České vysílání BBC pokračovat nebude

České vysílání BBC definitivně skončí skončí koncem ledna, jak bylo ohlášeno v říjnu. Návrh české pobočky na pokračování českého programu na komerční bázi ve spolupráci s BBC WorldWide se totiž v Londýně nesetkal s pochopením. Přestože si česká redakce BBC World Service našla investora, který by provoz rádia finančně zaštiťoval, sřední management BBC WorldWide podle ČTK tuto snahu neocenil. „Důvodem je značná časová tíseň a hlavně obavy, že se nepodaří udržet pohromadě tým české redakce BBC, který měl tvořit základ úspěchu nové stanice,“ stojí v prohlášení na internetových stránkách BBC.

Mluvčí BBC Worldwide dnes v Londýně ČTK řekl, že společnost návrh posoudila na střední řídící úrovni tento týden a rozhodla se jím dále nezabývat. Proto ho ani nepostoupila dále představenstvu. BBC Worldwide je čistě komerční složka BBC, která nedostává koncesionářské poplatky ani peníze z daňových poplatníků. Zabývá se především prodejem DVD, knih, CD-ROM, kazet a časopisů a provozuje i komerční vysílání mimo území Spojeného království.

O ukončení českého vysílání BBC World Service bylo rozhodnuto v říjnu v souvislosti s plány BBC ušetřit finance na provoz televize pro arabskou oblast. České vysílání má být ukončeno mezi vánočními svátky a koncem ledna, poslední zaměstnanec českou pobočku opustí v březnu. „Velké zpravodajské bloky – Dobré ráno, Svět o páte, Interview, Svět o šesté – a víkendové pořady skončím pravděpodobně 23. prosince 2005. Ale krátké šestiminutové zpravodajské bloky (zprávy BBC) ukončíme – stejně jako online – až 31. ledna 2006,“ řekl tehdy RadioTV šéfredaktor české sekce BBC Vít Kolář.

V souvislosti s koncem českého vysílání Kolář také ohlásil, že se BBC neplánuje vzdát své kmitočtové sítě, která pokrývá všechna krajská města, a že by na ní chtěla v budoucnu šířit anglické vysílání. „Nejvyšší vedení BBC má eminentní zájem na tom, abych na našich kmitočtech pokračovali ve vysílání pořadů BBC v angličtině. Toto vysílání nabízí přístup k jednomu z nejlepších zpravodajství na světě a zároveň nezastupitelně nabízí tolik potřebnou výuku anglického jazyka v autentické podobě,“ řekl Kolář. Více viz BBC ukončí většinu českého vysílání v prosinci; kmitočty si chce ponechat.

V této souvislosti společnost BBC Radiocom, která je vlastníkem vysílací licence požádala Radu pro rozhlasové a televizníá vysílání o změnu licenčních podmínek. Český program má totiž BBC Radiocom v licenci a pokud by vysílala pouze anglicky, došlo by k takovému porušení licenčních podmínek, že by jí licence mohla být odňata. Po ohlášení plánů na pokračování českého vysílání BBC žádost stáhla. Více viz BBC stáhla žádost o anglické vysílání zpět.

BBC World Service ve svím prohlášení dala jasně najevo, že má stále zájem o šíření původního anglického vysílání, takže žádost o změnu licenčních podmínek bude opět podána. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by se jí mohla zabývat na jednom ze svých lednových zasedání.

Vyjádření šéfredaktora české BBC Víta Koláře z 16. 12. 2005

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .