Železný po dnech mlčení promluvil ke svému podílu v CET 21

radiotv22Jak RadioTV již informovalo, Městský soud v Praze, který vede obchodní rejstřík a řízení o zápisu do rejstříku, rozhodl loni v prosinci, že Vladimír Železný má být znovu zapsán jako vlastník 60% společnosti CET 21, která vlastní licenci na vysílání TV Nova. Na včerejší tiskové konferenci konečně po deseti dnech od zveřejnění zprávy v deníku Právo promluvil.

Podle vyjádření, které zazněly z úst Železného na tiskové konferenci, vyplývá, že bývalý generální ředitel TV Nova má blíže než PPF k majoritnímu podílu ve společnosti CET 21. Avšak přítomné ujišťoval: „Nemám však zájem na tom, rozbouřit situaci okolo TV Nova.“ Jedním dechem ale dodal, že jednání s PPF o vypořádání jeho 60% podílu v CET 21 jsou teprve na samém začátku.

Zatím se stále neví, kdo je skutečným vlastníkem CET 21. Představitelé PPF samozřejmě tvrdí, že je to jejich finanční skupina. Ale díky dosud nepravomocnému rozsudku pražského městského soudu jsou ve sporu o vlastnictví firmy CET 21, vlastnící licenci na vysílání televize Nova, neplatné veškeré smlouvy uzavřené po 20. květnu 2002.

Skupina PPF 20. ledna 2004 ve svých prohlášeních tvrdila, že se odvolá k Vrchnímu soudu a veškeré spekulace o změně vlastnické struktury ve prospěch Železného odmítá.

PPF se domnívá, že rozhodnutí městského soudu se podle názoru právníků PPF nevypořádává s některými zásadními skutečnostmi zmíněnými v jejich podání a zcela je opomíjí.

Je předčasné spekulovat o tom, co se bude dít, pokud Vrchní soud potvrdí rozhodnutí Městského soudu. Mimo jiné by neplatilo odvolání Vladimíra Železného na jaře minulého roku z postu generálního ředitele TV Nova. K tomu se na tiskovce vyjádřil i sám Železný: „Domnívám se, že jednání v této věci budou otázkou následujících týdnů.“

Pohledávka PPF v hodnotě 640 mil. Kč

Železný ovšem vůči skupině PPF má závazek. Avšak Železný je přesvědčen, že pohledávka PPF ve výši přibližně 640 milionů korun, která vznikla uhrazením jeho soukromých dluhů, jednání neovlivní. „Nejprve musí nastat určitý právní akt, a až poté začíná ubíhat několikaletá lhůta. Po jejím uplynutí je můj závazek splatný,“ řekl Železný. Navíc podle něj hodnota podílu v CET 21 a opce na část společnosti Česká produkční 2000 mnohonásobně objem pohledávky převyšuje.

Velmi intenzivní jednání Železný v současné době vede o narovnání opce na 60 procent společnosti Česká produkční 2000. „Já jsem uplatnil tuto opci v září loňského roku, a od té doby řešíme, jak ji sprovodit ze světa. Dospěli jsme již k nějakému předběžnému závěru, ale jako rušivý vliv do toho vpadlo rozhodnutí městského soudu,“ dodal.

Česká produkční v současné době zajišťuje pro Novu program. PPF v ní patří 66 procent akcií, zbytek drží MEF Holding Jiřího Šmejce. Nejasná situace kolem společnosti CET 21 vznikla v polovině roku 2002, kdy soud v exekuci zabavil Železného 60procentní podíl v této společnosti. Následně největší česká finanční skupina PPF prostřednictvím bývalých zakladatelů Novy sdružených do společnosti Vilja vstoupila do CET 21 a ovládla ji. O rok později však soud exekuci Železného majetku zastavil a na konci loňského roku rozhodl, že z procedurálních důvodů nevlastní Vilja podíl v CET 21.

Všechno je jinak?

V pozdní večer přinesla agentura ČIA ohlasy na včerejší tiskovou konferenci Vladimíra Železného z „druhého tábora“ – od skupiny PPF, která celou záležitost vidí zcela jinak, než Železný.

Jednání s bývalým generálním ředitelem TV Nova Železným o vypořádání 60% podílu ve společnosti CET 21 popírá PPF. Jak včera ČIA řekl mluvčí skupiny Ivan Lackovič, PPF se proti rozhodnutí městského soudu, podle kterého jsou všechny smlouvy v této kauze uzavřené po 20. květnu 2002 neplatné, a Železnému tak mimo jiné patří i 60% CET 21, odvolala.

Lackovič tak popřel včerejší Železného prohlášení, že se již první jednání o osudu majoritního podílu v CET 21 uskutečnila. „Rozhodnutí vrchního soudu nelze předjímat. Až soud rozhodne, budeme schopni k jeho rozhodnutí zaujmout stanovisko,“ uvedl pro ČIA Lackovič. Podle Železného přitom měla být jednání o vypořádání podílu otázkou následujících týdnů.

Lackovič také vyvrací Železného tvrzení týkající se jednání o opci na nákup podílu ve společnosti Česká produkční 2000. Podle bývalého generálního ředitele Novy se v průběhu schůzek se zástupci PPF již téměř podařilo dospět k dohodě. Tato informace je však opět v rozporu se stanoviskem PPF. „V roce 1999 byla uzavřena takováto opční smlouva, ale její účinnost dávno vypršela. Proto se touto věcí vůbec nezabýváme,“ uvedl k tomu Lackovič.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .