Sakramentská digitalizace

dvbt2-logo.jpgMé první setkání s digitálním zvukem se událo ještě za totáče. Tehdy šlo o historicky první mezikontinentální digitální satelitní přenos Praha – Tokio. Bylo to výborné a já si na to vzpomněl při hledání distribučních cest pro nové celoplošné rádio – Rádio Alfa.  První cédéčko jsem slyšel na předváděčce firmy Sony v době projektování studiového komplexu nového rozhlasu na Pankráci. Bylo to přímo šokující. Tehdy technici vybrali skutečně demonstrativní ukázky. Vysoká dynamika, separace kanálů, neměřitelné kolísání, žádná rušivá napětí. Prostě ideál a dosud nejkvalitnější magnetický záznam, byl rázem na druhém místě.

Postupné zvykání si na digitální zpracovávání a záznam zvuku, vedlo k poznání, že to není tak stoprocentně ideální a bezchybné.  Přišly ke slovu přenosové rychlosti a třeba druhy nezbytné komprimace. Nesmí se přemodulovat, a tak jsem se z nostalgie vracíval k vinylovým deskám. Doporučuji klasickou hudbičku si jen tak poslechnout.

A skočím k DVB -T. Při silném poli přijímaného vysílače je obrázek jako šavle a zvuk křišťálový, ale běda, dojde-li k poklesu úrovně signálu. To zalitujeme, že není analog. Je sice pravda, že nedochází k interferencím, ale protože se nevysílá z jedné lokality, je občas některý z programů k nekoukání. Tato diverzifikace vysílačů, jako je tomu v Praze a okolí, mě vede k domněnce, že to je lobby  prodejců satelitních kompletů. Jsou dokonce místa v západních Čechách, kde se bez satelitu neobejdou, takže diváci v těch konkrétních místech těžko věří, pohádkám o výhodách digitálního vysílání. A to neberu v úvahu, že je bídný výběr v televizorech s tunery DVB-T, rekordéry s VF díly. Naštěstí není mnoho programů, které by stály za archivaci. A jeden STB v rodině nestačí. Takže výhody nepřevyšují negativa celého procesu. Škoda, že než se něco začne, se to nevyzkouší na zvířatech.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    Dobrá úvaha. Ale možná jste zamířil příliš nízko. O tomhle se hraje trochu výše, nežli je nějaký prodejce nebo montážníček. Stala se totiž velice zajímavá událost. ČR přece navštívil (snad poprvé za tu dobu, co se z Aster a Síria atd. přijímá signál) ředitel SES ASTRA. A pobyl tu několik dní. A měl i nějaké ty přednášky pro veřejnost, o tom, že digitalizace není pouze DVB-T. A jen bůh ví, co měl pro neveřejnost, že ? A po něm zase přijeli pánové z Telenoru a taky jezdili asi týden po Čechách a zase všechny pořesvědčovali o tom, že satelitní příjem není pouze SES ASTRA. A to tak dobře, že UPC Direct oznámilo, že do dvou let přejde na THOR.

    Takže DVB-T aneb komedie po Česku. Ono ani tak nejde o to, jako, že Mux 1 a Mux 2 mají jít z Ještědu v Územní oblasti Trutnov, tedy na Liberecku, Mux 3 z Černé hory a Mux 4 z Černé studnice. Jako třeba i o to, že zatím, co Mux 1 z Ještědu už jede. Tak Mux 2 se má spouštet až za rok. To už vedlo dokonce i ke snahám, spustit ho dříve, tedy hovoří se opatrně o lednu 2010. Takže jsem to glosoval na konkurenčním webu větou, že jsem zvědavý, kolik sat přijímačů se na Liberecku prodá do Vánoc ?

    Na víc spolehlivě funguje asi to, co je v Mux 1 a Mux 2. Mux 4 Telefonica O2 v podstatě nefunguje. A Mux 3 CDG se pomalu kácí, tedy opustilo ho Óčko. Noe je tam pouze v Praze. Jinak celoplošně jen Z1 a Public TV, přičemž Z1 je v potížích a neví se, zda přežije rok, dělala velmi hrubé šetřící opatření a omezování provozu, které vypadají, jak poslední opatření, před definitivním krachem. A v Brně se tam má objevit TV7. Takže v podstatě asi nikdo neví, co vlastně kde v Muxu 3 bude. Přesto ČRa žádají o změnu zákona. Tedy aby mohly provozovat ještě více Muxů a chtějí vlastnit a zavést Mux 5.

    A to ještě není nic proti rozhlasu. Tedy DRM a DAB+.V DRM provádí už roky jen testy ČRo 6, někde z nějakého vysílače u Londýna. Jinak je absolutně ticho. U DAB si žadalo jen Teleko v L-Bandu jen v některých městech (asi 5, pro převzaté vysílání ČRo). ČRa prý do L-Bandu nejdou a nepůjdou. Na druhou stranu právě ČRa prodávají své netové oddělení a aktivity T-Mobile s tím, že se do budoucna budou věnovat pouze vysílání TV a Rádií a telefonie a netová komunikace atd. už je prý nezajímají. To je tomu T-Mobile, co pro změnu utratil mnoho peněz s tím, že bude první a nejlepší v DVB-H, které mu pak zákonodárci odstřelili s tím, že DVB-H nikdo nechce a nepotřebuje a že někde pod stanem lze přijímat i DVB-T na mobilní telefony umožňující příjem DVB-T, které jsou už na českém trhu. A tak si česká rádia svorně posychrovala zákonem vysílání na FM až do roku 2025. A některé stanice z Media Bohemia už si o toto prodloužení zažádala. Takže ona je to všechno taková sranda.

    V této chvíli mne zajímá kdy v DVB-S odkódují BEAT, který tam šel jako první vlašťovka pro lidi.

  2. violista

    „Jsou dokonce místa v západních Čechách, kde se bez satelitu neobejdou“

    :-))) To by mě teda zajímalo kde. Pokud myslíte přímo hraniční čáru ze SRN, tak to beru …

    „protože se nevysílá z jedné lokality“

    A tímto jako myslel autor co? Co já vím, tak téměř všude jsou MUX1 a 2 spolu, tam kde už to je spuštěno. Jinak Krašov má 3Muxy, takže kdo jej chytne, tak má na jednu anténu 3 sítě ;-) Kdo jej nechytne, tak má jen 2 sítě.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , , ,