Železný zopakoval: Čtvrteční výzva Rady se týkala PPF

radiotv221Finanční skupina PPF získala společnost Vilja za 370 miliónů korun, tvrdí Vladimír Železný. Údajně odvolaný ředitel televize Nova neuznává kroky, které podniknul Jaroslav Buriánek z pozice jednatele CET 21, a odmítá „pomoc“ PPF.

Osvědčený scénář použila při údajném vstupu do televize Nova finanční skupina PPF. Nejprve vyvolala mediální dojem, že firmy okolo Novy jsou ve finanční tísni, a poté přispěchala s prohlášením, že je připravena televizi pomoci. Společnosti, kterým takto PPF v minulosti pomohla, často zemřely. Ve svém sobotním pořadu Volejte řediteli to řekl Vladimír Železný, který byl podle PPF odvolán z funkcí generálního ředitele i jednatele licencované společnosti PPF. Nova podle něj takovou pomoc nepotřebuje, protože její finanční situace je stabilizovaná.

Železný zveřejnil částku, za kterou PPF odkoupila od tří zakladatelů CET 21 – Josefa Alána, Vlastimila Venclíka a Petra Hunčíka – společnost Vilja, která má obsahovat jejich někdejší podíly v CET 21. Podle Železného mělo jít o 370 miliónů korun.  CET 21 na tom asi není finančně tak špatně, když PPF zaplatila za čtvrtinový podíl v této společnosti tak vysokou sumu, řekl Železný. Zároveň ale zopakoval pochybnosti o tom, zda Vilja skutečně vlastní bývalé podíly Venclíka, Alána a Hunčíka v CET 21. Ti zatím nedoložili kupní smlouvy nebo smlouvy o převodech podílů na Vilju, které od nich požaduje Rada pro vysílání.

Železný: Buriánek byl mouřenín, co měl odvést špinavou práci

Na koupi podílů tří zakladatelů CET 21 měl předkupní právo MEF Holding, respektive jeho dceřinná firma MEF Media. Ta do CET 21 vstoupila navýšením základního jmění v roce 1999. Rejstříkový soud však tuto skutečnost neuznal, a dosud ji nezapsal. CET 21 se měla prostřednictvím jednatele Aleše Rozehnala proti tomuto verdiktu odvolat, PPF ale minulý týden oznámila, že Rozehnal odvolání stáhnul. To by znamenalo, že MEF Media, ale ani Edikon, který do CET 21 vstoupil stejným způsobem, neměl žádný podíl na licenci TV Nova. Železný stáhnutí odvolání neuznává, protože podle něj za CET 21 mohou jednat pouze dva jednatelé najednou.

Podle PPF odvolání stáhnul Rozehnal společně s jednatelem CET 21 Jaroslavem Buriánkem, který měl v polovině června nahradit v této funkci Vladimíra Železného. PPF minulý týden oznámila, že prostřednictvím Vilji vlastní v CET 21 majoritu a Buriánka nahradila novým jednatelem Alešem Minxem. Zároveň sdělila, že odvolala i další jednatelku CET 21 Libuši Šmuclerovou, místo které do této funkce zvolila Petra Dvořáka. Železný ve Volejte řediteli řekl, že skutečnými jednateli CET 21 jsou Šmuclerová, on a Rozehnal. Protože za společnost mohou jednat vždy dva jednatelé najednou a Šmuclerová stojí na straně MEF Holdingu (a tedy i Železného), nemůže podle něj PPF rozhodovat za CET 21.

Rozehnalovi hrozí úplný výmaz z advokátní komory

Železný rovněž oznámil, že MEF Holding podal žalobu na Venclíka, Alána a Hunčíka kvůli porušení předkupní smlouvy. Na jejím základě měla společnost Vilja připadnout firmě MEF Média. Původní vlastníci Vilji však tvrdí, že MEF Holding smlouvu porušil – mimo jiné tím, že v lednu letošního roku zveřejnil v rozporu s dohodou informace o chystané transakci. Zakladatelé CET 21 proto podle svých slov smlouvu vypověděli, a poté Vilju prodali skupině PPF. Železný míní, že Venclík, Alán a Hunčík byli „obětováni“, protože PPF musela vědět, že se pouští na tenký led. Podle dnešního vydání deníku Právo obsahuj smlouva mezi MEF Holdingem a těmito třemi pány klauzuli o sankci 50 miliónů korun, pokud nedojde k jejímu naplnění.

Železný se ve své sobotní one-man-show neopomenul připomenout, že jeho bývalý právník Rozehnal nyní využívá detailních znalostí smluv, které připravoval pro MEF Holding, přičemž stojí na „druhé straně barikády“. Pro Rozehnala to může mít neblahé následky: Česká advokátní komora mu již přede dvěma měsíci pozastavila výkon advokátní praxe kvůli jinému případu, který se týkal Železného. Nyní mu reálně hrozí, že jej komora vyškrtne úplně. Zcela v rozporu s požadavkem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na výklad její čtvrteční výzvy oběma stranám sporu o kontrolu CET 21 (PPF a MEF Holdingu) Železný divákům řekl, že se Rada postavila na stranu MEF Holdingu a pohrozila PPF.

Nova ignorovala varování Rady pro vysílání

Kvůli stejné interpretaci ve čtvrtečních Televizních novinách Rada požádala CET 21, aby zajistila odvysílání plného textu výzvy a netvrdila, že jde o varování adresované pouze PPF. Nova se s požadavkem Rady vypořádala po svém: místo na začátek (kde odvysílala ve čtvrtek původní zprávu), umístila text výzvy asi do poloviny Televizních novin, přičemž zvýraznila část textu, která podle ní směřuje na PPF. V reportáži se objevil také záznam z úterní tiskové konference PPF. Celkově však zpráva vyzněla podobně jako ve čtvrteční hlavní zpravodajské relaci: Rada vyzvala PPF, aby nečinila žádné kroky, které by vedly k porušování licenčních podmínek a zasahovaly do vysílání TV Nova.

Čtvrteční výzvu Rady však lze interpretovat ještě jinak: Protože Rada vyzývá zejména ty společnosti, které dosud věrohodným způsobem nedokázaly, že drží podíl v CET 21, může mířit i na MEF Holding. Jeho firma MEF Media, která má v CET 21 vlastnit podíl přes 27 procent, totiž nemusí v licencované společnosti televize Nova držet ani jedno procento. Záleží na tom, zda se CET 21 odvolá proti soudem neuznanému navýšení základního jmění této společnosti z roku 1999, kterým do CETu přistoupily firmy MEF Média a Edikon. Radní tak nemuseli naléhat pouze na PPF, ale i na MEF Holding Jiřího Šmejce.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .