Budoucnost BBC v Česku je stále nejistá

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém posledním zasedání nerozhodla, zda povolí společnosti BBC Radiocom změnu licenčních podmínek tak, aby mohla na své kmitočtové síti šířit pouze anglické vysílání. K ukončení českého programu na BBC dojde již v úterý 31. ledna.

O ukončení českého vysílání BBC World Service bylo rozhodnuto loni v říjnu v souvislosti s plány BBC ušetřit finance na provoz televize pro arabskou oblast. Velké zpravodajské bloky jako Dobré ráno, Svět o páte, Interview, Svět o šesté a víkendové pořady skončily již na konci prosince, ale krátké šestiminutové zpravodajské bloky budou ukončeny až 31. ledna 2006. Toto datum je stěžejní také pro některé další rozhlasové stanice, které nemají vlastní zpravodajství a do vysílání zařazovaly Zprávy BBC. Jde např. o křesťanské Radio Proglas nebo Radio Classic FM, které bude přebírat zpravodajství od Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu.

Vzhledem k tomu, že nejvyšší vedení BBC projevilo značný zájem ponechat si kmitočtovou síť v Česku pro šíření původního anglického vysílání, podala BBC Radiocom žádost o povolení změny licenčních podmínek. Záhy ji však stáhla, když se začala rýsovat možnost, jak zachránit české vysílání s pomocí silného investora. (Více viz BBC stáhla žádost o anglické vysílání zpět)

Poté, co tato varianta z důvodu časové tísně padla, byla žádost o změnu licenčních podmínek podána znovu. „Žádost jsme na Radu podali ve velice podobném znění jako tu první,“ prohlásil šéfredaktor české redakce BBC a jednatel společnosti BBC Radiocom Vít Kolář. Kolář dále uvedl, že druhou žádost doplnili o dopisy posluchačů vyjadřující nesouhlas se zrušením českého vysílání BBC a zájem, aby byl v Česku dostupný alespoň anglický program BBC.

Osud BBC v Česku má v rukou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která musí rozhodnout, zda jde o změnu základní programové specifikace, či zda by taková změna vedla k neudělení licence v licenčním řízení. „Žádost BBC jsme nerozhodli, protože jsme v té věci měli nařízené ústní jednání a zpravidla nerozhodujeme meritorně na témže zasedání, na němž máme nařízené ústní jednání,“ řekl dnes RadioTV předseda RRTV Petr Pospíchal. „Takže nejspíš příště,“ dodal Pospíchal a nezbývá než upřesnit, že další zasedání RRTV je na programu ve dnech 7.-8. února.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .