Šéf ČRo René Zavoral obhájil pozici místopředsedy Rozhlasového výboru EBU

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral obhájil potřetí funkci místopředsedy Rozhlasového výboru Evropské vysílací unie (EBU). Ve svém mandátu se bude chtít zaměřit především na rozvoj digitalizace rozhlasového vysílání, ve kterém Český rozhlas vstoupil do finální fáze. Delegáti Rozhlasového shromáždění EBU volili nové personální složení výboru pro období 2021-2023.

Rene_Zavoral_foto
Zdroj: ČRo, René Zavoral

„Vážím si důvěry a široké podpory od evropských kolegů. Český rozhlas je dlouhodobě aktivním a respektovaným členem Evropské vysílací unie. Je mi ctí být součástí Rozhlasového výboru, který se zabývá rozvojovou strategií evropských veřejnoprávních rádií, ale zároveň hájí i roli a hodnoty médií veřejné služby,“ uvedl ke svému zvolení generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Jednou z jeho priorit bude podpora rozvoje rozhlasového digitálního vysílání. Český rozhlas aktuálně technologií DAB+ pokrývá 95 % populace České republiky. DAB+ je novým evropským standardem, který nabízí vysokou kvalitu zvuku, prostor pro více rozhlasových stanic a multimediální doprovodné služby. Česká republika patří mezi 11 zemí s nejrozvinutějším signálem DAB+ v Evropě. „Rád se budu s evropskými kolegy podílet na sdílení zkušenosti z České republiky i v oblasti distribučních platforem a on-demand obsahu, protože prioritou média veřejné služby je neustálé hledání nových cest, jak dostat obsah vysílání k posluchačům,“ řekl René Zavoral.

Rozhlasový výbor EBU (Radio Committee) je hlavním statutárním orgánem EBU pro evropské veřejnoprávní rozhlasy. Rozhoduje o strategických prioritách pro rozhlasové vysílání v Evropě. Rovněž formuluje společná stanoviska veřejnoprávních rádií v oblasti legislativy, autorsko-právních otázek, v hudební oblasti či digitalizace a podporuje rozvoj rozhlasového vysílání v členských zemích EBU. René Zavoral působil jako místopředseda Rozhlasového výboru od roku 2017, členem výboru je již od roku 2013.

Evropská vysílací unie sídlí v Ženevě a je přední světovou aliancí veřejnoprávních médií. Její základnu tvoří 116 členských organizací z 56 zemí Evropy a dalších 34 přidružených organizací v Asii, Africe, Austrálii a Oceánii a v Americe. Členské organizace provozují více než dva tisíce televizních, rozhlasových a online kanálů a služeb. Společně oslovují více než jednu miliardu lidí po celém světě a vysílají ve více než 160 jazycích. EBU rovněž zprostředkovává jednu z nejrozsáhlejších sítí na světě pro mezinárodní výměnu televizních a hudebních příspěvků, založenou na satelitních a optických spojích.

Složení Rozhlasového výboru EBU pro období 2021-2023

Předseda: Graham Ellis, BBC (Velká Británie)

Místopředsedové:
René Zavoral, Český rozhlas (Česká republika)
Serge Schick, France Médias Monde (Francie)
Philippa de Roten, RTS (Švýcarsko)

Členové:
Elsa Comby, Radio France (Francie)
Gabriel Byström, Sveriges Radio (Švédsko)
Giedrius Masalskis, LRT (Litva)
Frédéric Gérand, RTBF (Belgie)
Andrea Borgnino, RAI (Itálie)
Dan Santa, ROR (Rumunsko)
Zorana Bojicic, RTS/Radio Belgrade (Srbsko)
Javier Sánchez, RNE (Španělsko)
Maria Kozakou, ERT (Řecko)
Mirko Stular, RTVSLO (Slovinsko)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .