UPC Direct programově nabobtná, chystá i šest HD programů

upcPrvní květen stanovil provozovatel satelitní platformy UPC Direct za ten správný okamžik pro spuštění svojí služby z družice Thor 5 a 6 na pozici 0,8 stupeň západně. Zároveň až do září bude pokračovat stávající vysílání prostřednictvím Astry 19,2. Vzniká tak dostatečně dlouhý časový prostor pro přechod na nové frekvence a novou satelitní pozici. Satelitní vysílání v Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku bude nově zastřešovat společnost UPC DTH, která sídlí v Lucembursku. V Česku má zhruba 104 tisíc klientů, na Slovensku si její služby platí 32 500 diváků.

Přechod na nové vysílací pozice umožní této platformě významně rozšířit svoji programovou nabídku. Nevýhodou oproti některým konkurentům na českém trhu byla dosavadní absence stanic vysílajících ve vysokém rozlišení. To by se mělo od příštího měsíce změnit díky širší kapacitě deseti transpodérů, kterými bude UPC na Thorech disponovat. Jeden z nich bude určen pro HD vysílání a podle dostupných zpráv přinese divákům šest kanálů ve vysokém rozlišení. Půjde o ČT HD, Nova HD, Nova Sport HD, History HD, Nat Geo HD a Rush HD. Cena za tento balíček ještě nebyla oficiálně stanovena, na Slovensku by měl příjít na 5 eur měsíčně. Vyšší kapacita na nových transpodérech rovněž přinese vyšší datový tok, který umožní zkvalitnit obrazovou stránku vysílání.

Celkem by českým a slovenským divákům mohlo být nově dostupných až sedm desítek stanic v jejich jazykových mutacích a dalších minimálně třicet FTA (volně dostupných) kanálů. UPC Direct tím dožene konkurenční nevýhodu, když nenabízel mnoho domácích programů, které byly snadno k dipozici buď u satelitní konkurence, v kabelových sítích a dokonce i v pozemních digitálních multiplexech. V současnosti v této platformě chyběly například Prima COOL, MTV Czech, Dvojka, Trojka, TV Lux, JOJ Plus či TV Doma.

Posledním rozšířením programové nabídky UPC Direct ještě prostřednictvím družice Astra bylo zařazení stanice Nickelodeon v minulém týdnu. Kanál pro děti a mládež vysílá v češtině 24 hodin nonstop. Pochází z rodiny stanic MTV Network International, které zastřešuje Viacom Inc.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .