Francouzský protipirátský zákon narazil

franciemalaFrancouzská Ústavní rada dnes zamítla hlavní bod nedávno přijatého zákona umožňující odpojit od internetu uživatele, kteří si z něho nelegálně stahují filmy nebo hudbu. Zákon tím fakticky ztrácí smysl. Je to neúspěch pro prezidenta Nicolase Sarkozyho, který ho vehementně prosazoval. Informuje o tom ČTK.

O tom, že francouzský Senát v polovině května schválil zákon, jsme vás již informovali. V zákoně se uvádí, že modemy, používané pro internetové pirátství, bude možno po několika upozornění odpojit z internetu na několik měsíců až na jeden rok. Uživatel navíc bude nucen dále platit poplatky za připojení k internetu.

Rada, která posuzuje soulad zákonů s ústavou, a proti jejímž závěrům se nelze nijak odvolat, došla k závěru, že uvedený článek zákona nerespektuje základní práva. Uvedla, že svoboda vyjadřování, jak ji pojímá deklarace lidských práv, znamená „vzhledem ke všeobecnému rozvoji internetu i svobodu k přístupu ke komunikačním službám on line“. Rada poukázala také na to, že zákon pomíjí presumpci neviny.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,