Internetová rádia a povinné poplatky

radiotv22Jednou z významných položek v rozpočtu kamenných rádií jsou poplatky tzv. ochranným organizacím. Musí i čistě internetová rádia platit organizacím OSA a Intergram? Samozřejmě ano. Ale kolik musí platit? A platí opravdu všechna rádia?

Lidová OSA, nákladnější Intergram…

Poplatky terestrických stanic ochranné organizaci interpretů (Intergram) a autorů (OSA) se pohybují ve statisících až milionech korun na základě příjmů z reklamy. Jak velké poplatky vyměřily tyto organizace čistě internetovým rádiím?

„Odměna je sjednána ve formě podílu ve výši 3,1% z příjmů internetového radia z reklamy realizované ve vysílání, minimálně však tato odměna činí pro 1 kanál Kč 10.000 měsíčně. Pro více kanálů (tzv. radia multikanálová) je odměna odstupňována podle počtu kanálů, a to až do výše Kč 60.000 měsíčně. Počet vysílacích hodin není rozhodující,“ říká Ludmila Antošová ze společnosti Intergram.

Druhá z ochranných organizací, tzv. OSA, klade internetovým rádiím podstatně lidovější podmínky. „Provozovatel internetového rádia s původním vysíláním je povinen Ochrannému svazu autorskému platit 5 % z příjmů, minimálně však 4000 korun za jeden kanál. Za každý další kanál platí 500 korun navíc až do výše 7000 korun,“ sdělila nám za Ochranný svaz autorský Jana Barová.

Platí všichni?

Ani jedna z ochranných organizací ovšem nebyla ochotna odpovědet na otázku, se kterými stanicemi má uzavřeny smlouvy. Pro odpověď tedy bylo nutno jít přímo za jejich provozovateli. Dva největší broadcasteři původního internetového obsahu potvrdili, že jejich podnikání je v souladu se zákonem, ale o výši svých poplatků hovořit nechtěli.

„Ano smlouvy s OSA a INTERGRAM máme. Výši poplatku nemůžeme zveřejnit, smlouva s těmito organizacemi nám to zakazuje, ale je to pevný poplatek plus procento z odvysílané reklamy,“ odpovídá jednatel AB Radio Adam Křikava a ve stejném duchu se vyjadřuje ředitel sedmikanálového Radia Valc Igor Kapoun. „Vysíláme v souladu s platným právním řádem ČR. Vztahy s ochrannými organizaceni máme vyřešeny. Po konzultaci s např. OSA se o bližší údaje stran poplatků, prosím, obraťte přímo na ochranné organizace.“

Třetí a zároveň poslední stanice, která potvrdila legálnost svého počínání, je Radio Akropolis. „Mohu říci že jsme byli první internetové rádio které za těmito organizacemi přišlo a řeklo ‚Jsme tu a chceme s vámi uzavřít smlouvu‘. I když, v české společnosti, je stále ještě ten kdo se dobrovolně přihlásí k placení čehokoli považován za minimálně velmi zvláštního, jako radio které
chce v budoucnu získat licenci k terestrickému vysílání si pirátské jednání nemůžeme dovolit,“
říká šéfredaktor Radia Akropolis Jakub Bouček a jako jediný přibližuje i výši poplatků. „Vzhledem k tomu, ze jsme studentské a neziskové rádio, podařilo se nám uzavřít
velmi přátelské smlouvy. Konkrétně paušální poplatky dělají u organizace OSA 400 Kč mesíčně a u Intergramu 2500 Kč měsíčně. Poplatky jsou tedy opravdu ve výši velmi přátelské a hlavně pro neziskové radio únosné.“

Další kontaktovaná internetová rádia na e-mailovou výzvu RadioTV po dobu jednoho týdne neodpověděla. Buď tedy smlouvy uzavřeny nemají a proto se jejich provozovatelé odpovědi vyhnuli nebo poplatky platí a výzva k nim nedoputovala nebo odpověď nepovažovali za nutnou. Do této skupiny patří RádiJO coby nástupce kultovního Radia Limonádový Joe, dvojice Tip Radio a Music Radio sdružená pod značkou Radio Subway, křesťanské AW Radio nebo taneční DFR Radio.

Na českém internetu existuje ještě řada dalších rádií, ale jejich funkční živé vysílání je natolik sporadické, že nemá smysl zjišťovat, zda mají v pořádku smlouvy s ochrannými organizacemi…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .