Evropa 2 si spíchla nový zvukový kabát

radiotv22Dnes je tomu přesně týden od chvíle, kdy skoroceloplošná hudební stanice Evropa 2 (a nejstarší hudební stanice v ČR) nasadila do svého vysílání kolekci zbrusu nových, krátkých a svižných jinglů. Ze staré party zůstal prakticky jen časák, reklamní break a takzvaný odpojovák, resp. připojovák, který v praxi slouží jako signál pro jednotlivá lokální studia, že jim začínají běžet jejich regionální minutky, které se využívají hlavně k lokálnímu zpravodajství a reklamě, případně k vysílání vlastního programu v tzv. dlouhých odpojovácích.
Pakliže vám nové jingly nejdou do uší a máte pocit, že jste v nich slyšíte hlas někoho jiného, máte pravdu. V těch starých byl použit částečně hlas Davida Kollera (Lucie) a částečně bývalého moderátora E2, Romana Holého (Monkey Business, J.A.R., Sexy Dancers). Nové jingly jsou namluveny již jen jedním mužským hlasem, který jim propůjčil sám jejich tvůrce, mistr zvuku E2, Karel Kučera. V „ženských jinglech“ tolik zmateni nebudete. Budou sice také nové, ale jedinečný hlas Katky Kozákové zůstane zachován. Vedení E2 také nehodlá měnit některé slogany, které v jinglech používá, např. „Zpátky k muzice“.
V nových jinglech není už zdaleka kladen takový důraz na hudební motiv E2 a proto v nich dosud hojně omílaný trylek uslyšíte mnohem méně. Jsou také o poznání kratší, trvají řádově několik sekund, což je po poněkud ucajdaných a přežitých 15-ti vteřinových jinglech používaných do minulého pondělka, příjemná změna. Musím přiznat, že starý hudební obal – přesto že byl udělaný velmi kvalitně – se mi už také zajídal a nová kolekce jinglů se hodně povedla. Jsou dynamické, svěží a je z nich cítit, že nejsou dílkem kohosi, kdo dostal za povinnost „něco spáchat“. Ruka zvukařova si pohrála velmi slušně a tak to má být.
Snad jen jedna věc je pro mne osobně trošku nezvyklá, a to sice vysoká frekvence, s jakou jsou jednotlivé jingly do vysílání zařazovány. Evropa 2 totiž vkládá jingl po každé písničce vyjma těch případů, kdy po ní má mluvit moderátor. V praxi mi tak při počítání vyšlo okolo 7-8 jinglů za hodinu plus časák v celou. Podle ředitele vysílání Evropy 2 Petra Žižky se jedná o věc „…ve světě zcela běžnou. Například v Holandsku tímto způsobem vysílá mnoho rádií a nikdo se nepodivuje.“ V Česku je to zatím dost ojedinělé, zvláštní a v tom dobrém slova smyslu agresivní.
Nový zvukový obal se očekával již delší dobu a jeho nasazení předpokládal počátkem září, kdy pro Evropu 2 začíná nový „mediální rok“. Jak mi ale minulý týden řekl Petr Žižka, „…není na co čekat. Nové jingly jsou hotové, zbývá jen dotočit verze s ženským hlasem, což je otázka cca 1 týdne. Nových jinglů nebo spíše cutů je natočeno zatím asi dvacet. Trochu chceme překopat či spíše modernizovat i časák, ale základ zůstane stejný. No a proč jingl za každým songem? Proč ne!? Jsou krátké, originální a dodávají vysílání dravost a svižnost. Není to ospalé. Ve světě je to běžná záležitost.
Evropa 2 chce zavát do českého éteru nový, svěží vzduch a být opět v něčem první. Uvidíme, jak se to ujme. Buď to bude posluchače prudit (obvlášť, pokud budou moderátoři mít i nadále povinnost ve svém vstupu zmínit slova „Evropa 2“) a nebo to vezmou úplně přirozeně a nebude jim taková četnost identifikace pomocí jinglů vadit. Úspěch celého experimentu bude podle mého názoru hodně záležet na tom, jaké množství jinglů se bude rotovat, jak budou vybírány a jaká bude jejich pestrost. Nelze předpokládat, že by se v tomto případě vystačilo s nějakými deseti kousky, které by byly ve vysílání donekonečna omílány, byť by byly sebekrásnější. Ale to asi Evropa 2 pochopila …

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .