Budapešťské Radio Tilos nesmí třicet dnů vysílat

radiotv22bMaďarská obdoba české RRTV pozastavila činnost rozhlasové stanice na třicet dnů. Jde o bezprecedentní trest. Podle některých přehnaný, podle druhých příliš mírný. Čím se provinilo Rádio Tilos a proč z kauzy vznikla politická aféra, která gradovala dokonce spálením izraelské vlajky?

Co znamená slovo Tilos? Zákaz, nebo zakázané. Toto malé budapešťské rádio právě vystupuje proti tomu co bylo, je a bude zakázané. Navíc má velmi liberální program. Ovšem na Štědrý večer minulého roku tato stanice překročila všechny meze, když moderátor v zápalu diskuse, evidentně v podnapilém stavu, vyřkl do éteru: „Já bych pozabíjel všechny křesťany.“

Obrovská vlna rozhořčení zahýbala všemi politickými stranami. Levicové i pravicové strany protestovaly. Občanská sdružení rovněž. Všichni žádali Radio Tilos zakázat, zavřít, umlčet.

Vedení stanice se mnohokrát za tento úlet omlouvalo. Samotného redaktora na hodinu vyhodilo. Zdálo by se, že případ je u konce. Počkalo by se jen na případný trest od licenční rady. Jenže…

Kauza se vyvinula do nebývalého ideologického sporu. Křesťanské a národně orientované síly v tom viděly součást širšího tažení proti křesťanství. Dokonce proti celému Maďarsku, které je prý současné socialisticko-liberální vládě cizí.

Součástí vystupování proti tzv. duchu Radia Tilos byla demonstrace před budovou stanice 11. ledna 2004. Sešel se zhruba čtyř tisícový dav, který byl velmi vyhecovaný díky řečníkům. Například. Jeden z nich, známý pravicový publicista, uvažoval nahlas o tom, že „Existuje mnoho zemí, kde většina utlačuje menšinu. Ale pouze jediná, kde menšina utlačuje většinu. A tou zemí je Maďarsko.“ Každý rozuměl této narážce na jakousi židovskou lobby. V této atmosféře tři demonstranti spálili izraelskou vlajku. A nový skandál byl na světě.

Samozřejmě tento čin odsoudil každý aktér politické scény. Opozice tvrdila, že jde o provokaci, kterou zorganizovala vláda, aby očernila své protivníky a odvedla tak pozornost od aktuálních hospodářských problémů.

Proto bylo důležité, aby se našel člověk, který na demonstraci přinesl izraelskou vlajku. Na fotografiích a videozáznamech byl viděn, ale zmizel. Když policie vyhlásila celostátní pátrání, přihlásil se sám. Jde o mladíka, srbsko-černohorského občana maďarské národnosti.

Mezitím se licenční rada snažila vymyslet trest určený Radiu Tilos. Mnohokrát bez úspěchu. Pravicové politické strany a občanská sdružení na ní vyvíjela cílený nátlak, aby Rada stanici odebrala vysílací licenci. Minulou středu se zrodil jakýsi kompromisní nápad. Rada nezruší rádiu vysílání, jen ho přeruší. Pro malou stanici je to přesto krutý trest, který může vést až k zániku.

Mimochodem, do této doby bylo největším trestem v podobných případech přerušení vysílání na 24 hodin. Celý případ tak dobře dokresluje poměry na maďarské vnitropolitické scéně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .