáku, je Radio Liechtenstein nejposlouchanější stanicí Lichtenštejnska. Pozornost mu věnuje 47 procent posluchačů. Švýcarskému veřejnoprávnímu DRS 1 jen 13, DRS 3 11 procent. Pak přichází se sedmi procenty na řadu Radio Vorarlberg, s pěti Radio Ri, se čtyřmi  Ö3 a s třemi DRS 2. O devět procent se dělí další stanice a jedno procento rádio neposlouchá.

Ačkoliv se jedná o veřejnoprávní stanici, nabízí dost reklamy. Nabídka spotových kampaní, sponzoringu, mediálního partnerství, komerčních reportáží či oznamů v kulturním servisu připomíná spíš nabídku komerčního než veřejnoprávního rádia. Dokonce i argumenty proč si vybrat právě rozhlasovou reklamu připomínají styl komerčních stanic.

Radio Liechtenstein teď zavádí novinku. Radario. Začíná budovat síť dobrovolných dopravních zpravodajů, kteří budou ale hlavně hlásit, kde jsou radary. A to nejen v Lichtenštejnsku ale i v přilehlých oblastech Rakouska a Švýcarska. Dalším novým pořadem je Kids&Co. Toto vysílání je určeno dětem ve věku od tří do čtrnácti let. Prostor tady dostávají i spolky, které se zabývají prací s mládeží. Nechybí soutěže pro děti ani přehled akcí, které jsou jim věnované. Ve vysílání Radia Liechtenstein najdeme i recepty na vaření, písničky na přání a samozřejmě zprávy věnované dění v Lichtenštejnsku a ve světě.

Obchodně, programem i signálem je stanice zaměřená jak na Lichtenštejnsko tak na rakouské Vorarlbersko a přilehlé oblasti Švýcarska. Kromě vysílače v hlavní obci státu Vaduzu jsou další frekvence umístěné ve švýcarských obcích Buchs a Sargans a v rakouském Feldkirchu a Bregenzu. Vysílání je možné poslouchat i živě na internetu, případně si některé pořady stáhnout jako radio on demand. Stanice na svých internetových stránkách má i webcameru, takže je možné se podívat, co se právě děje ve studiu.

V čele rádia stojí ředitel – intendant. Na chod dohlíží správní rada. V jejím čele je prezident, pod ním viceprezident a pět členů.  Program řídí šéfredaktor, kterému jsou podřízeni moderátoři a redaktoři a také vedoucí redaktor sportu. Svoji vedoucí má i tým obchodních poradců. Tím výčet pracovníků rádia končí. Jejich seznamy i s fotem jsou na oficiální stránce Radia Liechtenstein. Ta má adresu www.radio.li.

Lichtenštejnsko má i své televizní vysílání. Úřad pro tisk a informace Presse- und Informationsamt provozuje Landeskanal. Ten je díky kabelovým rozvodům dostupný v 80% domácností. Už v brzké budoucnosti se plánuje, že by bylo možné si pořady Zemského kanálu stáhnout z internetu. Úřad pro tisk a informace je státní institucí, která má na starosti komunikaci s médii. V podstatě to je tiskový odbor, který zastupuje Knížecí dům, Zemský sněm i vládu. Kromě tiskových prohlášení, konferencí a fototermínů má na starosti i organizování státních oslav a pak také provoz televizní stanice Landeskanal. Ta nabízí jak obrazové vysílání tak textové zpravodajství na teletextu. 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .