RRTV nepovolila převod zbytku Rádia Student

Majitel brněnského Rádia Krokodýl nezíská stoprocentní podíl v licencované společnosti Rádia Student. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání totiž zamítla žádost o převod zbylých podílů původních vlastníků na Michala Plachého s odvoláním na novelů mediálníhoho zákona, která prodlužuje ochrannou lhůtu z dvou na pět let.

Provozovatelé Rádia Student se po silném investorovi začali poohlížet na konci loňského léta a po více než půlročním jednání do společnosti Rádio Student s.r.o. vstoupil Michal Plachý, který od původních vlastníků získal podíl ve výši 34 procent. Po této transakci, která podle obchodního rejstříku oficiálně proběhla 18. dubna letošního roku, zůstalo Petru Holečkovi 41 procent a Petru Veselému a Davidu Vavrušovi po 12,5 procentech. Novým jednatelem společnosti se stal Štěpán Plachý. Více v článku Do Radia Student vstupuje majitel Radia Krokodýl.

Více než 34 procent nebylo možno převést, protože zákon vyžadoval, aby v prvních dvou letech platnosti licence původním vlastníkům zůstalo alespoň 66 procent společnosti. Dvouletá lhůta má v případě Rádia Student vypršet 2. listopadu 2006 a právě k tomuto datu, ještě v době platnosti předchozího mediálního zákona, podali žádost o souhlas s převodem zbývajících podílů na Michala Plachého. Podle novely mediálního zákona se totiž lhůta prodlužuje na pět let.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ovšem na svém posledním zasedání žádost zamítla. „Museli jsme žádost zamítnout, protože novela zákona prodloužila dobu povinného držení majoritního podílu provozovatelem, který získal licenci. Všechny výklady to vnímaly tak, že nelze žádat předem tak, aby se na převod vztahovala úprava ještě podle stavu před novelou, ačkoliv ke dni účinku novely nebyla lhůta naplněna,“ vysvětlil pro RadioTV postup RRTV její místopředseda Petr Pospíchal. Vlastníci licence mají možnost odvolat se proti rozhodnutí k soudu. Pokud neuspějí, nemohou své podíly převést dříve než v listopadu 2009.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .