Ve Francii přijali sporný zákon o internetu

francsenatFrancouzský Senát ve středu odhlasoval přijetí zákona, umožňujícího odpojit od internetu ty uživatele, kteří nelegálně stahují filmy nebo hudbu. Poté, co v úterý text odsouhlasili také poslanci Národního shromáždění, dneškem se tak schvalovací procedura definitivně uzavřela. Norma by se měla začít uplatňovat od podzimu. Informovala o tom ČTK.

Modemy, používané pro internetové pirátství, bude možno po několika upozornění odpojit ze světové sítě na několik měsíců až na jeden rok. Uživatel navíc bude nucen dále platit poplatky za připojení k internetu.

Proti zákonu je většina opozice v čele se socialisty. Ti zákon kritizují pro jeho tvrdost a hodlají se obrátit na ústavní soud, aby zhodnotil, zda tím není porušeno základní lidské právo na informace. Pravicová většina se ale domnívá, že toto právo není nadřazeno zákonu o ochraně duševního vlastnictví.

Přijímání kontroverzního zákona nebylo jednoduché – před měsícem jej dolní komora parlamentu zamítla, protože v době hlasování byla v sále jen hrstka poslanců a většina z nich opozičních. Tentokrát vládní Svaz pro lidové hnutí neponechal nic náhodě poté, co poslancům za prvotní neúspěch vyčinil prezident Nicolas Sarkozy, který se o něj přednostně zasazoval.

Autor článku:

Komentáře (2)

 1. Daniel Čekan

  Mě osobně tento zákon příjde naprosto nerealný, uvedu několik příkladů:
  Jsem majitel internetové kavárny a kvuli několika de**um který stahovali nelegalně mp3 mužu zavřít ?

  Jsem majitel obchodního centra a mam na několika mistech wifi spoty aby se mí zákazníci mohli připojit a přijde tam někdo komu doma zakazali net a chce si prostě dostahovat film, odpojí i supermarket od netu ? to už by Martin neměl kam chodit když mu doma klekne internet ani supermarket by na tom na několik měsíců nebyl nejlépe :)

  Týká se to ale taky všech firem co využívají služeb internetu, restaurací kde mají wifi internet atd …

  Nejkomičtější situace by byla kdyby torrent samotnej byl nainstalován v nějaké významné serverovně, popřípadě někde na sarkazyho uřadu (a nemam pochyby o tom že tam jsou) podle mě se tento zákon vůbec neprosadí nebo se po čase se zruší.

  1. Jose

   Tak je pravdou, že všichni tihle vyděrači, tedy velice pofidérní zastánci autorských práv, kteří si z toho udělali jen odporný svůj job a nic jiného mají celkem velkou moc. Ty jim platiš z CD, z DVD, z tiskárny, z barvy, z vypalovačky a furt jim to není málo. Ty platíš za rádio a furt jim to není málo. Myslím jako třeba hotelier, když ho má na pokojích. Za každý kus. A furt jim to není málo. U nás jsou umělci, kteří se distancují od těhle zlodějů jménem OSA a nepřejí si být jimi zastupování. Přesto, když s nimi sepíšeš smlouvy a pustíš je z netu musíš platit OSA, protože do zákona si dali, že se platí i když hraješ umělce, které nezastupují, to je svinstvo, co ? Takže nezavislí, tvůrčí lidé zde živí díky zákonům staré bolševické kreatury a normalizační vyčpělé mastodaunty. Tak je to s autorskými právy. Když se podíváme do USA, zjistiš, že takovéto podobné lobby mají takovou moc, že dokáží zničit celý operační systém. Mám na mysli Vista, který byl na jejich přání tak pokroucen, že do dnes 70% uživatelů raději zůstalo u XP. Co se týče torrentů, tak takhle positivně bych to zase neviděl. To je totiž otázkou zaměstnavatele aby si to zkontroloval a že to dovede je více nežli jisté. To i u nás se odstavil už nějaký ten tracker nebo HUB, co byl na té, či oné škole. Jinak s tím odstavováním IP je to ovšem pikantní, protože jsem zase slyšel o případech, že aby něco podobného stopli tak odstavili radostně a nevědomky třeba celou fi-winu nebo celou kabelovku apod. to pak bylo stížností a rachotu.
   Ale, že to udělali, to je fakt. A ani nepotřebovali zákon. Víš, co mne pobavilo nejvíc ? Nebo člověk žasnul nad tou otevřenou drzostí, nad tou arogancí a nad tou mocí. To bylo někdy minulý týden, bohužel nevím, kde jsem to četl, vyjádření řěditelky nějaké takovéhle organizace, jo myslím že protipirátská unie se to jmenuje a ta se v tom vyjádření pro tisk velmi tvrdým a nevybíravým způsobem pustila do TELEFONICA O2, že za všechno můžou oni, že kdyby nezvedali rychlosti, tak by to takhle nevypadalo atd. Dělalo to na mne dojem a z celého toho všeho čišelo, že ta kráva (s prominutím) by byla asi nejraději, když by zase byl net o 56kb/s. Pomalu tam obvinila O2 z podpory pirátství. Vůbec asi nikdy neslyšela o tom, že se z netu dá stahovat také legálně a že existují i placená stahování a že když si z takového legálního obchodu stáhnu z USA poslední desku /tedy CD/ že to vyjde levněji, nežli když se půjde koupit do obchodu ve městě, kde na tom má rabat každý pitomec. Ne, hroznej proslov, taková ženská by měla sedět v kriminále nebo se ožírat s Gottem někde v nějaké zapomenuté putice, ale nekecat do autorských práv.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,