Google definitivně končí s cenzurou v Číně

subjekt-googleDlouhodobé spekulace se potvrdily. Gigant v oblasti vyhledávání přestává cenzurovat obsah v Číně. Řadu let čelil americký lídr mezi vyhledávacími enginy, oprávněným obviněným z měření dvojím metrem. Politika cenzurování výsledků v čínské verzi vyhledávače totiž stojí v přímé opozici s často opakovaným sloganem firmy „Don’t be evil“ (nebuďte zlí). Google se pokoušel bojovat s lokální špičkou na trhu, vyhledávačem Baidu.

V posledních měsících došlo v celé kauze k naprostému obratu. Google nejprve v polovině ledna oznámil své rozhodnutí ukončit po čtyřech letech provozu cenzurovanou verzi výsledků vyhledávání, a to v reakci na zablokování Gmail účtů, které patřily osobám údajně nepohodlným pro čínský politický režim. Reakce čínské vlády byla jasná: necenzurovaná verze vyhledávače bude ilegální.

Důkazem, že v tichosti skutečně došlo k prolomení bariéry cenzury, je např. tento vyhledávací dotaz – dotaz na obrázky s relevancí k roku 1989 – objevují se fotky tanků a studentských protestujících, oba prvky přitom dříve zobrazeny nebyly. Ze strany Googlu jde s největší pravděpodobností o snahu k dotlačení čínské vlády k formálnímu odstranění firmy ze svého teritoria. Google tak odejde v lepším světle, než kdyby se z Číny jednoduše sám stáhnul.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:, ,