Co se děje na Radiohradu?

radiotv22Situace na rozhlasovém trhu severní Moravy byla několik let víceméně stabilní. Radio Orion bylo jedničkou téměř po celá devadesátá léta a v číslech poslechovosti se mu blížil pouze opavský Hellax. Ovšem v posledním roce se i na Ostravsku začínají dít věci. Nejdříve raketový nástup Kiss Moravy, která oslovila hlavně nejmladší věkové skupiny, potom vzestup Radia Čas s těžištěm mezi lidmi „v nejlepším věku“ a do třetice zaútočil i Radiohrad, nenápadné malé rádio z Těrlicka, které stálo vždy spíše v pozadí a uždibovalo zbytky z reklamního koláče.
Této pozice se Radiohrad dlouho nemohl zbavit, pokrytí nebylo nijak zázračné – příjem ve strategické Ostravě byl totiž velmi obtížný – a lidé neměli velký důvod ladit ani kvůli programu, který byl naprosto průměrný: hudební všehochuť a do toho pár vstupů moderátora. Tomu odpovídala i poslechovost, v posledním roce postupně klesala z necelých třiceti až na dvacet tisíc posluchačů denně podle Mediaprojektu I.-II.Q 2000.
Změna nastala v červenci tohoto roku. Nejdřívě byla ukončena spolupráce s Radiem Orion, jehož noční pořad Ponocování z důvodu finančních úspor Radiohrad přebíral. Následovala instalace nového odbavovacího systému, nový hudební formát a kompletně předělaný zvukový obal rádia z dílny ostravského MixMan Studia a příchod bývalého moderátora Radia Čas Petra Nováka, který se měl postarat o program. A právě jemu jsme položili pár otázek.

Radiohrad byl ješte letos na jaře průměrným rádiem s podobnou muzikou jako Hellax nebo Orion, jehož noční vysílání dlouho přebíral. Co se v létě změnilo?

No nevím jestli s podobnou muzikou ale byla to spíš taková všehochuť, která místy nedávala smysl a důvod proč takové rádio poslouchat. V létě (přesně 17. července) došlo k totální změně – naše rádio se profilovalo převážně na muziku osmdesátých let.

Jak tedy v současnosti vypadá vaše vysílání? Co hrajete, na koho míříte a komu chcete sebrat posluchače?

Jak známo posluchači nepadají z nebe, posluchači se rodí a rádio (jako takové) je provází celým životem. Nedá se říci, že míříme na nějakou přesnou věkovou kategorii, hrajeme hity osmdesátých let a netroufám si říct, že míříme od 25ti let do nevím. Je to rádio, které nenaštve puberťáka ani někoho komu je víc než 25 let. Spíše počkáme a uvidíme koho to naše vysílání zasáhne. Pak se uvidí, do koho se má smysl „navézt“. To všechno ukáže čas.

Slabou stránkou Radiohradu bylo a je zpravodajství. Co s tím chcete dělat?

S tím nesouhlasím, že bylo a je! Zprávy přebíráme od Českého rozhlasu a nemyslím si, že by měl ČRo zprávy nějak slabé. Možná míříte na výběr informací, které většinou nezasahují severomoravský region, ale to určitě budeme řešit. Do konce roku 2000 to ale nestihnem.

Poslechovost byla dlouhodobě na hranici třiceti tisíc. Jaká čísla si slibujete od nového formátu?

Rozhodně víc než třicet tisíc a věříme tomu. Ostatně kdybychom nevěřili, tak by nemělo cenu něco takového dělat ne? Když se bavíte s kýmkoliv z branže a řekne se Hrad tak větsinou slyšíš – „Aaaaleeee ….to je někde na Těrlicku? A funguje to vůbec ještě?“ Zkrátka uděláme všechno proto, aby si ostatní uvědomili, že každý má šanci a nikdy nikdo neví z které strany mu někdo jiný natrhne prdel. :-)

Radiohrad je pravděpodobně rádiem s nejmenšími náklady v republice. Jak to děláte?

Jezdíme na kole, pijeme vodu, chytáme žáby a vysíláme z krmelce.

Problémem Radiohradu bylo slabší pokrytí. Oba dva kmitočty pokrývaly oblast na východ od Ostravy, tedy města Havířov, Karviná, Český Těšín. V létě se ale signál dostal i do Ostravy? Čím to?

Máme nový vysílač na kótě Havířov – Godula, která je se svými 770 metry mnohem lepší než předchozí místo. V Ostravě už tedy nemáme s pokrytím problém. A do budoucna chystáme v této oblasti ještě další překvapení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .