Michel Fleischmann: RRTV uděluje licence naivním projektům

Počátkem září a října proběhla veřejná slyšení žadatelů o deset licencí, na které bylo vyhlášeno licenční řízení. Ve čtyřech případech už Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla, se zbývajícími šesti zatím otálí. Důvod je jednoduchý, všechny předmětné kmitočty chce Evropa 2, resp. Info DJ a kvůli tomu, že jim je RRTV neudělila přímo, se s ní soudí. Nejen o soudech, ale také o tom, jak RRTV v posledních letech rozhoduje, a jak je to vlastně s pokrytím oficiálně neceloplošné Evropy 2 jsme si povídali s Michelem Fleischmannem, prezidentem mediální skupiny Lagarder ČR, která provozuje rádia Frekvence 1, Evropa 2, Bonton a Info DJ radio.

V posledních měsících probíhá licenční řízení na deset rozhlasových kmitočtů. Jak hodnotíte jejich průběh a rozhodování RRTV v licenčních řízeních obecně?

Na licenční řízení chodím už jen jako zástupce majitele, akcionáře. K ničemu se nevyjadřuji, rádio zastupuje výkonný a programový ředitel, protože ta řízení jsou o programovém schématu a programové nabídce. Takže nechávám mluvit lidi, kteří se o to rádio starají, vytvářejí ho a zastupují. Já jenom pozoruji a snažím se porozumět tomu, jakým směrem se Rada chce vyvíjet a jakým způsobem se staví k těmto dá se říct malým kmitočtům, protože jde o kmitočty, které jsou od 100W trošku výše.


A co jste vypozoroval?

Zjistil jsem například, že v posledních zhruba dvou letech Rada uděluje komerční licence, bez urážky, spíše naivním projektům. Ty velmi brzy narazí na problémy, jak se financovat. Následně mění jméno, programovou strukturu, řeší vstup nových partnerů a Rada s tím má jenom problémy. Rada dnes klade důraz na pluralitu, nic proti tomu, ale v důsledku tím paradoxně způsobuje, že tyto rádia jsou odsouzena k rychlému kolapsu. Buď zmizí, nebo se sloučí s větším a je po pluralitě…


Takže licence by podle vás měla dostávat jen silná a komerčně úspěšná rádia?

Ne, ale měly by je dostávat jen silné projekty s jasným předpokladem komerční úspěšnosti – a to není jednoduché, a nebo by to měly být projekty, jejichž existence je založená na jiné než reklamně komerční bázi. Myslím si, že je potřeba vytvořit právní prostředí pro to, aby tu mohla vznikat zajímavá rádia, aniž by nutně musela reklamně komerčně uspět.

Svůj provoz by financovala z jiných zdrojů než z reklamy. A tohle by měl řešit zákon o rozhlasovém a televizním vysílání nebo některá z jeho novel – tedy řešení oficiální a otevřené. Ne zneužívat plurality jako zástěrky. Takový přístup ve svém důsledku právě tu pluralitu spíš potlačuje než podporuje. Podle mého názoru Rada musí rozhodovat v souvislostech. Jenom se podívejte, jak všechny ty nádherné projekty obvykle končí. Jinak proti „malým“ rádiím nic nemám, naopak, čím více malých rádií, tím lépe, ale musí počítat s tím, že současný reklamní trh se řídí určitými parametry.


Souhlasíte tedy s tím, kdyby taková rádia jako nezisková organizace zažádala o desetiwattový kmitočet, měla by ho třeba dostat automaticky?

Proč by ne. Je nutné si ale uvědomit, že dělat malé kvalitní rádio stojí prakticky ty samé peníze jako dělat velké kvalitní rádio. A věřte, že to není jen takové filozofování či taktika, je to jednoduchý pohled na trh. A Rada to možná ví, ale nechce se tím zabývat, protože ji to prý nepřísluší. Podle mě přísluší, ale berte to jako můj názor.


Pokud by měla Rada rozhodovat na základě komerční úspěšnosti, tak si myslíte, že byste měl větší úspěch se získáním dalšího pokrytí pro rádio Info DJ?

No a proč ne? Info DJ má to štěstí, že se mu podařilo uzavřít dlouhodobé kvalitní smlouvy s největším rádiovým zastupitelstvím v této zemi. To mu garantuje stabilní příjmy a může dlouhodobě rozvíjet svůj menšinový záměr. My tomu věříme a řekli jsme si, že to uskutečníme, tak to uskutečňujeme. Letos v lednu to budou tři roky. A taky víme, že pokud bude mít o něco větší pokrytí, tak to rádio dokáže dlouhodobě existovat. Nemáme žádné velké oči, jako některá jiná rádia. Víme, že i kdybychom měli 100 procentní pokrytí Prahy, tak těžko můžeme čekat víc než 20-30 tisíc posluchačů. Ale i to je dobrá šance na existenci.

Jenže Rada nám vysloveně dává na vědomí, že si to nepřeje. I když nám ČTÚ dokrytí zkoordinovala, Rada to zamítla. Dali jsme to k soudu, odkud se to vrátilo zpátky na Radu a ta to zamítla pro změnu ve jménu plurality. Info DJ radio podle tohoto vyjádření není přínosem pro pražský étér, protože tu existují obdobná rádia. Rádio 1, dobře, ano, to může být částečně konkurenční stanice. Ale veřejnoprávní Radio Wave a neexistující Rádio DeeJay, kterými argumentují, tomu fakt nerozumím…


No a co když je pluralita pro Radu skutečně jen zástupný problém?

To jste řekl vy. To bych si nedovolil něco takového veřejně říct, dokud o tom nerozhodne nezávislý soud.J


Evropa 2 má ale taky problémy. S dokrývači na Moravě, na které bylo vyhlášeno licenční řízení…

Ano, a zase je to podobný „konflikt“ s Radou. Zase podle ní není Evropa 2 přínosem pro pluralitu vysílání v daném regionu, protože je tam údajně obdobný formát jako Impuls, Blaník, Frekvence 1. My pochopitelně s tímto nemůžeme souhlasit, protože vytváříme radia tak, aby byla konkurenceschopná vůči ostatním, obdobným formátům, ale s tou odlišností, že to děláme jinak a asi to děláme dobře, protože jsme úspěšní.


Proč se Evropa 2 neprezentuje jako celoplošná stanice? Rada tvrdí, že nemáte 70% pokrytí. Takže?

Nikdy jsem neslyšel, že by to Rada tvrdila. Oni moc dobře vědí, že Evropa 2 je unikátní síť hudebních rádií, a podle čísel nejenom že nepřesahuje 70%, ale má ještě velkou rezervu do tohoto čísla. Používáme standardní výpočty jako všechny okolní země a taky jako ČTÚ a jednoduše nejsme v té zákonem dané konfiguraci. My ty limity známe a plně respektujeme.


Ale v praxi se asi k 70% lidí to rádio dostane.

Určitě ne přes FM vysílání, ale pokud máte na mysli i digitální distribuční kanály jako internet, IPTV apod., tak se možná k těm 70% pomalu blížíme. Ale i tak ještě máme rezervu. Navíc FM kmitočty, o které žádáme nejsou na rozšíření, ale především na zkvalitnění. Hrajeme hudbu a hudba a hlavně posluchač vyžaduje kvalitu.


A máte zmapované, které regiony ještě nejsou dobře pokryty, a pomohlo by vám to?

Nelze to jednoznačně lokalizovat na region, nepokryto nebo špatně pokryto je zhruba 40% populace, když se ale dopustím zjednodušení tak stěžejní region je pro nás Morava, kde to zatím není ideální. Až se toto vyřeší, zastavíme vyhledávání FM kmitočtů. Už se potom nebudeme ucházet o další.


A co to vyřešit vysíláním Evropy 2 na satelitu?

To je spojeno s celou koncepcí a taky naší strategií v rámci jiných projektů, ale momentálně to není na pořadu dne.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .