Odbavovací systémy VII. – rozšířenost a názory

radiotv22Sedmá část seriálu o odbavovacích systémech přináší informace o zastoupení jednotlivých produktů na českém rozhlasovém trhu a také názory jejich uživatelů. Nejrozšířenějším systémem je stále AudioVault, ale na paty mu stále více šlapou RadioSpirit a CartMaster. Subjektivně nejspokojenější ohlasy přišly na CartMaster, naopak uživatelé AudioVaultu mají k systému drobné připomínky.

AudioVault (výrobce Broadcast Electronics) – podrobnosti

Systém užívají: Radio FM Plus, Radio Šumava, Radio Karolína, Radio Faktor, Radio Gold, Eldorádio, Radio OK, Radio Černá Hora, Radio Euro K, Radio Agara, Radio Dragon, Radio Melody, Radio City, Radio Blaník, Radio Vranov, Radio Petrov, Radio Zlín, AZ Radio, Radio Orion, Radio Apollo, Radio Čas

Názory uživatelů:

 • Ivo Stejskal – Radio Faktor: Každý systém má svá pro i proti. Vcelku AudioVault funguje při správné konfiguraci a požadovaném hardware správně. Oproti jiným systémům mu však několik funkcí schází. Chtělo by to větší stabilitu ve vztahu k právě hranému playlistu – možnost přímého zasahování z jiných počítačů do aktuálního dění ve studiu.
 • Vláďa Polák – Radio Most: Tento systém nám vyhovuje, neboť spolehlivě splňuje naše požadavky na
  odbavování vysílání. Pro moderátory je jednoduše ovladatelný a přehledný. Vzhledem k celkové spolehlivosti systému v současné době neuvažujeme o změně.
 • Dan Rakaczky – Radio Agara: Pár věcí by se změnit dalo. Třeba aby karta měla více kanálů. Dále třeba jako u konkurenčních systémů např second strat u songu, nebo tvorba maker – tzn. kliknutím na jedno tlačítko připravit celou strukturu zpráv atd. Zlepšovat by se toho dalo dost.
  Pokud si ale zvyknete na to, jak to je, dá se dělat dobře i s tím.
 • David Beck – Blaník a City: Naprosto vyhovuje našim požadavkům na rozpojování vysílání. Četnost aktualizací a vylepšování sytému by mohla být častější než 1x za rok.
 • Ladislav Faktor – Radio Faktor: Na tomto systému oceňuji zejména jeho stabilitu a uživatlskou příjemnost, na druhé straně mi vadí jeho cena a možnosti (nebo spíš nemožnosti) rozšíření. Geniálně je zde vyřešena správa souborů na HD.

  Chybí zejména možnost míchat více audiosignálů do jednoho výstupu a také použití více typů komprese, velkým omezením je už dnes propustnost SCSI sběrnice i výpočetní výkon procesorů na kartách. Naopak software považuji dodnes za jeden z nejlepších.

RadioSpirit (výrobce Enigma, s.r.o.)

Systém užívají: Radio Haná, Radio Rubi, Radio Krokodýl, Radio Bonton, Radio Metuje, Radio North Music, Radio Hellax, Radio Relax, Radio Contact, Radio Life, Radio Jih

Názory uživatelů:

 • Pavel Váně – Radio Jih: Zatím jsme ještě nevychytali všechny mouchy, ale zdá se mi, že je to dobře myšleno. Tenhle software totiž nejen odbavuje, ale taky programuje. Je to tedy všechno v jednom. Mnohem lacinějši, domácí a zdá se snad spolehlivé. Spirit pracuje trošku s jinou filozofii, ale pokud se s ní hudební redaktor ztotožní a nesnaží se z toho vytlouct něco, na co to nebylo stavěné,
  myslím, že výsledky můžou být velmi slušné. Velice zjednodušeně řečeno, pracuje to víc s udržením nějaké určené nálady, než s přesným umísťováním kategorií, ale vlastně to dokáže i to, ale hlavně to jede v reálném čase, takže velice přesně reaguje třeba na odehrané písně
  na přání – a už je do playlistu nenabízí. Ale samozřejmě dokáže plánovat i dlouho dopředu, hlídat rotace, dělat přehledy hratelnosti pro hitparády, IFPI, OSA a Intergram, samozřejmá je spolupráce s obchodním oddělením, atd.
  Výhodou je, že autor je tady v republice a okamžitě může reagovat, vylepšovat, nové nápady hned uvést do života. Takze zatim si netroufam definitivne hodnotit.
  Odbavovací část pracuje na standartních kartách Digigram a řekl bych, že je modernější než u nás nejběžnější Audiovault.
 • Michal Sroka – Radio North Music: V Podstatě jsme spokojeni. Přáli bychom si, aby se systém rychleji rozvíjel a aby se při vývoji více pamatovalo na odbavovací a produkční modul místo zdokonalování vlastního scheduleru.
 • Josef Hejl – Radio Rubi: Ano, se Spiritem jsme spokojeni, má automatické odbavení všeho včetně
  reklamy – nyní nejdokonalejší systém v ČR.
 • Marek Berger – Radio Krokodýl: Měl jsem možnost porovnat i ostatní odbavovací systémy a myslím, že tento je velmi konkurence schopný. Radiospirit je stabilní, velmi lehce ovladatelný a přehledný nejen pro moderátora, ale
  i pro hudebního programátora. Umožňuje velmi mnoho možností
  programovat jak hudbu, tak i ostatní zvukové soubory, které přimo zasahují do vysílání. V programu mi chybí
  možnost editovat si přímo zvukový soubor v editoru (což není zase tak hrozné, někteří moderátoři nemusí být technicky zdatní…dostávají do studia již označkované soubory), ale predtočení např. vstupu
  moderátora a jeho umístění do programu je zatím ze studia nemožné.

CartMaster (výrobce 8BC, s.r.o.) – podrobnosti

Systém užívají: Radio Impuls, Kiss Hády, Kiss Morava, Kiss Publikum, Kiss Proton, Kiss Jižní Čechy, Radio Vysočina, Radio Prácheň, Radio Hity, Radio Expres, Radio Delta, Radio Jizera, Radio Crystal

Názory uživatelů:

 • Jan Němec – Radio Prácheň: Používáme software společnosti 8BC CartMaster a vysílání plánujeme na Selectoru. Po zkušenostech můžeme říct, že jde o velice vhodnou kombinaci plánovacího a odbavovacího softwaru, která nám umožňuje vysílání detailně naplánovat a následně pohodlně odbavit. Za dobu používání CartMasteru jsme se nesetkali s žádným nedostatkem, který by znemožňoval odbavit vysílání podle našich požadavků a představ.
 • Jaroslav Pýcha – Radio Crystal: Spokojenost veliká. Uživatelsky přítulné a přehledné. Spolupráce se
  stávajícím traffic sw a Selectorem takže není co řešit. Adaptabilnost systému na požádání. Hlavně servis je docela rychlej. Také spolupráce s RDS dynamickými texty je kvalitní.
 • Martin Kozlovský – Kiss Hády: S tímto systémem jsme spokojeni – samozřejmě neustále bombardujeme vývojáře
  této firmy různými požadavky a náměty na zlepšení. Musím konstatovat, že v převážné většině naše připomínky akceptují a program neustále vylepšují.
 • Josef Podstata – Radio Hity: Jako někteří jiní, „osvícení“, odbavujeme v CartMasteru a vysílání plánujeme na Selectoru, resp. Linkeru. Ostatní kombinace plánovacího a odbavovacího softwaru mohou být sice levnější, ale zatím neplní některé funkce, považované v dnešním broadcastingu již za standardní. Prostředí CartMasteru je uživatelsky velmi přítulné a přehledné, servis firmy je okamžitý a flexibilní. Schedulovat v jiném než profesionálním prostředí Selectoru, MusicMasteru, Powergoldu apod. považuji zatím za nepochopení filozofie programmingu, ale každý svého štěstí strůjcem.

DadPro 32 (výrobce ENCO) – podrobnosti

Systém užívají: Frekvence 1, Evropa 2, Radio Impuls, Kiss 98fm, Kiss FM, Radio Beat

Názory uživatelů:

 • Jan Kučík – Radio Impuls: DAD32 je systém, který je nanáročný na hardwarové vybavení PC na kterém běží. Naopak náročný je na výběr zvukových karet. Nedá se totiž provozovat na „běžných“ zvukovkách, ale na tzv. DSP kartách. Což je sice stabilnější, ale mnohem dražší. Co se týče systému samotného, je poněkud těžkopádný, to vyplývá už z koncepce … několik na sebe navázaných „celků“ vzájemně propojených „klasickou dýbejskou“ (něco jako dBase verze III.) a navíc nutnost síťového serveru. Nepříjemné je to že ze systémem lze pracovat pouze v reálném čase, tj. každá „cesta“ zvuku do systému trvá celý reálný čas. Další mínus je v použitém formátu kódování zvukových souborů. MP3 už je daleko dále co se týče poměru kvality zvuku a velikosti souboru. Také pokulhává editace zvuků, která je možná pouze vestavěným „něco jako editorem“. Zkrátka za hodně peněz málo muziky.
 • Igor Kapoun – Radio Brno Valc: Se systémem jsme naprosto spokojeni, je vysoce stabilní. Jinak trochu pokulhává přehlednost, neškodilo by více informací
  na monitoru.

Dalet (výrobce Dalet-a.n.n.) – podrobnosti

Systém užívají: všechny stanice Českého rozhlasu

Názory uživatelů:

 • Radoslav Řezníček – ČRo Olomouc: S poskytovanými možnostmi z hlediska přípravy a odbavení programu jsme spokojeni. Občas se vyskytnou náhodné problémy, které nelze navodit opakovaně a tudíž
  snadno reklamovat (odbavovací modul přeskočí položku playlistu, ustřižené slovo na konci repa, čas na indikátoru běží, z výstupu ticho…) Výskyt těchto poruch je v přibližně v relaci ke dřívějším „klasickým“ poruchám
  (nerozjeté nebo přeskakující CD a pod.)

  Uvítali bychom větší stabilitu, některé drobnosti v ovládání, provázání s dalšími námi používanými informačními technologiemi (tento problém řešitelný spíše na straně těchto technologií nebo organizací práce).

 • Karel Zajíc – ČRo Regina: Relativně jsme spokojeni. U nás je totiž problém s tím, že při zavádění systému bylo vše konfigurováno pro odbavování jedné stanice, ale teď z původního serveru vysíláme stanice dvě. To je důvod občasných chyb ve vysílání (prohazování příspěvků, delší odezva systému)

Žádný další odbavovací systém nemá zastoupení ve více než jedné české rozhlasové stanici. Jedná se například o systém italské firmy Tiesecci na Zlaté Praze nebo AirPlay od K-Pro softu na Radiu Tep. Odbavovací systém rádií Egrensis, Děčín, Profil a Presston se nám zjistit nepodařilo, Radio 1, Radio Classic a Country Radio dosud počítačové odbavování vysílání nepoužívají. V poslední části našeho seriálu se pokusíme o srovnání jednotlivých systémů a závěrečné zhodnocení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: