Na Slovensku odstartovalo zpravodajské Rádio Aktual

Zakladatel zpravodajské televize TA3 startuje na Slovensku nové zpravodajské Rádio Aktual. To se objevilo na frekvencích stanice Rocková republika, která do včerejšího večera nabízela už jen hudební proud bez mluveného slova.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Rádio Aktual vysílá i přes satelit na pozici 23,5 východně

Rádio Aktual zakladá matador slovenské mediální scény Martin Lengyel, jenž pťed 15 lety spustil první zpravodajskou televizi ve střední Evropě. Televize TA3 startovala mimořádně 11. září 2001 a naplno se v éteru objevila 23. září 2001. Zpravodajství tehdy vedl Zdeněk Šámal, který následně rozjízděl i českou veřejnoprávní zpravodajskou televizi ČT24.

Martin Lengyel po několika letech televizi TA3 opustil a věnoval se jiným projektům. Stál u zrodu rádia Jemné melódie (dnes Jemné rádio), následně zakládal Rockovou republiku. Vedle mediální činnosti se věnoval i politickému marketingu. Z aktivní politiky měl zkušenost coby někdejší mluvčí premiéra Mikuláše Dzurindy.

Pro české posluchače může být zajímavé, že Rádio Aktual od prvního dne vysílá i přes satelit na pozici 23,5 st. východně, kde jsou k dispozici i české stanice. Nové rádio využívá kapacitu Rockové republiky, která rovněž využívala satelit pro distribuci signálu na terestrické vysílače.

Samozřejmostí je vysílání přes internet.

Polední talkshow moderuje bývalá politička

Do projektu Aktual přivedl Lengyel různé osobnosti. Polední talkshow moderuje Zuzana Martináková, která působila ve slovenské redakci BBC a následně odešla do vysoké politiky. V politice bylo její působení vnímáno kontroverzně a po několika letech se stáhla z veřejného života.

Dalšími hlasy jsou například dlouholetý moderátor ranních show předních slovenských stanic Expres, VIVA nebo Vlna Alex Štefuca, politický komentátor Róbert Kotian nebo mírně kontroverzní sportovní novinář Peter Hollý.

Rocková republika vysílá i nadále přes internet

Rádio Aktual pokrývá velkou část území Slovenska prostředníctvím 21 vysílačů. Tuto vysílací síť původně využívalo rádio Rocková republika. Nově bude rockové rádio vysílat přes internet. K dispozici však bude pouze hudební stream. Mluvené slovo a moderátoři se už do vysílání rockové stanice nevrátí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .