Vysílala Galaxie Praha na černo ze satelitu?

radiotv22Bývalý partner Martina Kindernaye, akciová společnost TV3, upozornila na údajné porušení zákona Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. RTV Galaxie tvrdí, že satelit používá pouze k distribuci signálu na pražské vysílače.

Pražská mutace královéhradecké televize Galaxie vysílala bez oprávnění na satelitu a porušila tak zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Tvrdí to bývalý partner Martina Kindernaye, akciová společnost TV3, která provozuje satelitní a kabelový kanál TV3 CZ. Firma v této souvislosti zaslala podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. RTV Galaxie však tvrdí, že satelitní trasu pouze využívala pro distribuci signálu stanice Galaxie Praha na terestrické vysílače v metropoli.

Obrman: Nikoho to nezajímá, nás ano

„Pan Kindernay nepochybně spustil satelitní vysílání bez udělení licence Radou, bez toho, aniž by se nad tím někdo pozastavil,“ tvrdí Jan Obrman, šéf představenstva České mediální společnosti, která vlastní TV3. „Vysílání Galaxie Praha bylo na satelitu Eutelsat W1 (10E) vysíláno od 1. do 7. března volně. Program tedy mohli sledovat všichni diváci, kteří si nastavili paraboly na uvedenou družici,“ říká Martin Vyleťal z internetového deníku Parabola. Poté stanice příjem zakódovala systémem Irdeto1.

Výkonný ředitel RTV Galaxie Marek Kindernay však tvrdí, satelitní vysílání Galaxie Praha bylo zakódováno již 4. března. „Není pravda, že byla vysílána volně,“ reagoval na dotaz RadioTV. „Lze to doložit písemným potvrzením provozovatele INTV. Na využití satelitní tekomunikační trasy televizního signálu není zapotřebí satelitní licence,“ dodal Kindernay. Licenci nebo registraci pro satelitní vysílání ovšem musí vlastnit všechny stanice, které vysílají svůj program nekódovaně.

Galaxie se má k obvinění vyjádřit

Královéhradecká televize Galaxie v minulosti vlastnila oprávnění k vysílání na satelitu, to se však týkalo doby před spuštěním projektu metropolitní televize TV3. Satelitní vysílání Galaxie tehdy provozovala společnost RTV Gemma, která se nachází v konkurzu a podle zákona o rozhlasovém a televizním vysílání tak nemůže provozovat žádnou stanici ani žádat o licenci. Rada na svých internetových stránkách označuje satelitní vysílání televize Galaxie provozované RTV Gemmou za ukončené.

Radní se podnětem TV3 na neoprávněné satelitní vysílání Galaxie Praha zabývali na svém zasedání 19. března. Jednomyslně tehdy odhlasovali, že  provozovatele Galaxie Praha, společnost RTV Galaxie Martina Kindernaye vyzvou, aby se k tvrzení TV3 vyjádřila. Od 1. dubna na satelitu volně vysílá Galaxie Sport, která byla původně dceřinnou společností RTV Galaxie. Podle majitele stanice Jiřího Hojgra jde o zkušební vysílání, které bude od začátku května zakódované a zájemci o jeho příjem si budou muset zakoupit dekódovací karty.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .