Janík: Jsme schopni rádio vybudovat za dva měsíce

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásila licenční řízení na kmitočet Hodonín 91,4 MHz/500W. Jeho koordinaci po třech letech práce připravil Svatopluk Janík, jehož firma All Stars Agency je jedním z účastníků řízení. Jaké plány má Svatopluk Janík? Lze uživit rádio s tak malým pokrytím? A jaký program All Stars Agency v případě úspěchu nabídne?

Co vás vede k snaze postavit v Hodoníně rádio?

Myšlenkou, postavit radio pro Hodonín a nejbližší okolí se zabývám již několik let. Jsem z Hodonínska a tak „na vlastní uši“ znám místní radiový éter a vím, že stanice věnující se primárně problematice této lokality zde chybí. Vzhledem k tomu, že jsem od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání už před lety dostal vyrozumění, že v této lokalitě není volný kmitočet, na který by Rada vyhlásila řízení, pustil jsem se do hledání volného kmitočtu sám. Po více než třech letech díky pečlivé práci a diplomatickému postupu jednání při mezinárodní koordinaci se mi to konečně podařilo. Rada vyhlásila na tento kmitočet licenční řízení, do kterého se, jak jste sám na serveru uvedl, přihlásilo 10 konkurenčních zájemců s 12 projekty.

Myslíte si, že se rádio s tak malým pokrytím dá ještě dnes uživit?

Co se týká mého projektu Radia Hodonín, všechny propočty, které jsem provedl a následně konzultoval se zkušenými ekonomy ukazují, že lokální stanice se může spolehlivě uživit za předpokladu, že se nepustí bezhlavě do megalomanských projektů! Proto jsem postavil celou strategii na pečlivě připraveném reálném plánu s finančním pokrytím. Ostatně, v zahraničí existuje množství malých lokálních stanic, z nichž mnohé – bez jakýchkoliv dotací – jen na základě prodeje reklamních časů, žijí klidným životem, ku prospěchu svým posluchačům.

Ohledně toho vašeho finančního plánu, můžete prozradit, s jak velkým měsíčním rozpočtem počítáte?

Výkon stanice je limitován 500W a tak je zřejmé, že půjde o malou rozhlasovou stanici a tomu také bude odpovídat rozpočet. Vzhledem ke konkurenci, nebudu v tuto chvíli prozrazovat čísla, ale mohu Vás ujistit, že stojíme pevně na zemi.

Je společnost All Stars Agency dostatečně silná, aby unesla počáteční investice do nového rádia?

Společnost je dostatečně silná pro zahájení rozhlasového vysílání. Od okamžiku, kdy jsem se pustil do koordinace kmitočtu utekly více než 3 roky, které jsem – kromě jiného – věnoval finančnímu zajištění rozjezdu rozhlasové stanice. Nepodal bych žádost o přidělení licence na Radu, pokud bych neměl dostatek finančních prostředků pro kompletní technické a organizační zabezpečení rozhlasové stanice a pro její rozjezd v prvních týdnech a měsících provozu.

Můžete říct, jaký program a muziku chcete nabídnout?

O programu a hudbě mohu v kostce říci, že prioritou je vybudovat stanici, kterou budou mít posluchači opravdu rádi. Pokud jde o hudbu, mám řešení rozhlasové stanice rodinného typu naplněnou popem a melodickým rockem se specializovanými hudebně žánrovými projekty. Zkrátka pestré hudebně informační radio pro širokou škálu posluchačů.

Oslovil jste již nějaké rozhlasové osobnosti pro případnou spolupráci? Můžete jmenovat?

Jak jistě víte, společnost ALL STARS AGENCY se více než 7 let věnuje agenturní činnosti v oblasti kultury a umění a má za sebou více než 1200 uskutečněných akcí po ČR i v zahraničí, mnohdy s význačnými celebritami. Některé umělce, se kterými spolupracuji jsem oslovil sám, ale spíše mě příjemně překvapil zájem některých osobností, které se mi sami ozvali s nabídkou a příslibem budoucí spolupráce, jakmile „prasklo“, že jsem „vyběhal HODONÍN“.

Pokud dostanete licenci, kdy byste byl schopen zahájit vysílání?

Částečně jsem mezi řádky odpověděl před chvílí. Ty tři roky, kdy se hledalo a pak následně mezinárodně koordinovalo, jsem nezahálel. Pokud dostaneme licenci k vysílání, jsme schopni rádio kompletně vybudovat včetně technického vybavení za 2 měsíce.

A pokud byste licenci nedostal, existuje podle vás šance najít v Hodoníně jiný volný kmitočet?

Kmitočet, na který je vyhlášeno licenční řízení nebyl prvním, který jsem si jako „volný“ našel. Bohužel, v jiných případech se koordinace kmitočtu nepodařila. Takže odpověď je jednoznačná: V Hodoníně v současnosti žádný jiný vhodný kmitočet není a pokud snad ano, dalo by to velkou práci dostat ho do života! To je také možná důvodem vysokého počtu přihlášených uchazečů o licenci. Určitě někteří z nich v minulosti nějaký kmitočet hledali, ale asi se jim to zdálo těžké, zdlouhavé a nákladné. A „náhle“ je kmitočet tady a „zadarmo“! No, řekněte, nejděte do toho!!

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .