Digitální rádia na ochutnávkovém analogu

radiotv22Blíží se první prosincová neděle. Kromě toho, že začal advent, tak se blíží i Mezinárodní den dětského vysílání. V Německu začne na Nový rok vysílat už druhé rádio pro děti. Ke vzniku toho prvního přispěla svým dílem i digitalizace éteru. Protože digitální rádia nabízejí stanice, které běžný posluchač nezná, může se jednat v případě koupě digitálního přijímače o koupi zajíce v pytli. Aby si nikdo takového zajíce kupovat nemusel, zřídili v Berlíně speciální ochutnávkovou frekvenci.

Vraťme se ještě na chvíli ke Dni dětského vysílání. V České republice si na něj například vzpomněli na Rádiu Domino v Praze a jeho regionálních redakcích. Tam pořádají Dominiádu 2004, která je 5. ročníkem přehlídky rozhlasových pořadů pro děti a o dětech. Jak tato přehlídka dopadne se dozvíme až příští týden. Zatímco u nás máme pro děti jen pořady, v Německu pro ně vznikne i terestricky vysílající stanice. Prozatím si děti v německy mluvících zemích mohou naladit webové Radijojo. Popřípadě je možné ho poslouchat digitálně. Na speciální ochutnávkové frekvenci je možné ho slyšet jen několik hodin denně. Nyní se pro děti v Berlíně chystá nové rádio. To bude vysílat terestricky a analogově, i když se bude o svoji frekvenci dělit s další stanicí. Jeho jméno je Radio Teddy a dělit se bude s rádiem Motor FM.

Vysílání pro děti nemá zcela logicky smysl v pozdních večerních a v nočních hodinách. A aby se frekvence na noc odmlčela by nebylo úplně ideální. Stanice se proto o frekvenci bude dělit. O tomto sdílení frekvence 106, 8 MHz rozhodla na začátku října mediální rada pro Berlín a Braniborsko. Radiu Teddy bude vyhrazen čas od 6 do 21 hodin. Zbytek obsadí Motor FM. Rada se pro rádio pro děti rozhodla z toho důvodu, že tento projekt je největším přínosem k rozmanitosti formátů v daném regionu. Na výběr měla cekem z 25 žádostí. K žánrové pestrosti přispěje v nočních hodinách i Motor FM. K hospodářské stabilitě rádia pro děti má přispět partnerství s filmovým parkem Babelsberg.

Toto sdílení frekvence u stanic vysílajících pro děti znají například diváci kabelové televize. Motor FM už vysílá i digitálně. A pak ještě na jedné terestrické frekvenci, kterou ale sdílí s dalšími digitálními rádii. Berlínský kmitočet 104,1 MHz si totiž mohou naladit zájemci o koupi přijímače digitálního rozhlasu. Během dne se zde v pravidelných časech střídá šestice digitálních rádií a posluchači tak mají možnost jakési ochutnávky. Kromě Motor FM tady může posluchač ochutnat dětské Radijojo, stanici pro řidiče Roadradio, z Malorky vysílajíci Mallorca – das Inselradio a hudební stanice Joy FM a Twen FM.

Nabídka ochutnávkového analogu

Roadradio: Na testovací frekvenci 104,1 MHz je slyšet každý všední den od 14 do 18 a o víkendech od 9 do 12. Řidičům a všem motoristům nabízí informace o nových modelech aut, servisech, motoristickém sportu, cestování apod. V playlistech se objevuje hudba posledních 40-ti let.

Mallorca – Das Inselradio: Stanice, která vysílá přímo z turisty oblíbeného souostroví Baleáry. Vysílání je v Němčině a poslouchané je hlavně v létě, kdy na Malorku přijíždí davy německých turistů. Kdo si chce zavzpomínat na dovolenou při poslechu tohoto ostrovního rádia, může tak učinit buďto v DAB nebo na 104, 1 MHz každou sobotu a neděli od 6 do 9 hodin ráno.

Radijojo: Tuto stanici jsme Vám už představili v článku RadioTV představuje: stanice pro děti – Radijojo. Nekomerční stanice, která vysílá pořady pro děti a jejich rodiče. Ochutnávky na berlínském kmitočtu 104, 1 MHz se podávají každý všední den od 13 do 14 hodin a o víkendech od 12 do 15.

Joy FM: Mladé, čerstvé a informativní. Tak se stanice sama charakterizuje. Hraje pop, dance a RnB. Analogově ji lze přijímat každý všední den od 6 do 13 hodin.

Twen FM: Toto je alternativní/klubová stanice. DJs z Berlína tady míchají pestrou nabídku, která pokrývá styly jako ragga, pop, r+b, elektro, UK Garage, chill out a další. Ochutnávky probíhají každý den (jak v týdnu tak o víkendu) od 20 do 6 do rána. O víkendu navíc ještě od 15 do 17 hodin.

Motor FM: Tuto klubovou/alternativní stanici založil bývalý šéf německé pobočky Universalu Tim Renner. Kromě digitálu bude vysílat i analogově. Od 1. ledna bude s radiem Teddy sdílet frekvenci 106, 8 MHz. Původně ji chtělo mít rádio pro sebe. Spokojit se ale musí s tím, že vysílá digitálně. Na ochutnávkové analogové frekvenci je slyšet ve všední dny od 18 do 20 hodin a o víkendech od 17 do 20.

Motor FM se řídí mottem: I po mainstreamu existuje život. Vysílá se všechno co pochází z Německa. Nehraje přitom roli, zda se zpívá německy nebo v jiném jazyce. Důležitý není ani původ umělce. Díky internetovým stránkám je možné si písničky i za poplatek stáhnout. Internetová prezentace stanice Motor FM vůbec připomíná e-shop. Koupit se tady dají i trička, čepice, lístky na koncerty nebo také cédéčka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .