Video celého světa na jednom místě

rssmalePoužíváte RSS čtečky k odběru článků z vašich oblíbených serverů? Vězte, že na podobné bázi může také fungovat i sledování videa. No uznejte, bavilo by vás neustále klikat na stránky youtube a na specializované servery den co den, jen abyste se ujistili, zda náhodou nový díl vašeho oblíbeného pořadu nespatřil světlo světa? A i když byste tento proces podstoupili, představte si, že narazíte na deset nových videí, ale veškerý svůj volný čas jste promarnili hledáním. Kdy se tedy na ně podíváte?

Ze zdánlivě slepé uličky vás může vyvést aplikace Miro, která vzešla z dílny Participatory Culture Foundation. Nabízí toho až překvapivě mnoho, přičemž stěžejní kouzlo v ní spatřuji ve dvou funkcích.

Videopodcasty jsou obdobou podcastů, patřící mezi vymoženost, kterou používám každý den. Vyhledal jsem si rozhlasové pořady, na které nemám čas, abych je poslouchal v pro ně určenou dobu. Pořady se mi stahují do iTunes automaticky, poté si je „přetáhnu“ do telefonu a při cestách doháním to, co jsem přes týden nestihl. U videopodcastů se to má naprosto totožně, může se však zdát, že jsou hůře dohledatelné. O opaku vás přesvědčí právě Miro, protože díky aplikaci si můžete na základě třeba žánrů vyhledat to, co vás zajímá. Chcete si vybírat ze zpravodajských pořadů, nebo zaměřených na vědu? A co třeba filmy, seriály, animované snímky. Zprávy ze světa byznysu, náboženství nebo sportu? Nic není nemožné, naopak vše přehledně rozčleněné a uživateli i „ohvězdičkované“, takže můžete filtrovat právě i skrze oblíbenost pořadů. Hledat pořady můžete ale také na základě jazyka, v jakém se v nich hovoří, přičežm pod češtinou nalezne Miro pouze (za to skvělý) videopodcast Digit dvojice Jana Březiny a Petra Máry. Pořady můžete pochopitelně hledat i na základě názvu, a pokud jej Miro nenajde, nepředstavuje to žádnou potíž, abyste si (stejně jako u čteček RSS) připojili odběr pořadu za pomocí oficiálních stránek pořadu.

share

Miro ale pochopitelně není jen o tom, že si fascinovaně budete procházet seznamy videopořadů na rozličná témata. Devíza tkví v tom, že si dáte odbírat ty, které vás zaujmou (a ty si můžete třeba, chcete-li mít pořád a přehled, rozdělovat do složek podle kategorií). Aplikace poté bude automaticky stahovat nové díly daného pořadu a ukládat vám jej do složky „New“. Až budete mít čas, a klidně i bez online připojení, si sednete před počítač a nové díly pořadu zhlédnete.

Stačí si Miro trošku „proťukat“ a brzy zjistíte, že nejenže díky tomuto prográmku můžete být v obraze, ale ušetříte s ním spoustu času. Mezi další silné stránky patří schopnost programu hledat videa na všech předních videoserverech (např. Youtube, Video Google, Dailymotion aj.) a z těchto serverů je stáhnout. A jako takový bonus je interní video přehrávač, který se popere i s HD filmy (ty ostatně i ve svých kategoriích nabízí). Možností nastavení a dalších funkcí nabízí Miro ještě více, ale to podstatně bylo napsáno a ostatní nechť „ochutnají“ vaše smysly samotné. Aplikaci lze zdarma stáhnout zde a určitě dobrou zprávou je, že existují verze jak pro Mac OS X, tak i pro Linux a Windows.

Lukáš Gregor, Twitter, blog

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,