RadioProjekt II. – III.Q 2008: Frekvence 1 v roli topskokana, dobře si vede i rock

Topskokanem nejnovějšího Radioprojektu je jednoznačně Frekvence 1. Oproti poslednímu průzkumu získala přirustek 181 tisíc posluchačů týdně a snížila odstup od market leadera Radia Impuls na 400 tisíc posluchačů týdně a 157 tisíc denně. Zároveň se znovu dostala na pozici dvojky trhu před sesterskou Evropu 2. Impuls si udržel první příčku, ale znovu ztrácel, tentokrát je na úrovni 2,151 mil. posluchačů týdně, oproti minulé vlně pokles o 34 tisíc týdně.

Lagardére může slavit, stoupá Frekvence 1 i Evropa 2

Z dlouhodobého hlediska není pro Frekvenci 1 dnešní výsledek výjimečný. V minulých letech byly podobné hodnoty pro ní téměř standardem. Významný je ale samotný přírustek, který činí 187 tisíc posluchačů týdně, přičemž v předchozím srpnovém výstupu byl pohyb nahoru nepatrný. Na Wenzigově ulici mohou slavit i z dalšího důvodu – stoupá i kolegyně Evropa 2 ze stáje RRM a mediálního domu Lagardére. V minulém klouzavém pololetí získala Evropa 2 dalších 57 tisíc posluchačů, a tak je její dnešní výsledek dalším úspěchem.

Pro trhového lídra Radio Impuls je nová hodnota 2,151 mil. posluchačů týdně potvrzením neohroženého postavení coby lídra trhu, zároveň ale znamená další stagnaci. Impuls dosáhl vrcholu koncem roku 2007, kdy se jeho poslechovost dostala na úroveň 2,193 mil. posluchačů týdně. Od té doby zanedbatelně klesal, znatelnější pokles přišel až nyní (-34 tisíc na 2 151 tisíc). ČRo 1 Radiožurnál nabyl 8 tisíc posluchačů v týdenní poslechovosti, ale ztratil 28 tisíc denních posluchačů. V denní i týdenní poslechovosti stoupla ČRo 2 Praha (+20 na 681), i ČRo 3 Vltava (+5 na 169).

Středočeský Blaník pokořil 800 tisíc, Beat se blíží k 300-tisícům

Regionální jednička, středočeský Blaník si připsal 59 tisíc nových posluchačů, čímž utvořil své nové maximum v rámci Radioprojektu – 816 tisíc posluchačů týdně. Moravské nejúspěšnější Radio Čas s podobným formátem získalo 19 tisíc posluchačů, nyní jich má 387 tisíc. Mírně stouplo i Country radio (+14 na 334) a Rádio O.K. (+21 na 305).

Fanoušky rockového Rádia Beat jistě potěší další nové maximum této stanice – 285 tisíc posluchačů týdně, co znamená přírustek o 11 tisíc, v denní poslechovosti dokonce o 15 tisíc posluchačů. Daří se i rockovým rádiím Hey na Moravě. Hey Ostrava stoupá +14 na 97 tisíc, Hey Brno +9 na 76 tisíc posluchačů týdně. Zlínský RockMax zůstává na svém (-4 na 70 tisíc), podobně i pražský RockZone (-2 na 71).

Regionům Českého rozhlasu jasně kraluje ČRo Brno

Při pohledu na regionální stanice Českého rozhlasu dlouhodobě a neohroženě vede ČRo Brno, jenže s mírným poklesem (-15 na 310), s výrazným odstupem následuje ČRo Plzeň (-7 na 163), ČRo České Budějovice (-11 na 141), stoupající ČRo Olomouc (+15 na 118) a zanedbatelně klesající ČRo Ostrava (-5 na 114).

Ze speciálních stanic Českého rozhlasu je nejposlouchanější Rádio Wave, zatím bez změny v počtu posluchačů (38 tisíc). V jeho připadě se ale očekává pokles, neboť již nevysílá na analogovém vysílači ze středočeského Cukráku (100,7 MHz), kde jej začátkem září nahradilo ČRo 2. Zpravodajské Rádio Česko má 12 tisíc posluchačů týdně, ČRo Leonardo je na úrovni 10 tisíc a k Českému rozhlasu D-Dur se hlásí přibližně pět tisíc posluchačů týdně.


Další informace k aktuálnímu Radioprojektu:


 • Několik rádií dosáhlo dlouhodobá maximaEXKLUZIVNÍ ANALÝZA RADIOTV.CZ
 • Vývoj poslechovosti rádií v předchozích vlnách Radioprojektu


  Připravujeme:


 • Poslechovost a pořadí rádií v krajích
 • Reakce vedoucích představitelů rozhlasových stanic
 • Autor článku:

  Napsat komentář

  Pro přidání komentáře musíte .