Víte, kolik bere Jan Kraus za jeden pořad?

ct-uvolnete-se-prosim-jan-kraus-velkyGLOSA – A mělo by vás to vůbec zajímat? Bulvární tisk je pochopitelně toho názoru, že ano. A přinesl informaci, že Kraus bral za jeden díl jeho noční talkshow na obrazovce České televize 250 tisíc korun. Prima mu bude platit dokonce „až“ 400 tisíc. Proč to píšu v uvozovkách? Protože mě zaskočilo, že je to tak málo. Nejsledovanější pořad totiž zasluhuje daleko vyšší honorář.

Uvolněte se, a nezáviďte mi, prosím…

Jan Kraus je bezesporu největší momentální hvězdou místního formátu. Jde o respektovaného herce, baviče i moderátora. Svou pozici si uvědomuje, a v kombinaci se svou konfliktní povahou dává všem najevo, kdo je na jevišti, a potažmo i před televizními kamerami pánem. Česká televize jej neudržela, a tak přešel na Primu, kde mu přislíbili víc peněz. A není se co divit. Pokud byla ČT ochotna platit za produkci svého nejsledovanějšího pořadu jen 250 tisíc korun za jeden díl, jde spíš o „symbolickou“ sumu vzhledem k ratingům, které tento pořad generuje.

Když jsem mluvil s jedním z bývalých šéfů televize Markíza, poukázal na zajímavý paradox. Domácí tvůrci dokážou vygenerovat čísla sledovanosti srovnatelná s hollywoodskými trháky, ale za zlomek ceny. Pokud za „áčkový“ film, který vám přinese milion (a víc) diváků zaplatíte téměř milion korun, tak zábavní pořad typu Nikdo není dokonalý vám přinese rovněž milion diváků, ale bude vás stát na produkčních nákladech jen několik set tisíc. Reklamu přitom prodáte za stejné peníze.

Proto když Jan Kraus přinášel České televizi pátek co pátek minimálně milionovou sledovanost, měl jeho pořad hodnotu srovnatelnou s hollywoodským filmem. Proč by tedy jeho produkční společnost nemohla brát i srovnatelný honorář?

NÁZOR: Je opravdu Jan Kraus tak důležitý?

jan-krausFoto: Česká televize

Jakou hodnotu má milion diváků?

Na talkshow Uvolněte se, prosím, bylo vidět, jak je levná. Nebýt osobnosti moderátora, podobala by se jakékoliv jiné studiové talkshow, kterých už Česká televize vysílala hodně. Jenže žádná z nich nevygenerovala v posledních letech tak silný ohlas jako právě ta Krausova. I proto bude hodně těžké najít za ni náhradu. Byť jsem daleko od toho, abych Jana Krause jakkoliv přehnaně obdivoval.

Pro Primu znamená Krausův příchod dobrou koupi. Za cenu 400 tisíc korun dostane televize pořad, který má vybudovanou silnou značku, a může být její vlajkovou lodí klidně i několik let. Pokud Prima nepodcení promotion, tak milionová hranice diváků by měla být každý týden samozřejmostí. Nutno dodat, že Prima tolik diváků mnohdy nepřiláká ani se svými áčkovými filmy. I proto může mít pro ni Kraus významnou hodnotu.

Až se tedy bude bulvár pohoršovat, kolikže to bere ten Kraus za jeden díl, může k tomu připsat ještě dvě poznámky. Suma 400-tisíc rozhodně nepůjde celá do Krausovi kapsy, ale půjde na zajištění produkce pořadu (část honoráře pochopitelně dostane i samotný Kraus za moderování a scénář, ale určitě ne víc než třetinu celé sumy). A pokud by se jednou měřila výše honoráře podle dosažené sledovanosti, měl by tento pořad nárok minimálně na dvojnásobek.

Autor článku:

Komentáře (3)

    1. pitris

      Rozhodně si nemyslím,že Kraus je bulvárnější,než Šíp.To jenom blbec může napsat.Ti dva si zvou hosty vtipné,i trapné,a pokud je rozhovor bulvár,tak SETI72 je idiot.

    2. Maxx

      Taky nechápu, co je na Krausovi bulvárního. Jenže existuje podivná sorta lidí, podle kterých je všechno, co se vymyká jakési alternativě, bulvární, komerční apod. SETI72, to chce klid!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .