Letní novinky na VKV vysílačích II.

Dnes pokračujeme v sumarizaci letního dění na rozhlasové scéně v oblasti nových vysílačů. Velice dobře se rozrůstá rockové Radio Beat, své působiště rozšiřuje moravské Radio Čas, a další stanice. Další podrobnosti z července i srpna přináší dnešní druhý díl o FM vysílačích.

Rockové Radio Beat dne 17.7. spustilo další městský nízkovýkonový vysílač, sice malý 200W „bubláček“ v Karlových Varech a postupně tak penetruje českou kotlinou do všech klíčových krajských měst. V Karlových Varech se vysílá na frekvenci 106.8 MHz, domovskou je Beatu vysílací lokalita Evropy 2 – Goetheova vyhlídka 678+25m a vyzářený výkon je 200W všesměrově s vertikální polarizací.

V posledních červencových dnech, v případě Petrova budu zcela konkrétní (30.7.), byly spuštěny tři nové dokrývací kmitočty silných hráčů českého resp. moravského trhu, „blaníkovského typu“ Radia Čas FM a prakticky totožného Radia Petrov.
Radio Čas FM rozšířilo své působiště o Vyškovsko a Luhačovicko. Ve Vyškově se svým 150W vysílačem o frekvenci 95.8 MHz umístěném na BTS Vodafone v blízkosti dálnice D1, respektive u rozbočení dálnice na Kroměříž. Dvoupatrový anténní systém Kathrein krásně vidno na vrcholu již z dálky pozorovatelné montované věže. Oficiální lokalita: Vyškov – Vlčí doly 290+35m. Jaká je přesná dispozice rozvysílaného vysílače Času v Luhačovicích – 93.8 MHz/150W z vlastní zkušenosti nevím, čekám zde obdobné vysílací prostředky. Oficiální lokalita vysílače v Luhačovicích je vodárna v ulici Hrazanská 329+20m. Kdo z místních by mohl podat RadioTV konkrétní zprávu, tak vyběhněte ze středu lázeňského městečka na půli cesty k tamnímu Jezírku lásky.
To brněnské Radio Petrov se prozměnu „zakopalo“ ve Žďáře nad Sázavou, s rovněž 150W městským vysílačem, jenž šíří program Petrova na frekvenci 98.0 MHz z nedaleké, z pozice centra východně položené Novoměstské vodárny 627+16m. Zde fyzicky naleznete jeden vysílací prvek, rovněž firmy Kathrein, umístěný v horní polovině věže. Polarizace vertikální. Využitelný diagram byl ČTÚ stanoven na 200-320st.


Pokrytí Radia Petrov z vysílače ve Žďáru nad Sázavou

srpen 2008

Druhé prázdninové zasedání RRTV znamenalo další obohacení, či chcete-li zahuštění kmitočkového spektra. Přiděleno bylo celkem 5 nových městských lokálek, další dvě (ty nejlukrativnější) spadly rovnou do licenčního řízení. Schváleny byly rovněž dvě změny vysílací lokality.

Velikou radost v těchto dnech jistě projevuje dlouhodobá jednička sítě Kiss radií – brněnské Kiss radio Hády.
Rada mu totiž do vínku přidělila rovnou dva zkoordinované kmitočty v městských aglomeracích, sice pro osmadvacetitisícový Hodonín a sedmnáctitisícové Svitavy. V Hodoníně bude Kiss radio vysílat z jižní části města – z ulice Koupelní na frekvenci 101.1 MHz, výkonem 100W. Přidělený vyzařovací diagram je především na Slovensko značně ořezán. Ve Svitavách budou pro změnu Hády šířit svůj signál z komínu TOS Svitavy v ulici Říční. Zdejší frekvence bude 90.8 MHz, vyzářený výkon 200W, polarizace vertikální a diagram všesměrový bez omezení. Ještě trefně podotknu, Kiss Hády používá vysílací antény francouzské provenience, značky Ecreso.


Teoretické pokrytí KISS Hády z frekvence 101.1 MHz v Hodoníně

Pootavské Radio Orlík ještě ani nezačalo pořádně vysílat a RRTV je k němu velice štědrá – přidělila mu již čtvrtý vysílací prostředek. Po základním článku skládanky 94.5 MHz Tábor získalo 94.5 MHz Orlík a 99.1 MHz Písek. Nyní mu byl přidělen krásný 400W kmitočet pro čtyřiadvacetitisícové Strakonice. Toto jihočeské město bude z lokality město s přehledem pokryto – signál se patřičně rozletí především údolím řeky Otavy. Frekvence zde je 101.1 MHz, ERP výkon 400W, polarizace vertikální. V případě Orlíku půjde o suveréně nejsilnější vysílač.

Do města Mělníka nad řekou Labem zavítá signál Hitradia FM. To totiž obdrželo od RRTV vysílací prostředek Mělník – město o frekvenci 91.7 MHz a ERP výkonu 200W vertical. Vysílač by měl být koncipován do městské lokality Rousovice, ul. Ve Žlábkách 192+35m. Omezení užitečného signálu je pak ČTÚ určeno především směrem na Prahu, vůči Radiu 1 – 91.9 MHz .

Centrum jižních Čech, stotisícové České Budějovice, si jako jasný cíl vyhlédlo pražské Fajn Radio. Rada RRTV se mu nyní po úspěšné koordinaci kmitočtu u ČTÚ rozhodla vyhovět. Sic slabší 100W vysílač o frekvenci 101.9 MHz, však spolehlivě dokryje celé město a velice slušně se rozletí i do okolí. Koordinace byla totiž velmi chytře postavena na komín teplárny o nadmořské výšce 402+114 metrů.  Největšími limitery signálu pak budou 102.2 MHz / 1kW Nové Hrady a 101.8 MHz / 1kW Tábor. Vůči nim je směrováno i omezení diagramu. Zásah nového vysílače přinese Fajn radiu přes 100 tisíc potenciálních posluchačů.

Veliký „mazec“ je zkoordinovaná frekvence pro největší moravské město Brno. A pokud tato má i dostatečnou sílu, v konkrétním případě plných 500W, je celkem nasnadě, že musela notně skončit v licenčním řízení. Vysílací prostředky byly zkoordinovány pro Brno – Kohoutovice, ul. Myslivní, frekvence 105.1 MHz / 500W. Dle výpisu propočtového systému Radiolab by měla tato frekvence zásobit 378 tisíc potenciálních posluchačů, kvalitním signálem bude pokryto město Brno a blízké okolí. O novou brněnskou frekvenci se dá čekat ze stran současných i potenciálních broadcasterů značný zájem úměrný lukrativnosti vysílací lokality.


Teoretické pokrytí z nové frekvence v Brně

Do licenčního řízení rovněž sklouznul „městský“ vysílač pro Most a okolí. 200W vysílač na Širokém vrchu, 386m vysoké vyvýšenině na západě Mostu, bezproblémově pokryje nejen město samo, ale signál se široce rozletí do celé mostecké pánve. Klíčová města Most, Jirkov, Chomutov či Litvínov, to je lehký výčet v potenciálním zásahu, jež je dle Radiolabu vypočtený na 146 tisíc obyvatel. Poměrně vysoká a čistá frekvence 107.9 MHz však dává šanci zachytit i vzdálenějším. Už proto byl radou RRTV zvolen nejplurálnější systém přidělení – licenční řízení.

Dvě drobné změny nastanou na stávajících a shodou okolností ještě nevysílajících vysílačích. Kiss radio Morava udělala dle slov technika Tomáše Štuknera v koordinaci kmitočtu pro Mohelnici 97.8 MHz / 200W drobnou chybku ve WGS-84 souřadnicích, a nyní ji s posvědcením ČTÚ napravuje na správnou původně zamýšlenou lokalitu vodárna Podolí. Liberecké Radio Dobrý den pro změnu cíleně mění umístění vysílače 93.3 MHz / 200W z lokality ZOO na pro radio z několika hledisek výhodnější vodárnu 455+20m.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: